Mamo, tato poczytaj

  • https://mcgis-my.sharepoint.com/personal/malgorzata_gajewska02_sanepid_gov_pl/_layouts/15/stream.aspx?id=%2Fpersonal%2Fmalgorzata%5Fgajewska02%5Fsanepid%5Fgov%5Fpl%2FDocuments%2Fprezentacja%20EFSA%20alergeny%2Emp4&ga=1

    https://drive.google.com/drive/folders/13PDJ3xUG-_swb_Apq8zHZqPDb1yrcheb?usp=sharing

    https://drive.google.com/drive/folders/13M7s-mUtvEmnoyQTQKq9pqTlXOuf9-Yh?usp=sharing

    ************************************************************************************************************

    TWOJA RODZINA I BLISCY BORYKAJĄ SIĘ Z PROBLEMAMI? Zgłoś się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie, ul. Słowiańska 13.

    kryzys

     

    Konferencja: Alkoholowy zespół płodowy- Kobieta w pułapce alkoholu

    Miejskie Centrum Wspierania Rodziny wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych serdecznie zapraszają na Konferencję Naukowo Szkoleniową:
    „Alkoholowy zespół płodowy- Kobieta w pułapce alkoholu” 28 października 2022 godzina 9:00-15:00
    Miejsce konferencji: Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie przy ul. Rynek 8.
    Tematyka konferencji:
    – Kobieta i alkohol – toksyczny związek.
    – Ujednolicenie procesu diagnostycznego i metodyka nauczania jedyną szansą dla polskich dzieci z FAS/FASD oraz ich rodzin.
    – Ciąża a alkohol. Konsekwencje spożycia alkoholu dla płodu. Początki rozwoju prenatalnego.
    – Profilaktyka i edukacja publiczna. Pomoc opiekunom i dziecku z FASD.
    Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie.
    Zapisy na konferencję odbywają się poprzez niżej podany link:
    W dniu Konferencji rejestracja w wyznaczonym punkcie od godziny 9:00 do 9:30.
    ***********************************************************************************************************

    Adaptacja dzieci w przedszkolu… czyli jak uniknąć niepotrzebnych łez…

    O czym powinien pamiętać rodzic w pierwszym tygodniu…

    • PAMIĘTAJ! Nie przeciągaj pożegnania w szatni, im krócej będzie to trwało tym będzie lepiej dla ciebie i dla dziecka, zatem pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na „do widzenia” i wyjdź.

    • BARDZO WAŻNE! Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić i następnego dnia znów będzie płakało by zabrać je do domu. Panie w przedszkolu robią wszytko co w ich mocy, aby pobyt dziecka w przedszkolu był przyjemnością, a nie przymusem.

    • PAMIĘTAJ NIE PRZEKUPUJ! Nie obiecuj dziecku– jeśli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz prezent. Po wyjściu z przedszkola, możesz dać mu słodki drobiazg, ale nie może to być przekupywanie dziecka.

    • ZWAŻAJ NA TO CO MÓWISZ! Drogi rodzicu kontroluj swoje wypowiedzi to bardzo ważne: zamiast „już możemy iść do domu”, powiedz  „teraz idziemy do domu” niby niewielka różnica, a dla dziecka wiele to zmienia. Ponieważ dziecko nie powinno czuć, że przebywanie w przedszkolu jest sytuacją przymusową, ma się tu bowiem dobrze bawić.

    • NIE WYMUSZAJ! Nie wymuszaj na dziecku, aby od razu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, także i ono musi sobie to wszystko w głowie poukładać. Jeśli będzie gotowe –samo chętnie ci opowie.

    • DOTRZYMUJ OBIETNIC! Gdy powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego o określonej porze to zawsze dotrzymuj słowa.

    • GARDEROBA! Ubieraj swoje dziecko w wygodne spodnie i bluzki, które z łatwością będzie mógł sam rozebrać i ubrać. To ważne np. podczas korzystania z toalety oraz przygotowywania się do poobiedniego odpoczynku.

    • OBUWIE! Jeżeli twoje dziecko nie umie wiązać sznurówek zakup mu buty na rzepy, przy dużej grupie Pani będzie ciężko przed każdym wyjściem wiązać buty wszystkim przedszkolakom.

    • WAŻNE!  Jeżeli dziecko jest bardziej przywiązane do mamy będzie lepiej jak w pierwszych dniach do przedszkola waszą pociechę będzie odprowadzać tata, babcia lu dziadek.

    PORADNIKI DLA MAMY I TATY

    1. Moje dziecko idzie do przedszkola. Nowe regulacje prawne w wychowaniu przedszkolnym. >>>TUTAJ<<< znajdziecie wersję PDF.
    2. Moje dziecko w przedszkolu: poradnik dla rodziców, Wyd. HARMONIA, red. Aneta Jegier.
    3. Niekończąca się historia… : poradnik dla rodziców, o tym, jak wprowadzić dziecko w świat przedszkola, Karolina Turek.
    4. Trzylatek w przedszkolu : gotowość dziecka trzyletniego do podjęcia edukacji przedszkolnej, Anna Klim-Klimaszewska.
    5. Czas na przedszkole : czyli Jak pomóc dziecku zaadaptować się w grupie przedszkolnej, Anna Kałużny, Marta Misztela.

