-
Informacje grupowe
Patronem naszej grupy jest Pszczółka Maja. Oto krótki fragment piosenki o pszczółce:
Jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie świat w którym baśń ta dzieje się.
Maleńka pszczółka mieszka w nim co wieść chce wśród owadów prym.
Te pszczółkę którą tu widzicie zowią Maja, wszyscy Maje znają i kochają.
Maja fruwa tu i tam, świat swój pokazując nam.
Dziś spotka…W naszej grupie jest 8 dziewczynek ( Emilka B, Lena, Klara, Zosia, Maja, Amelka i Jula) i 17 chłopców (Ilian, Bartek, Szymon, Stasiu, Michał, Karol, Dominik J, Hubert, eon L, Leon M, Wiktor, Florian, Wojtek, Leon T, Miłosz i Dominik P). W grupie pracuje Pani Danusia Styś, Iwonka Ałdaś, Edytka Kłak – logopeda i Klaudia Grzelak – angielski. O nasz a salę dba Pani Sylwia Lewandowska, która również przywozi namposiłki.Wydarzenia marca09.03 – Dzień Kobiet w przedszkolu .
Na godz. 15:15 09.03- zapraszamy Rodziców (szczególnie Mamusie:)na występy dzieci z gr IV i III. Po spotkaniu prosimy o pozostanie w sali.
Wydarzenia lutego
10.02.2020- do 23.02.2020 Ferie zimowe
Wydarzenia stycznia18.01- Dzień Babci i Dziadka w MOK-u godz. 1123.01 – Bal KarnawałowyWydarzenia grudnia:04.12.2019r Spotkanie z górnikami w przedszkolu z okazji ich święta06.12.2019r Mikołaj w przedszkolu13.12.2019r warsztaty mydlarskie17.12.2019r Jasełka dla Rodziców i Dziadków godz. 15.15TeatrzykWydarzenia listopada07.11.2019r – akademia z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości (proszę ubrać dzieci na galowo)08.11.2019r – „Szkoła do hymnu” – zbiorowe śpiewanie hymnu polskiego o godz. 11.1115.11.2019r Teatrzyk19.11.2019r – Zebranie z Rodzicami25.11.2019r – wycieczka do aptekiWydarzenia października9.10.2019r – wycieczka na pocztę14.10.2019r – udział w akademii z okazji Dnia Edukacji NarodowejTeatrzyk24.10.2019r – planowana wycieczka do Zielonej Góry do planetarium29.10.2019r – wyjście na cmentarzWydarzenia września:17.09.2019r – teatrzyk23.09.2019r – powitanie jesieni kolorem czerwonym24.09.2019r – Dzień Pieczonego Ziemniaka26.09.2019 – Wycieczka do Zaborni30.09.2019r – Dzień Chłopaka -
Uczymy się i bawimy
RELIGIA
24.06.2020 r.
T.: Z Panem Bogiem odpoczywamy na wakacjach.
Na wakacjach odpoczywamy z świadomością, że mój Anioł Stróż zawsze jest z nami, ale mamy Go zaprosić do towarzyszenia nam w każdej chwili życia. Pamiętamy zawsze o uczestniczeniu niedzielnej Eucharystii, o codziennej rozmowie z Panem Bogiem – modlitwie. Z Bogiem w sercu radość zawsze jest silniejsza i umacnia nas w dobrym. Życzę Rodzicom i dzieciom błogosławiony – szczęśliwych wakacji – s. Regina.
17.06.2020 r.
T.: Pan Jezus kocha nas całym Swoim Sercem.
Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała jest Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziękujemy Panu Jezusowi, że nas kocha, za nas życie oddał, pozwolił otworzyć Swoje Serce, aby każdy z nas mógł w tym Sercu czuć się kochanym. Stąd w czerwcu są nabożeństwa do Serca Pana Jezusa. W każdej rodzinie powinien być obraz, figurka Serca P. Jezusa, jako wzór i siła i moc do miłości rodzinnej. Dzieci znają piosenkę:
„Sercem kocham Jezusa/ 2x zawsze będę Go kochał, On pierwszy ukochał mnie.
10.2020 r.
T.: Pan Jezus przechodzi przez nasze osiedla.
Kochani Rodzice: Już przed nami czwarte co do wielkości święto w ciągu roku – Uroczystość Bożego Ciała. Jakże inaczej w tym roku obchodzone, ale niech nie będzie to zapomniane, pominięte i zlekceważone. Starajmy się z dziećmi przeżyć je uroczyście na miarę możliwości, przystrójmy w domu obraz, krzyż. Link, który podaję niżej, zobaczmy wspólnie z dziećmi i wyjaśnić dzieciom, że w tym roku nie ma tak uroczyście z powodu pandemii na zewnątrz, ale w domu, w kościele mamy wyrazić wdzięczność Jezusowi za Jego obecność. Zapraszamy starsze dziewczynki do sypania kwiatów w swoich parafiach, tak jak zostało to ogłoszone przez ks. Proboszczów, na konkretne godziny Mszy Św. z procesjami. Zapraszamy dziewczynki z kwiatuszkami w koszyczkach.
Link: Procesja Bożego Ciała w Krakowie A D 2019 – / myślę, że trzeba trochę przesunąć, aby dzieci mogły zobaczyć istotę procesji: dzieci sypiące kwiaty, chłopcy dzwoniący dzwoneczkami, kapłana niosącego Najświętszy sakrament pod baldachimem. W 26 minucie jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, a pod koniec rynek krakowski i różne stroje historyczne oraz uroczy krakowski rynek z sukiennicami i kościołem Mariackim.
JĘZYK ANGIELSKI
Kochani, obejrzyjcie filmik, narysujcie Wasze wymarzone wakacje
Kochani Rodzice !
Zachęcamy, aby po wykonaniu prac,( które zamieszczamy poniżej ), zbierać je np. do teczki. Po powrocie do przedszkola zorganizujemy sobie wystawę.
Powodzenia
Przypominam o częstym myciu rąk przez dzieci i dorosłych, tak możemy zmniejszyć ryzyko przenoszenia różnych chorób. Jak myć ręce? Instrukcja w obrazkach poniżej ale jak długo? Mówią specjaliści 30 sekund a ile to jest dla dziecka? Zachęcam by podczas mycia dziecko śpiewało prostą piosenkę, którą wszyscy znamy:)) Oczywiście śpiewamy nie za szybko:))))
„Wlazł kotek na płotek i mruga i mruga, ładna to piosenka nie długa, nie długa. Nie długa, nie krótka, lecz w sam raz. Zaśpiewaj koteczku jeszcze raz”.
Czerwiec
Tematyki na czerwiec
1.Dziecięce przyjaźnie
- Na naszym podwórku
- Zbliżają się wakacje
- Nadszedł czas wakacji
30.06.2020 (wtorek)
Rok szkolny się kończy i oto ostatnie zadania.
Zapewne jesteście pełni energii, więc poruszajcie się trochę ???? https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI
Ćwiczenia grafomotoryczne
No to już koniec. Życzę wszystkim miłych, słonecznych i udanych wakacji. Odpoczywajcie i nabierajcie sił na następny rok. Mocno ściskam i do zobaczenia we wrześniu w nowej sali. P. Danusia
29.06 2020 (poniedziałek)
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Już za dwa dni wakacje
.
NA POCZĄTEK KILKA ZAGADEK O TEMATYCE WAKACYJNEJ
Trwają dwa miesiące.
Lubią je uczniowie,
bo mogą odpocząć
i stawać na głowie.WAKACJE
Chrupiąca i złota,
piecze się lub smaży.
Najchętniej ją jemy,
przy nadmorskiej plaży.SMAŻONA RYBKA
Płócienny domek na polanie,
służy turystom za mieszkanie.NAMIOT
Mały, lekki, kolorowy,
latem zawsze modny.
Dobry do hasania w wodzie,
na plażę wygodny.STRÓJ KAPIELOWY
Można na niej się opalać,
zamki z piasku też budować.
Gdy się znudzi, można z mamą,
brzegiem morza spacerować.PLAŻA
A TERAZ ZADANIE
ZAPROWADŹ DZIECI DO NAMIOTU POSTĘPUJĄC ZGODNIE Z PODANYM KODEM
PIOSENKA O WAKACJACH :):) https://www.youtube.com/watch?v=WBobLSRMGJc
ZNAJDŹ RÓŻNICE
26.06.2020 (piątek)
Witam, witam i zapraszam do zabawy.
1. „Wakacyjna przygoda Oliwierka” – YouTube ( bajka o bezpiecznej podróży)
2. Pokoloruj obrazek i ułóż o nim historyjkę
3.Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci.
- Stwórz tor przeszkód – wystarczy wybrać kilka misiów i ułożyć je na dywanie w odległości około 70 cm, tak aby maluch swobodnie mógł się między nimi poruszać. Następnie urządź zawody, w tym kto pierwszy pokona slalom.
- Wykonaj prowizoryczny kosz – wystarczy np. pojemnik używany na co dzień do przechowywania zabawek – i zorganizuj zawody na celność rzutów.
- Rozłóż na podłodze poduszki lub niewielkie ręczniki – niech będą one bezpiecznymi punktami. Pozostała część podłogi to aktywny wulkan. Musicie tak skakać po bezpiecznych punktach, by nie wpaść do krateru i na siebie nawzajem.
- Zaproponuj zabawę w chowanego – kreatywnie wykorzystajcie każdą przestrzeń, by znaleźć najlepszą kryjówkę.
Do zobaczenia, życzę miłego wypoczynku na świeżym powietrzu p. Danusia
25.06.2020 (czwartek)
Witam, co tam u Was słychać? Dziś pobawimy sie następująco:
Zapoznajcie się z zasadami bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji
2. wykonaj puzzle pokoloruj, wytnij i poskładaj
3. Ćwiczenia grafomotoryczne
Miłej zabawy p. Danusia
24.06.2020 (środa)
Witam, witam. ciekawa jestem jak witaliście pierwszy dzień lata – proszę o zdjęcia.
