Mamo, tato...

 • Karta 3+

  Zdjęcie do Karta 3+

  Ważna informacja dla wszystkich wielodzietnych rodzin z Głogowa. Rusza nabór wniosków na głogowską kartę „Trzy Plus”. Aby otrzymać kartę należy złożyć wniosek w Miejskim Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Folwarcznej 7 w Głogowie. Do wniosku należy dołączyć aktualne zaświadczenia o zameldowaniu na terenie miasta dla każdego członka rodziny. Karta obowiązuje od września i jest ważna przez rok, a jej wyrobienie trwa około 30 dni. Wnioski przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 16:00. Wniosek dostępny jest w naszej siedzibie lub na naszej stronie internetowej w zakładce „Karta 3+”.

  Grupa edukacyjno- motywująca dla osób uzależnionych od alkoholu

   

  „Mała książka – wielki człowiek”

  Już jutro w naszych bibliotekach rusza projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4-6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa czyli naszą bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie „Mała książka – wielki człowiek”.

  Rodzice nie czekajcie dłużej, zapiszcie swoje dzieci do biblioteki. My już na Was czekamy! Wspólnie postarajmy się sprawić, aby czytanie książek stało się sposobem wspólnego spędzania czasu, a biblioteki stały się pierwszym miejscem spotkania z życiem kulturalnym. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie!

   

   

  Adaptacja dzieci w przedszkolu… czyli jak uniknąć niepotrzebnych łez…

  O czym powinien pamiętać rodzic w pierwszym tygodniu…

  • PAMIĘTAJ! Nie przeciągaj pożegnania w szatni, im krócej będzie to trwało tym będzie lepiej dla ciebie i dla dziecka, zatem pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na „do widzenia” i wyjdź.

  • BARDZO WAŻNE! Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić i następnego dnia znów będzie płakało by zabrać je do domu. Panie w przedszkolu robią wszytko co w ich mocy, aby pobyt dziecka w przedszkolu był przyjemnością, a nie przymusem.

  • PAMIĘTAJ NIE PRZEKUPUJ! Nie obiecuj dziecku– jeśli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz prezent. Po wyjściu z przedszkola, możesz dać mu słodki drobiazg, ale nie może to być przekupywanie dziecka.

  • ZWAŻAJ NA TO CO MÓWISZ! Drogi rodzicu kontroluj swoje wypowiedzi to bardzo ważne: zamiast „już możemy iść do domu”, powiedz  „teraz idziemy do domu” niby niewielka różnica, a dla dziecka wiele to zmienia. Ponieważ dziecko nie powinno czuć, że przebywanie w przedszkolu jest sytuacją przymusową, ma się tu bowiem dobrze bawić.

  • NIE WYMUSZAJ! Nie wymuszaj na dziecku, aby od razu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, także i ono musi sobie to wszystko w głowie poukładać. Jeśli będzie gotowe –samo chętnie ci opowie.

  • DOTRZYMUJ OBIETNIC! Gdy powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego o określonej porze to zawsze dotrzymuj słowa.

  • GARDEROBA! Ubieraj swoje dziecko w wygodne spodnie i bluzki, które z łatwością będzie mógł sam rozebrać i ubrać. To ważne np. podczas korzystania z toalety oraz przygotowywania się do poobiedniego odpoczynku.

  • OBUWIE! Jeżeli twoje dziecko nie umie wiązać sznurówek zakup mu buty na rzepy, przy dużej grupie Pani będzie ciężko przed każdym wyjściem wiązać buty wszystkim przedszkolakom.

  • WAŻNE!  Jeżeli dziecko jest bardziej przywiązane do mamy będzie lepiej jak w pierwszych dniach do przedszkola waszą pociechę będzie odprowadzać tata, babcia lu dziadek.

  PORADNIKI DLA MAMY I TATY

  1. Moje dziecko idzie do przedszkola. Nowe regulacje prawne w wychowaniu przedszkolnym. >>>TUTAJ<<< znajdziecie wersję PDF.
  2. Moje dziecko w przedszkolu: poradnik dla rodziców, Wyd. HARMONIA, red. Aneta Jegier.
  3. Niekończąca się historia… : poradnik dla rodziców, o tym, jak wprowadzić dziecko w świat przedszkola, Karolina Turek.
  4. Trzylatek w przedszkolu : gotowość dziecka trzyletniego do podjęcia edukacji przedszkolnej, Anna Klim-Klimaszewska.
  5. Czas na przedszkole : czyli Jak pomóc dziecku zaadaptować się w grupie przedszkolnej, Anna Kałużny, Marta Misztela.

  ***************************************************************************************************************

  Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to cykl spotkań psychoedukacyjnych prowadzonych w formie warsztatowej.

  Zajęcia odbywają się w Miejskim Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Folwarcznej 7 w Głogowie.

  Cykl warsztatów obejmuje 10 spotkań, po około 3 godziny każde.

  Zajęcia mają na celu naukę poprawnego kształtowania relacji i więzi emocjonalnej z dzieckiem, usprawnienia komunikacji w rodzinie, rozwiązywania problemów, poznanie potrzeb dziecka oraz wspieranie go w procesie dochodzenia do dorosłości, doskonalenie swoich kompetencji wychowawczych oraz zdobycie umiejętności rozwiązywania trudnych sytuacji.

  Zachęcamy do odwiedzenia strony: https://mcwr.glogow.pl/szkola-dla-rodzicow.html