     

    Pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy

    Informujemy, że od dnia 04.04.2022 r. w Miejskim Centrum Wspierania Rodziny przyjmuje Sergij, który jest psychologiem a od kilku tygodni mieszkańcem naszego miasta. Psycholog z wieloletnim stażem, mówiący biegle w języku ukraińskim i rosyjskim, specjalizujący się w dziedzinie dziecięcej psychologii, posiadający dyplom ukończenia studiów w Ukrainie. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, informujemy, że wizyty mogą odbywać się zarówno w siedzibie MCWR przy ul. Folwarcznej 7 jak i przy ul. Legnickiej 3. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr: 76 853 38 32 /34 w celu umówienia wizyty lub kontakt osobisty w siedzibie MCWR przy ul. Folwarcznej 7. Zapraszamy wszystkie osoby pochodzące z Ukrainy, dzieci oraz dorosłych.

    Świetlice i Kluby Środowiskowe dla dzieci ukraińskich

    Szanowni Państwo, zapraszamy wszystkie dzieci pochodzące z Ukrainy do  Świetlic i Klubów Środowiskowych MCWR. Świetlice pięć razy w tygodniu organizują popołudniami, czas wolny dla dzieci.

    Więcej informacji na stronie:   https://mcwr.glogow.pl/aktualnosci/swietlice-i-kluby-srodowiskowe-dla-ukrainskich-dzieci.html

    broszura-Dzieci w wirtualnej sieci_wydanie III_17.02.2022_6009904_5096028 (1) (002)

    broszura-Nastolatki w wirtualnym tunelu-18.02.2022_6009905_5096029 (1)

    Telefony warte zapamiętania

    Miejskie Centrum Wspierania Rodziny popiera działanie Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Dzięki hojności ludzi, telefon dalej działa 24h/7!  116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie tego telefonu powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Przez 13 lat działania Telefonu Zaufania odebrano ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedziano na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadzono ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.
    Odczuwasz złośc, smutek, lęk, zadzwoń na numer 116 111 możesz porozmawiać o wszystkim.

    Ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar Przemocy w Rodzinie ‘’Niebieska Linia’’ 800 12 00 02 działa 7 dni w tygodniu w godzinach 08.00 – 20.00; dyżury pełnią przeszkoleni specjaliści: psycholodzy i prawnicy.

    Dzwoniąc pod numer infolinii 800 12 00 02 można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz o placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

     

    Informacje o Karcie Dużej Rodziny

     
    Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Przysługuje niezależnie od dochodu rodzinom z przynajmniej trójką dzieci. Karta Dużej Rodziny oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny upoważnia do korzystania ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gminy. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
    Poniżej przedstawiamy mapę partnerów KDR

     

    ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI I MŁODZIEŻY

    Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – biuletyn NFZ.

    Zachęcamy rodziców do zapoznania się z biuletynem NFZ „Ze Zdrowiem”. Numer piąty magazynu jest poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.

    https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/magazyn_ze_zdrowiem/nfz_nr_5.pdf

    ……………………………………………………………………..

    Karta 3+

    Zdjęcie do Karta 3+

    Ważna informacja dla wszystkich wielodzietnych rodzin z Głogowa. Rusza nabór wniosków na głogowską kartę „Trzy Plus”. Aby otrzymać kartę należy złożyć wniosek w Miejskim Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Folwarcznej 7 w Głogowie. Do wniosku należy dołączyć aktualne zaświadczenia o zameldowaniu na terenie miasta dla każdego członka rodziny. Karta obowiązuje od września i jest ważna przez rok, a jej wyrobienie trwa około 30 dni. Wnioski przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00- 16:00. Wniosek dostępny jest w naszej siedzibie lub na naszej stronie internetowej w zakładce „Karta 3+”.

    ……………………………………………………………………………………..

    Grupa edukacyjno- motywująca dla osób uzależnionych od alkoholu

    ………………………………………………………………………………………..

    „Mała książka – wielki człowiek”

    Już jutro w naszych bibliotekach rusza projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4-6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa czyli naszą bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie „Mała książka – wielki człowiek”.

    Rodzice nie czekajcie dłużej, zapiszcie swoje dzieci do biblioteki. My już na Was czekamy! Wspólnie postarajmy się sprawić, aby czytanie książek stało się sposobem wspólnego spędzania czasu, a biblioteki stały się pierwszym miejscem spotkania z życiem kulturalnym. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie!

     

    ***************************************************************************************************************

    Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to cykl spotkań psychoedukacyjnych prowadzonych w formie warsztatowej.

    Zajęcia odbywają się w Miejskim Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Folwarcznej 7 w Głogowie.

    Cykl warsztatów obejmuje 10 spotkań, po około 3 godziny każde.

    Zajęcia mają na celu naukę poprawnego kształtowania relacji i więzi emocjonalnej z dzieckiem, usprawnienia komunikacji w rodzinie, rozwiązywania problemów, poznanie potrzeb dziecka oraz wspieranie go w procesie dochodzenia do dorosłości, doskonalenie swoich kompetencji wychowawczych oraz zdobycie umiejętności rozwiązywania trudnych sytuacji.

    Zachęcamy do odwiedzenia strony: https://mcwr.glogow.pl/szkola-dla-rodzicow.html