- ZESTAW ĆWICZEŃ wg metody Weroniki Sherborne:
„Tapczan”- dorosły się kładzie na wznak- dziecko kładzie się na dorosłym.
„Paczka” dziecko lub dorosły zwija się w „paczkę” – kłębek . Druga osoba usiłuje rozwiązać „paczkę” tzn. rozprostować nogi i ręce osoby zwiniętej w kłębek.
„Skała” – jedna osoba klęka na kolanach podpierając się rękami. Dziecko usiłuje przewrócic „skałę”
„Naleśnik”- jedno lub dwoje dzieci zwijamy w koc (jak nalesnik) i toczymy po podłodze
„Budowanie domu” dorośli są cegłami, z których dzieci ustawiają przestrzenna konstrukcję „dom”. Dorośli biernie poddają się zabiegom dzieci.
2. Informujemy, że w TVP 2 w godzinach: ok 11.35 – 12.10, emitowany jest program dla dzieci: „Wesoła nauka – Wielkie dzieła małych rąk”.
3. pokoloruj wg wzoru
4. Zabawy badawcze z wodą.
Jaka jest woda?
Do tej zabawy będą potrzebne: miska z wodą, papierowe łódeczki, słomki do napojów, ręcznik papierowy.
Rodzic rozmawia chwilę z dzieckiem na temat zbliżających się wakacji, zabaw nad morzem. Następnie bawi się wraz z nim wodą: uderzają dłońmi o powierzchnię wody, dmuchają w wodę przez słomki, poszczają papierowe łódeczki i dmuchają na nie. Dziecko opowiada o swoich wrażeniach, opisuje jaka jest woda, jakie dźwięki można wytworzyć za jej pomocą (pluskanie, bulgotanie).
Co pływa, co tonie?
Potrzebne będą: szklany pojemnik z wodą, lekkie przedmioty (kawałek kartki, mała plastikowa nakrętka, piłeczka pingpongowa) i ciężkie przedmioty (metalowy samochodzik, mały kamyk, szklana kulka). Dziecko umieszcza w pojemniku z wodą kilka przedmiotów i próbuje określić dlaczego jedne toną a inne nie.Powodzenia p. Danusia
23.06.2020 (wtorek)
Ściskam Was kochane przedszkolaczki. Dziś proponuję
- ZABAWA RUCHOWA z elementem równowagi „Przeprawa”
Co potrzebujemy?
– szeroki pas niebieskiej krepiny/ bibuły/ wstęgi
– krążki/ koła wycięte z papieru, tektury
Jak wykonać?
Rodzic układa na środku pokoju szeroki pas niebieskiej krepiny – strumyk. Następnie na krepinie rozkłada krążki – kamienie. Zadaniem dziecka jest przejść po kamieniach tak, aby nie zamoczyć nóg. Po przejściu na drugą stronę dziecko liczy kamienie, na których stanęło. - PORANNE ĆWICZENIA
Poćwiczmy z przy Lulitulisiowej piosence
https://www.youtube.com/watch?v=_S1dFAdmfaM -
ZABAWA BADAWCZA Tonący ziemniak
Potrzebne będą:
– 1 szklanka z solą i wodą (roztwór soli)
– 1 szklanka z wodą
– plasterki ziemniaka
Dziecko samo przygotowuje roztwór soli w jednej z dwóch szklanek i umieszcza w niej plaster ziemniaka. Dziecko zapewnwe zauważy, że w szklance z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie.Wnioski z doświadczenia
Prawda czy Fałsz.
1. W słonej wodzie ziemniak pływa? (prawda)
2. W wodzie bez soli ziemniak tonie? (prawda)WYJAŚNIENIE- Ciecze – substancje płynne mają różny ciężar, mimo takiej samej objętości tzn. woda jest lekka i ziemniakowi łatwo się w niej zatopić i dostać do dna szklanki, a woda z solą jest gęsta i ciężka więc plasterek jest za słaby żeby pokonać sól, i dostać się na dno szklanki. Woda słona (morza i oceany) ma większy ciężar niż woda słodka (rzeki i jeziora). W słonej wodzie wszystko pływa lepiej.
- SŁUCHOWISKO
Dzisiaj posłuchaj uważnie opowieści o morskich przygodach Wojtka Kwioka i Niedźwiadka Tutu
https://www.youtube.com/watch?v=4ujn3RR6e_A
Do jutra, wesołej zabawy p. Danusia
22.06.2020 (poniedziałek)
Witam serdecznie w ostatnim tygodniu naszej pracy. Na dzisiejszy dzień proponuję :
1. Bezpieczne wakacje nad wodą – film edukacyjny na www.youtube.com/watch
2. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NAD MORZEM
Obejrzyjcie wspólnie prezentację przedstawiającą zasady bezpiecznego pobytu na wakacjach
https://www.youtube.com/watch?v=N4X0RhlMf7Y3. PIOSENKA NA DZIŚ
„Kocham lato”…:)
https://www.youtube.com/watch?v=AMHERjgWdgI4. PRACA PRZESTRZENNA „ŻAGLÓWKA”
Potrzebne będą:
– kolorowe kartki
– brokat w kleju
– klej
– nożyczki
– paski wycięte z niebieskiej kartki
W tym tygodniu zajmujemy się wszystkim co jeździ, lata i pływa…dlatego zrób dzisiaj żaglówkę jak poniżej.Powodzenia!
5. Praca z książką str. 58, 59, 60 Książkę znajdziecie Państwo na stronie https://flipbooki.mac.pl/przedszkole
Do zobaczenia jutro. pozdrawiam cieplutko p. Danusia
19.06.2020 (piątek)
- Proponuję obejrzeć film edukacyjny „Bezpieczne wakacje” – https://www.youtube.com/watch
- Wykonajcie razem z Rodzicami Orzeźwiającą sałatkę owocową
Składniki:
- 1/4 soczystego arbuza
- nektarynka
- brzoskwinia
- 100 g jagód
- 2 łyżki naturalnego jogurtu
- 2 szczypty cukru
Przygotowanie:
– Na 30 minut przed przygotowaniem sałatki arbuz umieszczamy w zamrażarce, a pozostałe owoce w lodówce.
– Wszystkie owoce kroimy w dużą kostkę, umieszczamy w misce sałatkowej, podajemy z kleksem jogurtu i cukrem.21 czerwca Dzień Ojca – wykonaj dla taty jakąś laurkę
3. Ćwiczymy rączkę – grafomotoryka
Pozdrawiam i życzę miłego, ciepłego i wesołego weekendu p. Danusia
***************************************
Zabawy ruchowe do „Piosenki na kolorowe lato”:
– Echo rytmiczne- rodzic podaje rytm fragmentu piosenki klaszcząc lub tupiąc a Wy staracie się to powtórzyć
– Zrywamy czereśnie- maszerujcie po pokoju w rytm melodii piosenki, gdy muzyka ucichnie wspinajcie się na palce i udawajcie, ze zrywacie czereśnie i wkładacie je do koszyków.
– Kolorowy taniec: dobierzcie się w parę z rodzicem, stańcie naprzeciwko siebie, śpiewajcie piosenkę i wykonujcie gesty.
Podczas wstępu do zwrotki, tańczcie jak chcecie, na ostatni takt wykonajcie szybki ruch biodrami. Podczas zwrotki podajcie sobie ręce i tańczcie w podskokach obracając się, podczas refrenu uderzajcie jednocześnie obiema rękami jeden raz w uda, prawą ręką w prawą rękę mamy lub taty, i lewą ręką w lewą rękęwww.youtube.com/watch?v=l4iKGDoEwq0
Dyktando graficzne: przygotujcie sobie białą kartkę i komplet kredek, przyklejcie kartkę taśmą do stołu, wykonujcie dokładnie to co usłyszycie:)
Na środku kartki narysuj kwiatek, nad kwiatkiem narysuj żółte słońce, obok kwiatka z prawej strony narysuj biedronkę, obok kwiatka z prawej strony narysuj motyla, z lewej strony słońca narysuj niebieską chmurę, z prawej strony słońca narysuj różową chmurę, na dole kartki narysuj trawę.
Wykonajcie kartę pracy:Pozdrawiamy słonecznie do zobaczenia w poniedziałek p.Iwona, p.Edytka
18.06.2020 (czwartek)
Już niedługo, jeszcze chwilka i będzie lato. Zapraszam do posłuchania i śpiewania piosenki.
Złap lato za rękę – W górze bursztynowe słońce…
W górze bursztynowe słońce,
W dolinie skrzy się chłodny cień
Motyl spieszy by na łące
Móc z latem spędzić dzieńRef: Złap lato za rękę, zaśpiewaj piosenkę,
I słońca nie będzie nam brak
Nie kryją słowiki, talentu przed nikim
I tysiąc kolorów ma światTrzymać ciepły wiatr na dłoni,
słuchać o czym szepce wiatr.
Gra na skrzypcach polny konik,
Znów lato woła nas.Ref: Złap lato za rękę, zaśpiewaj piosenkę,
I słońca nie będzie nam brak
Nie kryją słowiki, talentu przed nikim
I tysiąc kolorów ma światPłyńmy szlakiem niepoznanym
na wyspę Malinowych Mórz.
Razem z latem wyruszamy,
walizki pełne już.Ref: Złap lato za rękę, zaśpiewaj piosenkę,
I słońca nie będzie nam brak
Nie kryją słowiki, talentu przed nikim
I tysiąc kolorów ma światKochani rodzice proszę pomóżcie dzieciom zrobić kartki – moje wymarzone wakacje.
Dookoła brystolu, przystępujemy do wykonania ramki na kartce. Dalej dzieci mozgą wykonać z kaszy manny np. plaży, z kaszy gryczane góry. Z kolorowych gazet można powydzierać gotowe miejsca, połączyć i ponaklejać, wedle uznania twórców. Wystawa wszystkich kartek. Powodzenia –zróbcie zdjęcie i przyślijcie na adres iwonaaldas@gmail.com – zamieszę na stronie.Dzień dobry dzisiaj trochę poćwiczymy i wykonamy pracę plastryczną
- Pajacyki – to doskonały sposób na rozgrzanie większej ilości mięśni jednocześnie;
- Podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze – ćwiczenie poprawia koordynację i równowagę;
- Wymachy ramionami – naśladowanie pływaków to doskonały sposób na przygotowanie dzieci na przyszłe wyprawy na basen;
- Przysiady – to ćwiczenie trudniejsze, ale doskonale wzmacniające mięśnie dolnych partii ciała;
- Taniec przy energicznej muzyce – pozwala wzmacniać poczucie rytmu, równowagi i koordynację.
Ćwiczenia rozciągające dla dzieci, czyli co na początek i koniec treningu
Każdy wartościowy trening należy rozpocząć i zakończyć serią, która wspiera mięśnie. Aby wykonać ćwiczenia rozciągające dla dzieci, nie trzeba zaopatrywać się w żadne sprzęty:
- usiądźcie razem na ziemi i wykonujcie skłony do stóp. Nogi niech będą złączone razem i wyprostowane w kolanach;
- stojąc wykonujcie wypad raz na jedną nogę, raz na drugą;
- siedząc po turecku wyciągnijcie prawą rękę do góry, a następnie skierujcie ją, jak najbardziej w lewą stronę. To samo robimy z drugą ręką;
- spróbujcie złapać swoje ręce za plecami, wykonując tzw. agrafkę;
- wykonajcie ostrożnie kilka obrotów głową w jedną i drugą stronę.
Zobacz też: WF w domu. Jak przeprowadzić lekcję WF online?
Praca plastyczna –,, Gdzie pojadę na wakacje.
Namalujcie lub narysujcie gdzie chcecie spędzić tegoroczne wakacje???.
Pozdrawiamy słonecznie p.Iwona, p.Danuta oraz p.Edytka
17.06.2020( środa)
Dzień dobry dzisiaj pora na matematykę i ćwiczenia logopedyczne.
- Rozpoczniemy od wierszyka matematycznego. Proszę o przygotowanie dużego koła, duży trójkąt, duży kwadrat, trzy małe koła, dwa duże prostokąty, dwa małe kwadraty. Następnie naklejenie na kartkę, tak jak jest mowa o tym w wierszu.
PAJACYK
Hop- rączki w górę,
Hop- rączki w dół
.Co to za dziwny, skaczący stwór?
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny
Głowa okrągła jest jak piłeczka.
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek.
Oczy i nosek okrągłe jak groszek.
Nogi pajaca- prostokąciki.
Na nich z kwadratów małe buciki.
Figur przeróżnych z kilka
I już jest pajacyk co skacze jak piłka.Zabawa w kodowanie „Zaprowadź dzieci do namiotu”
2. Ćwiczenia logopedyczne
Logopedyczne spacery
Wykorzystajcie najprostsze sytuacje wakacyjne do rozwoju mowy. Zwykły spacer w lesie, nad rzeką itp., podróż samochodem, pociągiem, może stać się okazją do zabaw słownych. A jak? A na przykład zadajcie dziecięciu (i sobie!) zadanie wyszukiwania w otoczeniu obiektów, które mają w swojej nazwie określoną głoskę. Dajmy na to, że chodzi nam o głoskę „ż/rz”. Szukamy więc czy gdzieś dookoła nas nie czai się na ten przykład żuraw, albo czy może nie ma gdzieś w zasięgu wzroku: drzewa, morza, żaby, żyta itp. itd.
Wakacyjne łowienie rybek. Wytnijcie z kartonu schematy ryb, ozdóbcie je cekinami, papierem kolorowym, bibułą lub pomalujcie pachnącymi pisakami. Narysujcie na rybkach samogłoski, sylaby lub wyrazy. Nałóżcie spinacze na głowy ryb. Wędkę zróbcie ze sznurka, do którego przywiążecie magnes. Gotowe! Rozkładamy rybki i zaczynamy łowienie. Gdy uda się wyłowić rybkę, powtarzamy głośno jej imię (samogłoskę, sylabę lub wyraz), komu nie uda się ta sztuka, czyli nie złowi ryby, musi pokazać śmieszną minkę.
Zachęcamy do zabawy słowno – logicznej:
„Prawda czy fałsz?” – zabawa dydaktyczna – utrwalenie wiadomości o porach roku, kształcenie logicznego myślenia, próby odróżniania wiadomości prawdziwych od fałszywych.Rodzic czyta zdanie, z którym dziecko może się zgodzić lub nie.
Przykładowe zdania do wykorzystania:
– Zimą dzieci rzucają śnieżkami. (prawda)
– Bociany lubią jeść cukierki. (fałsz)
– Przebiśniegi, krokusy i żonkile są kwiatami wiosny. (prawda)
– Zimą pływamy kajakiem. (fałsz)
– Rośliny podlewamy Coca-Colą. (fałsz)
– Jesienią w sadzie jest pełno owoców a w ogrodzie warzyw. (prawda)
– Zimą dokarmiamy ptaki. (prawda)
– Wiosną kolorowe liście spadają z drzew. (fałsz)
– Latem ubieramy choinkę. (fałsz)
– Roślinom do życia potrzebne są: słońce i deszcz. (prawda)
– Żabki fruwają i wołają kra, kra. (fałsz)
– Latem kwitną maki, chabry i rumianki. (prawda)
– Po łące chodzi bocian i szuka żabek na śniadanie. (prawda)
– Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z niego lizaki. (fałsz)
– Na łące rośnie trawa, w której żyją biedronki i motyle. (prawda)
– Latem na łące dzieci lepią bałwana. (fałsz)
– Tulipany są kwiatami jesieni. (fałsz)
– Zimą dzieci jeżdżą na sankach. (prawda)
– Wiosną niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. (fałsz)
– Latem są wakacje i jedziemy nad morze lub w góry. (prawda)Miłej zabawy! Życzy pani Edyta, Danuta, Iwona
16.06.2020 (wtorek)
Witam bardzo serdecznie Was kochane dzieciaki i Waszych Rodziców. Na dziś proponuję kilka zabaw.
Oto one:
- .Na rozgrzewkę proponujemy:
„Kto tak potrafi?” – ćwiczenia oddechowe – poszerzenie pojemności płuc, wzmocnienie mięśni biorących udział w oddychaniu, odróżnianie fazy wdechu i wydechu, wdrażanie do wydłużenia fazy wydechu.
Naśladowanie na jednym wydechu śmiechu różnych ludzi:
– staruszki: he – he – he
– kobiety: ha – ha – ha
– mężczyzny: ho – ho – ho
– dziewczynki: hi – hi – hi
– chłopca: hu – hu – hu
Ćwiczymy różne rodzaje śmiechu: wesoły, beztroski, głośny, hałaśliwy, gwałtowny, piskliwy, cichy, lekki, stłumiony, itp. Pamiętajmy, aby wdech wykonać przez nos, a długi wydech ustami.
Na początku zachęcamy do posłuchania wiersza:
„Jedziemy na wakacje” – wypowiedzi dzieci na podstawie wiersza Cz. Janczarskiego – poznanie miejsc, gdzie można pojechać w czasie wakacji, wdrażanie do uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na jego temat, ćwiczenie uwagi i pamięci.
„Jedziemy na wakacje” Cz. Janczarski
Jedziemy na wakacje
do lasu, nad wodę.
Prosimy ciebie, słonko
o piękną pogodę.
Jedziemy na wakacje
nad morze, na plażę.
Kolorowe muszelki
przynieś falo w darze.Jedziemy na wakacje
w te góry wysokie.
Nie chowajcie się szczyty
za mgłą, za obłokiem.Jedziemy na wakacje
Na Mazury? Może.
Wyjrzyj z krzaków prawdziwku,
czekaj na nas w borze!
Pytania pomocnicze do wiersza:
– Gdzie możemy pojechać na wakacje?
– O co prosimy słonko?
– O co prosimy morskie fale?
– O co prosimy górskie szczyty?
– Co znajdziemy w lesie (borze) na Mazurach?
Jeżeli dziecko nie pamięta, czytamy wiersz kilkakrotnie.
2.Proponujemy rozwiązanie wspólnie z rodzicami wakacyjnej krzyżówki (odpowiedzcie na pytania)
Statek służący do przewozu osób i towarów, morski lub śródlądowy (…….)
Wisła, Odra, Narew, Bug (…)
Śniardwy, Mamry, Wigry, Niegocin…………..
Tatry, Pieniny, Bieszczady, Karkonosze…
Osobowy lub towarowy, porusza się po torach……..
Bałtyckie, Adriatyckie, Śródziemne, Północne…
Osobowy lub ciężarowy, jeździ po drogach…….
Można polecieć nim na wakacje………..Miłego dnia życzy p. Danusia
************************
Zabawy badawcze:
– Jak powstaje kolor zielony:- wykonajcie samodzielnie zieloną barwę, w różnych odcieniach poprzez zmieszanie barw podstawowych: żółtej i niebieskiej.
– Jak pachnie kolor zielony?- narwijcie listki, trawę, zamknijcie oczy i odpowiedzcie na pytania: Co czujecie?, Czy wąchanie tego sprawia przyjemność?
Zabawa ruchowa: Na zielonej łące- reagujcie na klaskanie rodzica: gdy zaklaszcze 1 raz skaczcie jak żabki, gdy 2 razy, fruwajcie jak motyle, a gdy 3 razy przykucnijcie jak biedronki na liściach.
Żabka- technika origami, spójrzcie na filmik instruktażowy:)Do miłego zobaczenia p.Iwona i p.Edytka
15.06.2020 (poniedziałek)
Witam wszystkich bardzo serdecznie po długim weekendzie Mamy nadzieję, że spędziliście go ciekawie. Prosimy o zdjęcia .
Dziś proponuję:
- ZABAWA MUZYCZNO-RUCHOWA
Naucz się układu do utworu „Amelia”, który spowoduje, że będziesz mieć piękny dzień!
Link do układu https://www.youtube.com/watch?v=XY6iJrSp43I
Link do utworu https://www.youtube.com/watch?v=2W_G3xmSGfo
2. ZABAWA Z GAZETAMI
Co potrzebujemy?
– szare gazety
– słomki do picia
– dwa pojemniczki
Jak wykonać?
Gazetę rwiemy na małe kawałki. Przez słomkę do picia wciągamy powietrze zbliżając ją do skrawka papieru, gdy skrawek trzyma się słomki przenosimy go w drugie miejsce. W tym celu używamy dwa pojemniczki – przenosimy papierki z jednego pojemnika do drugiego.
Druga zabawa polega na tym aby siłą wydechu przez słomkę wprowadzić skrawek papieru w ruch.
3. Sprawna rączka – zajęcia grafomotoryczne
Zachęcamy do zabawy plastycznej:
„Rysowane wierszyki” – rysowanie kredkami ołówkowymi (lub świecowymi)
Rysowane wierszyki to zabawa dorosłego z dzieckiem. Potrzebne będą kredki i białe kartki. Rysowane wierszyki stanowią formę relaksu dla dzieci nadpobudliwych, jak również pobudzają dzieci zahamowane. Wierszyki opowiadają o powstaniu kolejnych elementów rysunku. Dziecko rysuje „pod dyktando” wierszyka wypowiadanego przez rodzica. Z czasem dziecko samo będzie potrafiło mówić wierszyk i jednocześnie ilustrować go rysunkiem.
A oto przykłady rysowanych wierszyków:
„Kwiatek”
W środku koło, na nim płatek,
drugi płatek, trzeci płatek, czwarty płatek,
jeszcze kreska i jest kwiatek.
„Motyl”
Narysuję długi odwłok,
przy nim skrzydło, niby obłok.
Jeszcze jedno skrzydło dam,
Główkę, czółka i … motyla mam.
„Biedronka”
Kółko przetnij na połówki.
Główka, czułki,
Kropki, nóżki.
Ile kropek masz, biedronko?
Nie wiem ile. Spytaj słonko.
************************************
Kochani niedługo zaczyna się lato no i pierwsze burze oto kilka rad.
„Jak się zachować w czasie upalnego dnia i w czasie burzy” – rozmowa na podstawie ilustracji oraz własnych doświadczeń dzieci.
Odpowiedzcie na pytania:
- Co trzeba zrobić kiedy widzimy, że zbliża się burza, a my jesteśmy na zewnątrz? (należy słuchać komunikatów dotyczących pogody i jeśli są ostrzeżenia przed burzą, lepiej zostać w domu; jeśli burza rozpocznie się, gdy będziemy na spacerze, trzeba schować się do jakiegokolwiek budynku, np. sklepu. Jeśli nie ma takiej możliwości, nie można biegać, lepiej chodzić małymi kroczkami albo trzymać nogi złączone i przykucnąć. Niebezpiecznie jest chować się na placu zabaw pod zabawkami, jeśli te mają metalowe elementy, nie wolno stawać pod drzewami lub słupami)
- W jaki sposób możemy zauważyć, że zbliża się burza? (widzimy bardzo ciemne chmury na niebie i słyszymy grzmienie)
- Jak możemy chronić siebie podczas upałów? (zawsze mieć nakrycie głowy, przebywać w cieniu i pić dużo napojów)
- Kiedy pada deszcz? (gdy powstanie dużo chmur)
- Co się dzieje, gdy bardzo długo pada deszcz? (w rzekach
przybiera woda, wylewa się i jest powódź) - Kiedy słońce grzeje najmocniej? (latem, gdy słońce jest
najwyżej, czyli w południe) - Co się dzieje, gdy jest gorąco, świeci słońce i długo nie pada deszcz? (rośliny wysychają, jest susza)
- Dlaczego wieje wiatr? (gdy zła pogoda walczy z dobrą pogodą i próbują się nawzajem przepędzić. Wiatr cichnie, gdy któraś z nich wygra)
- Co się dzieje, gdy wieje bardzo silny wiatr? (dochodzi do zniszczeń: złamane drzewa, zerwane dachy)
Deszcz, słońce, wiatr – powódź, susza, zniszczenia” – zabawa ruchowa. Dziecko uważnie słucha poleceń rodzica. Gdy rodzic powie: deszcz – dziecko chowa się pod stolik. Gdy rodzic powie: deszcz, deszcz, deszcz – dziecko woła: powódź i pokazuje wiosłowanie. Gdy rodzic powie: słońce – dziecko spaceruje po pokoju, uśmiechając się i witając. Gdy rodzic powie: słońce, słońce, słońce –dziecko woła: susza i ucieka pod ścianę. Gdy rodzic powie: wiatr – dziecko staje w rozkroku, poruszając rękami uniesionymi ku górze. Gdy rodzic powie: wiatr, wiatr, wiatr –dziecko chowa się w jednym, wyznaczonym miejscu.
„Burza w szklance wody”- zabawa oddechowa.Dzieci zanurzają słomkę w wodzie i dmuchają tak mocno, aby powstały bąbelki. Po kilku głębszych dmuchnięciach wyjmują słomkę i odpoczywają. Następnie wkładają słomkę do ust i nie dotykając nią wody dmuchają, tworząc „dołek” w wodzie.
Do usłyszenia jutro, życzymy miłego dnia p. Danusia, p. Iwona, p. Edyta
10.06.2020 (środa)
Dzień dobry! Dzisiaj rozpoczniemy od zabaw matematycznych , następnie poćwiczymy wasze buźki.
1.Zabawy matematyczne
Zabawa „MARSZ POD DYKTANDO” Utrwalenie stron (załóżcie gumkę- frotkę na prawą rękę). Dziecko porusza się zgodnie z instrukcją osoby dorosłej. –
– idź w prawo 2 kroki…
– idź do przodu 3 kroki…
– do tyłu 1 krok…
– teraz 5 kroków w lewo, itd.
Zabawa „TANIEC CZĘŚCI CIAŁA” Kształtowanie świadomości własnego ciała. Włączcie Waszą ulubioną muzykę. Rodzic prosi, aby dziecko poruszało wskazanymi częściami ciała w rytm muzyki. Tańczą kolejno: głowa, szyja, ramiona, ręce, dłonie, palce, tułów, biodra, nogi, stopy.
„Nasze zabawki” –Prosimy dzieci, aby wzięły 5 dowolnych zabawek i położyły je obok siebie. Następnie zachęcamy dzieci do wspólnej zabawy, która ma na celu doskonalenie klasyfikacji ze względu na cechy. Zapraszamy na środek zabawki:
(jedna cecha) w kolorze czerwonym / duże / małe / te, które mają głowę / do układania;
(dwie cechy) małe i z kołami / małe do układania / duże i plastikowe / miękkie i brązowe.
Wspólnie z dziećmi zastanawiamy się czy wybór spełnia kryteria.
2. Logopedyczna karta pracy „Dopasuj kota do miski” – głośno wypowiadaj sylaby
Witam serdecznie, zapraszam do wykonania następujących zadań.
3. Pokoloruj i opowiedz historyjkę
4. Praca plastyczna „Mój wymarzony plac zabaw” – technika dowolna
Miłej zabawy! P. Edyta, p. Danuta, p. Iwona
09.06.2020 (wtorek)
1. „Badacz wody” program edukacyjny dla dzieci na You Tube
Zadanie drugie. Uporządkuj historyjki obrazkowe i pokoloruj je.
.
3. Wytnij puzzle złóż i pokoloruj
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci.
- Stwórz tor przeszkód – wystarczy wybrać kilka misiów i ułożyć je na dywanie w odległości około 70 cm, tak aby maluch swobodnie mógł się między nimi poruszać. Następnie urządź zawody, w tym kto pierwszy pokona slalom.
- Wykonaj prowizoryczny kosz – wystarczy np. pojemnik używany na co dzień do przechowywania zabawek – i zorganizuj zawody na celność rzutów.
- Rozłóż na podłodze poduszki lub niewielkie ręczniki – niech będą one bezpiecznymi punktami. Pozostała część podłogi to aktywny wulkan. Musicie tak skakać po bezpiecznych punktach, by nie wpaść do krateru i na siebie nawzajem.
- Zaproponuj zabawę w chowanego – kreatywnie wykorzystajcie każdą przestrzeń, by znaleźć najlepszą kryjówkę.
„Teraz ja, potem ty” – zabawa konstrukcyjna. Wybudujcie jak największą wieżę z drewnianych klocków, układając klocki w parze naprzemiennie. Podczas układania kolejnych klocków dzieci wypowiadają zdanie: Teraz ja, potem ty.
Zagrajcie w swoją ulubioną grę planszową, koniecznie zwróćcie uwagę na cierpliwe czekanie na swoją kolej.
Zabawa muzyczno-ruchowa:
https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY
Miłego dnia i pozdrawiamy wszystkie nasze przedszkolaki p. Danusia, p. Iwona, p. Edyta
08.06.2020 (poniedziałek)
Witam wszystkie dzieci bardzo serdecznie po weekendzie. Na dziś proponuję:
1.„Podwórko” J. Koczanowska – nauka wiersza
Na naszym podwórku
Wspaniała zabawa.
Jest ławka, huśtawka
I zielona trawa.
Jest piasek, łopatka
I wiele foremek,
Są piłki, skakanki,
czerwony rowerek.
Tutaj się bawimy,
zapraszamy gości,
bo wspólna zabawa
to mnóstwo radości.2. Ćwiczenia gimnastyczne
3. Znajdź różnice
.„Magiczna masa”- zabawa badawcza z cieczą nienewtonowską. Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna . Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.
Do wykonania tego ciekawego eksperymentu potrzebujecie:
– miskę– 1/2 szklanki wody
– 1 szklankę maki ziemniaczanej
– opcjonalnie: barwnik spożywczy
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą.
Do zobaczenia. Tęsknimy za Wami p. Danusia, p. Iwona, p. Edyta
05.06.2020 (piątek)
Dzień dobry kochane Pszczółki zapraszam do zabawy.
1. „Coś z niczego”- rozwijanie inwencji twórczej.
Dorysowanie do półkoli narysowanych na kartce dodatkowych elementów tak, aby powstały rośliny, zwierzęta albo zabawki.
2. Rysuj po śladzie i pokoloruj
04.06.2020 (czwartek)
Witam wszystkich bardzo serdecznie . Oto dzisiejsze propozycje zabaw dydaktycznych w domu.
1.Zabawa „Posłuszne skakanki”
Poproś aby dziecko ułożyło ze skakanki zawiłą drogę, następnie aby przeszło po niej stopa za stopą i policzyło ilość stóp.
2. Nasze domy- budowanie z figur geometrycznych- kreatywne myślenie.
Poproś dziecko aby ułożyło z figur geometrycznych różne kształty domów, następnie aby policzyło ile użyło figur; liczenie figur każdego rodzaju
3.
ZABAWA Z PIOSENKĄ „MURZYNEK MALUTKI” Murzynek malutki, oczka ma błyszczące (pokazujemy na oczy)
kręcą mu się loczki, kędziorki sterczące (pokazujemy na włoski)
buzia cala czarna jak ta czekolada (pokazujemy na buzie)
mały nasz murzynek po murzyńsku gada
fili mili (młynek dłońmi) haha (klaszczemy)
filimili hahaChodź do mnie murzynku (robimy gest ręką)
podaj raczki dwie.
zrobimy kółeczko, zabawimy się
dalej dalej, w kolo, kreci się kółeczko,(klaszczemy)
jak się zabawimy, wypijemy mleczko
filimili, haha, filimili hahaDo usłyszenia jutro. Pozdrawiamy i mocno ściskamy nasze dzieciaczki p. Danusia, p. Iwona i p. Edytka
cd. czwartek
Dzień dobry. Witam Kochane Pszczółki popołudniu i zapraszam do zabawy.
Posłuchajcie wiersza Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel”. Zadajcie dzieciom pytania: Co robił Dyzio na łące?; O czym marzył?; Co innego mogą przypominać chmury?
Powiedzcie dzieciom, by pomyślały o swoich marzeniach. Zadajcie pytania: Co to są marzenia? Czy wy macie jakieś marzenia?Czy wszystkie się spełniają?
2.„Poszukiwacze skarbów”- zabawa twórcza, uwrażliwianie zmysłu dotyku, tworzenie pojęć nadrzędnych. Przygotujcie w pudełku kilka przedmiotów: piłeczkę, grzebień, maskotkę, łyżkę, plastikową butelkę, gąbkę, marchewkę. Dziecko zamyka oczy, wkłada rękę do pudelka i za pomocą dotyku musi określić cechy przedmiotu: twardy/miękki/duży/mały/okrągły/lekki/ciężki. Później podaje nazwę przedmiotu. Po odgadnięciu nazwy, dzieli wyraz na sylaby, wyklaskując je.
3.Nauczcie się piosenki „Mam marzenia”. Posłuchajcie, a później spróbujcie wytupać jej rytm lub wystukać go dwoma łyżeczkami.
Tekst:
Nie ważne ile masz lat…
Z nimi, jak w słońca promieniach –
sprawią, że piękny jest świat,
Marzenia, Marzenia, Marzenia!Wystarczy o nich wciąż myśleć
Wymawiać je coraz głośniej,
a los nam odpowiedź przyśle,
Marzenia spełniaj radośnie!Marzenia dziś się spełniają,
bo każdy z nas tego chce,
sny w jawę się zamieniają,
kto MARZY, ten dobrze wie…Nawet gdy jesteś malutki,
nie bój się wierzyć i marzyć,
Marzenia przegonią smutki
i wszystko może się zdarzyć!Marzenia w sercu ma każdy
i trzeba o nie dbać stale,
bądź pewny siebie, odważny,
a zajdziesz dalej i dalej!4.Niezwykła podróż- zestaw ćwiczeń ruchowych- tor przeszkód.
– W tunelu – dziecko pokonuje na czworakach tunel (utworzony z krzeseł, przykryty kocem).
– Nad Przepaścią – dziecko przechodzi po rozłożonym grubym sznurku, starając się nie stracić równowagi.
– Przez rzekę – dziecko przeskakuje z kartki ( „kamienia”) na kartkę, tak aby nie wpaść do „rzeki”.
– Przez las – dziecko pokonuje slalom między „drzewami”( kręgle, zwinięte skarpetki lub klocki).
– Po zwalonym pniu – dziecko leżąc przodem przesuwa się (czołga) po wyznaczonej trasie.
– Na polanie – dziecko podskakuje obunóż dookoła krzesła.
p.Iwona p.Danuta oraz p.Edytka
03.06.2020( środa)
Dzień dobry ! Dzisiaj pora na zabawy matematyczne, ruchowe i ćwiczenia logopedyczne.
1.Zabawa dydaktyczna „Porządkujemy cukierki”
Porządkowanie według kształtu i koloru. Przeliczanie elementów zbiorów, zwracanie uwagi gdzie jest więcej, gdzie mniej, i o ile.Miś liczy cukierki, Miś jest gościem dzieci – rozwiązywanie zadań tekstowych. Dzieci razem z misiem kupują w sklepie ze słodyczami po 10 cukierków. Wracają do domu i przeliczają cukierki.
– Podziel cukierki tak, aby każdy miał po tyle samo.
– Ile cukierków dałeś sobie a ile misiowi?
– Miś ma 5 cukierków. Zjadł jednego.
– Ile mu zostało?
– Miś ma 4 cukierki. Dwa dał Tobie. Ile mu zostało? /2/
– A ty ile masz cukierków? /7/
– Podzielcie się cukierkami z bratem/siostrą, czy można podzielić wasze cukierki po równo? To podzielcie je wg. uznania.2. Pora teraz na zabawy ruchowe , dzisiaj z gazetami:
- „Zabawy z gazetami” – dziecko otrzymują gazetę. Swobodnie macha gazetą wg. poleceń słownych – wysoko, nisko, jedną ręką, drugą ręką
- „Ruch przy muzyce” – dziecko tańczy w rytm melodii, trzymając gazetę na głowie, na ramieniu, na otwartej dłoni
- „Kałuża” – dziecko obunóż, na jednej nodze, na drugiej nodze podskakuje na rozłożonych na gazetach
- „Skoki przez przeszkodę” – gazety leżą na dywanie dziecko chodzi po dywanie, gdy napotka przeszkodę wykonuje przeskoki przez rozłożoną gazetę
- „Froterujemy podłogę” – gazeta między kolanami – dziecko wykonuje skoki obunóż w różnych kierunkach, tak by gazeta nie wypadła
- „Wycieranie plamy na podłodze” – dziecko stoi w rozkroku, wykonuje skłon w przód i przesuwa złożoną gazetę między stopami w tył i w przód naśladując wycieranie podłogi
- „Wirujące gazety” – dziecko podrzuca gazety w górę i naśladują ruchem swojego ciała opadającą gazetę
- „Czytamy gazety” – siad skrzyżny, dziecko trzyma oburącz gazetę przed twarzą, dmucha na gazetę – wciągając powietrze nosem , wydychając ustami
3. Ćwiczenia logopedyczne- proszę o powtarzanie sylab i kolorowanie wg odpowiednich kolorów
- ZABAWA SENSORYCZNA- LABIRYNTY DOTYKOWE
Do wykonania labiryntów potrzebujesz: sztywne tekturki lub kawałki kartonu, klej na gorąco, różne przedmioty o wyczuwalnej strukturze. Tu wykorzystano sznurek, patyczki, kamyki, taśmę Lego, drewniane płaskie patyczki, watę.Na tekturce układamy trasę labiryntu z wybranych przedmiotów doklejając je za pomocą kleju na gorąco. Wykonanie jednego labiryntu zajmuje ok 2-3 minuty. Możemy zrobić kilka mniejszych labiryntów formatu A4 i próbować łączyć je i układać w jeden duży, lub bawić się każdym osobno porównując je. Możemy również ułożyć różne struktury jako jeden labirynt na dużym kartonie.
Na czym polega zabawa?
Dzieci z zamkniętymi lub zakrytymi oczami próbują pokonać trasę labiryntu. Aby przejść labirynt należy przesuwać palcem po jego strukturze od początku do końca trasy. Podczas pokonywania trasy dzieci mogą strać się odgadywać z czego jest wykonany labirynt na danej planszy.
Zabawa jest dla dzieci bardzo ciekawa i intrygująca. Pobudza do myślenia, uwrażliwia zmysły i zachęca do samodzielnego układania kolejnych labiryntów z różnych znalezionych wokół rzeczy.
Miłej zabawy! Pani Edytka, pani Danuta i pani Iwonka
02.06.2020 )wtorek)
! Słuchanie wiersza
Przyjaciel
Nie musisz mieć przyjaciół stu,
nie musisz mieć dziesięciu,
wystarczy byś jednego miał,
a to już wielkie szczęście.Przyjaciel pomoże, przyjaciel nie zdradzi,
Przyjaciel pocieszy i dobrze doradzi.Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto zawsze cię zrozumie,
gdy dobrze jest – to cieszy się,
gdy źle – pocieszyć umie.Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto nigdy nie zawiedzie,a poznasz go, bo z tobą jest
gdy coś się nie powiedzie.Pytania do wiersza:
1. Ilu przyjaciół wystarczy mieć?
2. Kogo możemy nazwać przyjacielem?
3. Po czym można poznać przyjaciela?
II. Przygotuj niespodziankę dla przyjaciela
Złap kurczaka – zabawka zręcznościowa
Potrzebne będą: butelka po kefirze, pudełko po mleku, pojemniczki po kinder niespodziance, sznurek, nożyczki, gwoździk, czarny i czerwony marker, czerwona taśma (opcjonalnie)
Zabawka zręcznościowa krok po kroku
Zaczynamy od przecięcia butelki na pół i wycięcia kształtu skorupki jaja pękniętego na pół. Butelkę można ozdobić kolorowymi markerami.
Gwoździkiem przedziurawiamy plastikową zakrętkę oraz pojemniczek po kinder niespodziance.Przewlekamy przez powstałe dziurki sznureczek i zawiązujemy supełki z jednej ztrony przy nakrętce, a z drugiej przy pojemniczku po kinder niespodziance.
Na pojemniczku malujemy czarnym markerem oczy, czerwonym dziób oraz wycinamy z czerwonej taśmy grzebień i przyklejamy na czubku jaja.
Przykręcamy nakrętkę do wyciętej części butelki.
”W dżungli”- opowieść ruchowa.
https://www.youtube.com/watch?v=dG2xc1nmy5Q
Załączam również karty pracy
Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Pozdrowienia p.Danusia, p. Iwona, p. Edyta
01.06.2020 (poniedziałek)
Kochane PRZEDSZKOLAKI w tym ważnym dla każdego DZIECKA dniu przygotowałyśmy dla Was niespodziankę. Mamy nadzieję ,że Wam się spodoba , wywoła na waszych buziach uśmiech i radość.
Poniżej znajduje się link do niespodzianki https://www.facebook.com/watch/?v=260962508312803
lub https://www.youtube.com/watch?v=vTqQ3aox_Y4
Witamy Was 1 czerwca- w dniu szczególnym dla wszystkich dzieci- w Dniu Dziecka! Bardzo nam smutno że jeszcze nie możemy się spotkać wszyscy w przedszkolu, dlatego chcemy tutaj złożyć Wam najlepsze życzenia! Życzymy dużo zdrowia, samych słonecznych dni, uśmiechu na buzi, przygód bez liku, niekończących się zabaw i samych sukcesów!
W tym tygodniu realizować będziemy tematykę kompleksową Dziecięce przyjaźnie, natomiast dziś będziemy mówić o naszych prawach i obowiązkach.
„Jakie są moje prawa i obowiązki?” – rozmowa na temat praw i obowiązków dzieci na podstawie doświadczeń dzieci oraz wiersza Janusza Korczaka Prawa dziecka.
Prawa dziecka
Janusz Korczak
Niech się wreszcie każdy dowie
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko to także człowiek,
tyle że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
którym za to należą się brawa,
chcąc wielu dzieci los odmienić,
stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
prawa dla dzieci na całym świecie,
byście w potrzebie z nich korzystały
najlepiej, jak umiecie.Dzieci – na podstawie wiersza i swoich doświadczeń – mówią, do czego mają prawo. Można skorzystać z następującej ilustracji oraz piosenki:
Zachęćcie dzieci, by powiedziały także jakie są ich obowiązki w domu i w przedszkolu.
„Jestem kulturalny” – zabawa ruchowa. Dziecko na hasło:
– dzień dobry – dobiera się w parę z rodzicem i, trzymając się za ręce, wykonuje dwa przysiady,
– do widzenia – robi haczyki z rodzicem i podskakuje wokoło,
– przepraszam – przybija piątki z rodzicem.3”To jest nasz dzień”- taniec do piosenki z rodzicem z wykorzystaniem baloników. Uczcijcie Dzień Dziecka wspólnym tańcem- nadmuchajcie balonik, podczas tańca trzymajcie go brzuchami, głowami, kolanami, plecami, tak, by nie wypadł.
ĆWICZENIA Z MAMUSIĄ
Ćwiczenia wprowadzające
Ruchy naprzemienne – Ten rodzaj ćwiczeń jest lubiany przez dzieci. Jest bardzo prosty do wykonania i wymaga połączenia ruchu ręki z przeciwległym kolanem. Ćwiczenie przypomina chodzenie w miejscu. Naprzemiennie, raz lewym łokciem dotyka się prawego kolana i odwrotnie, prawym łokciem lewego kolana.
Pozycja Cooka – To ćwiczenie rozpoczynamy zakładając lewą nogę na prawą w taki sposób, aby oprzeć kostkę na kolanie prawej nogi. Następnie prawą ręką należy objąć lewą nogę pod palcami. W takiej pozycji należy siedzieć oddychając z zamkniętymi oczami. W następnym etapie ćwiczenia, zmieniamy nogę.
Ćwiczenia na przekroczenie linii środka
Leniwe ósemki wodzone kciukiem – Należy stanąć w pozycji prostej i wyciągnąć przed siebie lewą rękę kierując kciuk do góry. Następnie „kreślić kciukiem” w powietrzu znak leniwej ósemki wodząc oczami za ręką. Ruch zaczynamy w lewą stronę do góry. To samo powtarzamy prawą ręką. Aby podnieść stopień trudności tego zadania, można rysować leniwe ósemki obiema rękami jednocześnie.
Pozdrawiamy i życzy fantastycznego Dnia Dziecka!
p.Iwona p.Danuta oraz p.Edytka
JĘZYK ANGIELSKI
Witamy Was 1 czerwca- w dniu szczególnym dla wszystkich dzieci- w Dniu Dziecka! Bardzo nam smutno że jeszcze nie możemy się spotkać wszyscy w przedszkolu, dlatego chcemy tutaj złożyć Wam najlepsze życzenia! Życzymy dużo zdrowia, samych słonecznych dni, uśmiechu na buzi, przygód bez liku, niekończących się zabaw i samych sukcesów!
Kochani obejrzyjcie film, zatańczcie, powiedzie rodzicom jaka jest Wasza ulubiona zabawka; Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta!https://www.youtube.com/watch?v=vjJa9i5I6M8
Maj
1.Moje miasto Głogów / Polska mój dom Głogów.
2.Poznajemy różne zawody .
3 Czyste ręce zdrowia więcej .
4 Łąka wiosną.
5 Moi Rodzice
29.05.2020 (piątek)
Dzień dobry kochane Pszczółki zapraszam do zabawy.
Krasnal z ciocią – podawanie nazw członków rodziny.
Krasnal z ciocią
Dorota Gellner
Siadłam sobie
pod paprocią.
Obok usiadł
krasnal z ciocią.
Krasnal strasznie się
rozpychał,
kichał
i ze złością wzdychał:
– W takim tłoku
żyć nie sposób!
To nie miejsce
dla trzech osób !
Powiedziałam :
– No to wstań !
Będzie miejsce
dla dwóch pań!
Rodzic pyta:
– Kto wystąpił w wierszyku?
– Dlaczego krasnal się złościł?
– Co poradziła mu dziewczynka?
– Jaką masz radę dla krasnala?
– Z kim przyszedł krasnal?
– Kim jest ciocia?
– Jak na imię mają Twoje ciocie?
– Jak nazywamy inne bliskie osoby?
– Jak nazywamy siostrę mamy, a jak jej mamę?
– Jak mówimy na tatusiów taty i mamy, kim dla nich jesteś?
„Kto jest z nami w rodzinie?” – zauważanie fizycznych podobieństw, klasyfikacja ze względu na wspólną cechę. Rodzic na dywanie rozkłada trzy białe kartki papieru wokół nich są rozłożone wycięte z papieru figury: koła, trójkąty, kwadraty w kolorach podstawowych, figury mają różną wielkość. Rodzic opowiada dziecku, że obręcze to domki trzech rodzin: Kwadratowskich, Kołowskich i Trójkątowiczów (jeśli nazwy rodzin są dla dziecka niezrozumiałe, mówimy o rodzinie kwadratów, kół i trójkątów). Dziecko segreguje figury. Rodzic zwraca uwagę na podobieństwo kształtów. Następnie prosi dziecko, aby ułożyło w obręczach inne rodzinki: Niebieskich, Czerwonych i Żółtych. Pyta: Co to znaczy, że jesteśmy do siebie podobni?; Do kogo najbardziej możemy być podobni?.
„Piłka” – zabawa ruchowa z elementem chwytu i ćwiczeniem mięśni brzucha. Dziecko otrzymuje piłkę, siada w siadzie prostym, wkłada piłkę między stopy. Przechodzi do leżenia na plecach, wyciąga ręce za głowę, podnosi nogi i przekłada piłkę ponad głową do rąk. Zabawę należy powtórzyć kilkukrotnie.
„Narysuj mamę, narysuj tatę” – rysowanie postaci, rozwijanie zdolności manualnych. Dziecko rysuje postać wybranego rodzica lub ich oboje
A tu kilka zabaw graficznych na spostrzegawczość
Praca z książką str. 53, 54, 55 Książkę znajdziecie Państwo na stronie https://flipbooki.mac.pl/przedszkole
Ćwiczenia grafomotoryczne
Posłuchajcie : Bajka terapeutyczna,,Brat i siostra ”-bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych
Życzę miłego weekendu do zobaczenia w poniedziałek p.Iwona p,Danuta oraz p.Edytka
28.05.2020 (czwartek)
Dzień dobry – witam zabawy na dziś.
Rodzinka”- zabawa paluszkowa. Nauczcie się rymowanki o rodzinie, pokazując odpowiednie paluszki.
Ten duży- to dziadziuś (pokazujemy kciuk)
A obok – babunia (pokazujemy palec wskazujący)
Ten w środku -to tatuś. (palec środkowy)
A przy nim- mamunia. (palec serdeczny)
A to jest- dziecinka mała (palec mały)
A to- moja rączka cała! (machamy całą ręką)
„Moja wesoła rodzinka”- piosenka.
Piosenka – Moja wesoła rodzinka https://youtu.be/9CAEhPUDlA4
„Przenieś piórko”- zabawy oddechowe z piórkami, zwiększanie pojemności płuc. Potrzebujemy dwie kartki, piórka i słomki. Na jednej kartce umieszczamy piórka i za pomocą słomki staramy się je przenieść na drugą kartkę
”Gimnastyka z mamą”- zestaw ćwiczeń gimnastycznych:
– Wyścig żółwi- ćwiczenie na czworakach.
Będziemy potrzebowali woreczków z grochem. Bardzo łatwo je uszyć lub można wsypać groch lub kaszę do woreczka na mrożonki.
Uczestnicy (dziecko i rodzice) ustawiają się na linii startu. Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Następnym razem staramy się poprawiać swój rekord i próbować dojść dalej.– Przeprawa przez rzekę- ćwiczenie skoczne
Wyobraźmy sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musimy przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. (wszystko po czym skakać można;) ) Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny etap do przejścia w grze.– Tor przeszkód
Do jego wykonania wykorzystajcie to, co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać!– Rzucamy do celu- ćwiczenie rzutne
Na podłodze stawiamy miskę lub wiaderko. Zadanie polega na celnym wrzuceniu do niego piłki lub zmiętych w kulki gazet. Wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.Praca z książką str. 52 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole
Dzisiaj wycieczka po Wrocławiu. Centrum Wiedzy o Wodzie
„Hydropolis”
Proszę na stronie Yotube „Hydropolis Wrocław – zwiedzanie z dziećmi
Zwiedzanie – Oceanarium Afrykarium Wrocław Poland – YotubeWykonaj karty pracy :
Do zobaczenia jutro
p.Iwona, p.Danuta i p.Edytka
27.05.2020 (środa)
Dzień dobry, dziś zabawy ortofoniczna zapraszam.
„ Co słychać w domu?”- zabawa ortofoniczna do wiersza– poproście rodzica o przeczytanie, zilustrujcie jego treść ruchem i odgłosami
Co słychać w domu? N. Łasocha
W niewielkim domu mieszka rodzinka
( zróbcie z rąk daszek nad głową)
a razem z nią stara, poczciwa psinka.
(kucnijcie i wydajcie odgłos szczekania)
Jest jeszcze kotek, który wiadomo,
gdy prosi o mleczko miauczy znajomo.
( naśladujcie miauczenie kotka)
W domu jest głośno, to nic dziwnego,
z każdego kąta słychać coś innego.
(nadstawiajcie jedno a następnie drugie ucho)
Mama tak woła codziennie rano:
„ Wstawać już śpiochy, owsiankę podano”
( powtórzcie słowa wypowiadane przez mamę bardzo głośno)
A jak w fotelu siądzie wygodnie,
to pstryka palcami, nucąc melodie.
( zanućcie znaną Wam melodię ulubionej piosenki, spróbujcie pstrykać na palcach)
Tata natomiast jest z tego znany,
że młotkiem uderza w rury i w ściany
( uderzajcie rytmicznie dłonią zaciśniętą w pięść o drugą dłoń, mówiąc: stuk)
W domu harcuje bliźniaków para,
Chłopczyk- Karolek i dziewczynka- Klara,
tupią i klaszczą, grają na brzuchach
( tupnijcie, klaszczcie, klepnijcie delikatnie dłońmi w brzuch)
aż wszystko wokoło dudni i stuka
(obracajcie się wokół własnej osi, wypowiadając sylabę ”du” kilka razy)
A kiedy w nocy cisza zapada
(zatrzymajcie się i przyłóżcie palec do ust)
to szara myszka po serek się skrada
( chodźcie na palcach, ,mówiąc bardzo cicho: pi, pi, pi)Zabawa ruchowa: „ Odbicie w lustrze”- usiądźcie lub stańcie przodem do mamy lub taty, wykonujcie wymyślone przez siebie gesty, ruchy, miny. Rodzic będzie je naśladować tak jak w lustrzanym odbiciu. Powtórzcie zabawę kilka razy a później zamieńcie się rolam
Zapraszam do zabaw graficznych.
„Ruchome piaski”. Mieszamy mąkę ziemniaczaną (ok.0,5 kg) z wodą (0,25 l) do uzyskania konsystencji gęstego miodu tak, że do mąki stopniowo dolewamy wodę. Następnie obserwujemy jak zachowa się powstała masa, gdy uderzy się złożoną pięścią w masę, gdy odbije się od niej piłeczkę kauczukową, gdy będzie biegała po niej jakaś figura, gdy będzie ta figura stała w miejscu, gdy ulepimy kulę śniegową i położymy ja na czyjąś rękę, położymy rękę na blaszce z masą.
Co to oznacza? Masa jest przykładem cieczy (nienewtonowska), która w spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe.Pokoloruj obrazek
Pozdrawiamy serdecznie p.Iwona, p.Danuta i p.Edyta
26.05.2020 (wtorek)
Witam Was Kochani.
Dzieci! Pamiętajcie, że dzisiaj jest święto Waszej mamusi. Złóżcie jej życzenia oraz podarujcie laurkę, którą wczoraj przygotowywaliście Waszym Mamusiom, my również życzymy wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i uśmiechu.
Posłuchajcie zagadek, odgadnijcie je
Wszystko zrobi dla nas
Z jej pomocy każdy rad
strasznie jest kochana
Więc niech żyje nam STO LAT!To z nimi mieszkamy,
bardzo ich kochamy.
Często są zmęczeni,
więc im pomagamy.Poproście rodzica o przeczytanie opowiadania, słuchajcie uważnie:
„Tajemnicza mama” Mira Jaworczakowa
Mama Tereski jest inżynierem, można ją czasem zobaczyć, jak rozmawia z robotnikami przy budowie nowego domu na rogu ulicy. Mama Jureczka pracuje w pralni, mama Zosi leczy chore dzieci, a mama Ani… no, właśnie, nie można wcale dogadać się z Anią, kim jest jej mama.
– W zeszłym tygodniu była stewardessą w samolocie – powiedziała Ania.
– I latała? – krzyknęli chłopcy. – Dokąd latała? Do Chin? Do Ameryki?
– Nie. – pokręciła głową Ania. – Wcale nie latała.
Dziwny jakiś samolot, który nigdzie nie lata.
– To może w tym tygodniu poleci? – zapytali jeszcze.
– W tym tygodniu? Skąd. Teraz mama jest nauczycielką.
Zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. A po jakimś czasie okazało się, że mama
Ani już nie jest nauczycielką, tylko pielęgniarką w szpitalu.
– Ojej! – Nie mogli tego pojąć w przedszkolu. – Twoja mama, Aniu, strasznie
często zmienia pracę.
Ania roześmiała się. – Wcale nie, ale moja mama może być wszystkim.
– Nieprawda – orzekli chłopcy. – Zmyślasz i tyle.
– Tere-fere! – dodały dziewczynki. – Pewnie, że zmyśla.
Kiedyś oglądali razem książki z obrazkami. Obrazki były śliczne, na jednym
– królowa z bajki w zielonej sukni, w koronie złotej na głowie.
– O! – zawołała Ania. – Moja mama też ma taką!
Teraz już wszyscy pukali się w czoło, patrząc na Anię. Nawet wyobrazić sobie nie można, żeby mama Ani biegła na przykład rano do tramwaju w takiej długiej, fałdzistej sukni. Zaczęli się kłócić. Całe szczęście, że pani właśnie nadeszła. Powiedziała, że wszyscy pójdą jutro do teatru. Więc zamiast dalszej kłótni wybuchła radość i zapomnieli o Ani.
Na przedstawieniu najbardziej podobała się wszystkim królowa.
– Taka śliczna, taka dobra – zachwycały się dziewczynki.
Ania uśmiechała się bardzo zadowolona.
– Zawsze jest bardzo dobra – powiedziała nagle.
– Zawsze? Skąd wiesz? Ta aktorka, która grała królową…
To moja mama – wyjaśniła po prostu Ania.Pytania do tekstu:
– Kim była mama Ani, jaki wykonywała zawód?
– Jakie inne zawody zostały wymienione?
-Czym zajmuje się Twoja mama, tata?
-Z ilu osób składa się Twoja rodzina?
-Co najbardziej lubi robić Twoja mama, Twój tata?Zabawa ruchowa: „Mama czarodziejka”/ „ Tata czarodziej”: mama lub tata bierze do ręki różdżkę ( patyk, długopis) i zapowiada, że jest osobą, która umie czarować. Dziecko maszeruje po pokoju, na hasło mamy/taty: ZAMIENIAM CIĘ W ….. PSZCZÓŁKĘ, WILKA, MAŁPKĘ, KOTA itp- zatrzymujecie się i staracie się naśladować ruchy podanego przez mamę lub tatę zwierzęcia. Powtórzcie zaklęcia kilka razy:)
Praca plastyczna: narysujcie portrety rodziców z użyciem farb.
A podczas pracy miło będzie posłuchać piosenki
Narysuj obrazek na temat „co robi twoja mama?”
Nauczcie się na pamięć wierszyka :
Choć serduszko moje małe,
Tobie dziś oddaje całe.
byś na zawsze pamiętała
I podziękę moją znała.
Za to wszystko coś zrobiła,
Za to żeś mnie urodziła,
I że byłaś mą ostoją,
Za to żeś jest matką moją.
Ślę życzenia a nie kwiatki
Oraz miłość na Dzień Matki.Zabawy ruchowe
Czas się trochę poruszać. Zacznijmy od:
– chodzenie na paluszkach
– chodzenie na piętach
– podskoki
– truchcik
Następnie wymyślajmy ćwiczenia razem z dzieckiem, im ciekawsze pomysły tym lepiej. Udanej zabawy 🙂
Pozdrawiamy serdecznie p.Iwona, p.Danuta i p.Edyta
25.05.2020 (poniedziałek)
Dzień dobry, drodzy rodzice, Kochane moje Pszczółki przed nami kolejny tydzień, w którym będziemy rozmawiać na temat Moi Rodzice.
Poniżej propozycje zabaw na dziś.
Przeczytajcie dziecku wierszyk W. Ścisłowskiego „Bukiecik dla mamy”:
Dziś dla ciebie mamo
Świeci słońce złote
Dla ciebie na oknie
Usiadł barwny motylDziś dla ciebie mamo
Płyną białe chmurki
A wiatr je układa
W świąteczne laurkiDziś dla ciebie mamo
Śpiewa ptak na klonie
I dla ciebie kwiaty
Pachną też w wazonieDzisiaj droga mamo
Masz twarz uśmiechniętą –
Niechaj przez rok cały
Trwa to twoje świętoPo przeczytaniu zadajcie pytania:
– Czy wiesz kto ma swoje święto niedługo?
– O czym jest ten wierszyk ?
– Jakie prezenty dla mamy autor opisał w tym wierszyku?
Powiedzcie dziecku, że to właśnie jutro- 26 maja– wszystkie mamy obchodzą swoje święto!
Posłuchajcie, zaśpiewajcie piosenkę dla mamy i taty
Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! (Dzień Matki/Dzień Ojca) https://youtu.be/j09kDRPi3tE
„Kwiatek dla mamy”- kolorowanka, wykonywanie laurki dla mamy.
Wydrukuj obrazek i poproś dziecko, by jak najpiękniej pokolorowało kwiaty dla mamusi.
Praca plastyczna „Moja rodzina”
1. Nauka wiersza dla Kochanych Rodziców
Mama i Tata to świat nasz cały,
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.
To są wyprawy do kraju baśni,
wakacje w górach, nad morzem, na wsi
loty huśtawką, prawie do słońca
oraz cierpliwość co nie ma końca.
Kochana Mamo, Kochany Tato
dzisiaj dziękować chcemy Wam za to,
że nas kochacie, że o nas dbacie
i wszystkie psoty nam wybaczacie.
2. Zabawa Dokończ zdanie:
− Moi rodzice są kochani, bo…
− Pomagam rodzicom w…
− Lubię być w domu, bo…
− Z tatą najchętniej robię…
− Z mamą najchętniej robię…
– Kocham Was za to że…
3. Wykonaj portret swoich rodziców. Wykorzystaj kredki, mazaki, farby, na co masz ochotę
Miłej zabawy do zobaczenia jutro p.Iwona p.Danuta oraz p.Edytka
Język angielski
Kochani, obejrzyjcie film, a poznacie etapy rozwoju motyla.
22.05.2020 (piątek)
Witam serdecznie,
Dziś zapraszam do poznania kolejnego owada z łąki.
Mamo, tato proszę przeczytaj dziecku wiesz:
„Gąsienica – tajemnica” – słuchanie zmodyfikowanego wiersza D. Gellnerowa.
Jestem sobie gąsienica,
Gąsienica tajemnica.
Nitką się owinę cała,
I w kokonie będę spała.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.Aż tu nagle – patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? – Powiedzcie sami!Tak! W motyla się zmieniła,
Ta, co się w kokonie kryła.
Teraz fruwa nad łąkami,
Z biedronkami i pszczółkami.– Co zrobiła gąsienica?
– Gdzie zasnęła?
– Co się stało, gdy otworzyła drzwi kokonu?
– W co zamieniła się gąsienica?– z kim teraz fruwa nasza bohaterka?
Poznanie cyklu życia motyla.
Obejrzyjcie razem z rodzicami film o tym, jak z gąsienicy rozwija się motyl.
Monarch Butterfly Metamorphosis time-lapse FYV 1080 HD
cykl rozwoju motyla- historyjka obrazkowa
Jaki owad się tu ukrył
„Spacer biedronki”- masażyk relaksacyjny
Biedroneczka mała po trawce biegała. –
(delikatnie poruszamy palcami w różnych kierunkach)
Nóżkami tupała,
(naprzemiennie uderzamy w plecy otwartymi dłońmi)
rączkami machała.
(masujemy plecy obiema rękami)
Potem się ślizgała(przesuwamy zewnętrzną stroną dłoni do góry)
do góry i w dół.
(wewnętrzną w dół)
W kółko się kręciła
(rysujemy rękami koła w przeciwnych kierunkach)
i piłką bawiła.
(delikatnie uderzamy pięściami)
Gdy deszcz zaczął padać,
(stukamy palcami wskazującymi z góry na dół),
pod listkiem się skryła
(rysujemy obiema rękami kształt liścia)
i bardzo zmęczona spać się położyła.
(kładziemy się obok i przytulamy do dziecka).Połóżcie się wygodnie na podłodze, zamknijcie na chwilę oczka i posłuchajcie
Praca z książką str.48, 49, 50 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole
Życzę miłego weekendu p.Iwona z p.Danutą i p.Edytką
21.05.2020 (czwartek)
Witam wszystkie moje kochane Pszczółki zapraszam do zabawy
Pszczółeczki poproście mamę lub tatę o przeczytanie opowiadania „ Gdzie się podziały nasze kropeczki?’- opowiadanie Joanny Modelskiej
Na łące panował niespokojny gwar, w trawie aż huczało od krzyków.
Co to za hałasy? Co się z nami dzieje?- spytał przysadzisty żuk.
Ktoś nam ukradł kropeczki ze skrzydeł- wykrzyknęły przestraszone biedronki.
Bez nich nie jesteśmy już takie same.
Kto teraz będzie chciał wypatrywać nas w trawie? Czyje oko ucieszymy naszym widokiem?…zawiesiła głos najstarsza z biedronek.
Kto śmiał to zrobić? – oburzył się żuk.
Tu, na łące, wszystkie owady mieszkają razem i sobie pomagają- zauważył pasikonik.
To znaczy, że zakradł się do nas jakiś intruz- odparł żuk po chwili namysłu.
Czy ktoś widział coś podejrzanego?
Ja! Wczoraj przelatywały tędy te pomarańczowe niby-biedronki- zabzyczała pszczoła.
Tak- zamyślił się żuk. Te psotnice już nie raz dały się nam we znaki. Pewnie to one ukradły kropki biedronkom i przyczepiły do swoich skrzydeł.
I co teraz żuku?- musimy jakoś wspomóc nasze przyjaciółki- odezwał się pasikonik. Czy ktoś ma pomysł?
Zapadła cisza. Mimo, że owady bardzo chciały pomóc swoim koleżankom żaden z nich nie wiedział czym zastąpić skradzione kropeczki. Całej rozmowie przysłuchiwały się polne rośliny, szumiąc z oburzenia.
Wtem nad rozmówcami pochylił się kwiat maku.
Wiem, że do biedronki mi daleko ale w moim kwiecie są czarne nasiona, które mogę oddać biedronkom- zasugerował nieśmiało mak.
Naprawdę? Zrobiłbyś to dla nas?- z niedowierzaniem zapytała najstarsza biedronka.
Z przyjemnością i zaszczytem- radośnie odparł kwiat. Na łące rozległy się wesołe okrzyki! Owady ochoczo wzięły się do pracy i pomogły nalepić nowe kropki na czerwonych skrzydłach. A kiedy już skończyły biedronki znowu wyglądały tak jak zawsze.Pytania do przeczytanego tekstu – mamo, tato zadaje dziecku sprawdźcie czy uważnie słuchało opowieści
– Jakie owady brały udział w opowiadaniu?
– Co przydarzyło się biedronkom?
– Ile kropek miały biedronki kiedy spotkało je nieszczęście? (0)Zabawa ruchowa- „Robimy przysiady”: rodzic ma kartoniki z cyframi od 0 do 5 (jeżeli dziecko rozpoznaje 6,7,8,9), pokazuje je w różnej kolejności a wy robicie tyle przysiadów ile wskazuje cyfra na kartoniku.
A tu film edukacyjny o biedronkach Biedronki ciekawostki i fakty https://www.youtube.com/watch?v=xJAm5WfqCuM
Dziś czwartek i musi być piosenka, oczywiście o biedronce. Biedroneczki – kropeczki – WESOŁA SCENA https://youtu.be/lqZPR7ElHL8
Zabawa ruchowa „Marsz biedronek”
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym na podłodze. Rodzic mówi
rymowankę, ilustrując ją ruchem. Dziecko naśladuje jego ruchy
Jedną nogę, drugą nogę,
Trzecią nogę, czwartą nogę (wyciąga przed siebie kolejno ręce
nogi )
I skrzydełka dwa ( porusza na przemian ramionami)
Nasza mała biedronka ma. ( pokazuje na siebie)
Jedną nogą, druga nogą,
Trzecią nogą, czwartą nogą (wyciąga przed siebie kolejno ręce
i nogi )
Maszeruje sobie drogą-
raz i dwa, raz i dwa (idzie na czworakach )„Wiosenny koncert” – ćwiczenia ortofoniczne
Waszym zadaniem będzie powiedzieć jaki dźwięk wydają zwierzęta, które występują w wierszu
(wskazujecie ilustrację i naśladujecie dane zwierze).-kukułka(ku,ku)
-żaby(kum,kum)
-wróble(ćwir,ćwir)
-muchy(bzy,bzy)
-bociany(kle,kle)
– bąki (bzum, bzum)Wykonajcie kartę pracy:1 dorysuj tyle kropek ile ma biedronka z lewej strony; 2 narysuj tyle kropek, aby każda biedronka miała ich tyle samo.
PRACA PLASTYCZNA „KONWALIE”
Z zielonej bibuły ucinamy pasek o szerokości ok. 2 cm a następnie skręcamy z niego sznureczki. Z szerszego kawałka bibuły wycinamy dwa długie listki. Rozprostowujemy je i składamy wzdłuż na pół. Na kartce szkicujemy łodygę konwalii i naklejamy na szkic sznureczki bibuły. Na końcach przyklejamy kwiaty – popcorn. Sklejamy listki na dole i przyklejamy do kwiatka.
Co potrzebujemy?
- popcorn
- zielona bibuła
- kartka papieru
- klej
- ołówek
- nożyczki
Dziękuję za wspólny czas p. Iwona oraz p. Danuta i p. Edytka
20.05.2020(Środa)
Dzień dobry! Serdecznie Was witam!
1.Dzisiaj kolej na zabawy matematyczne i ćwiczenia logopedyczne.
a).”Gdzie znajduje sie motylek”?
Proszę dzieci najpierw o przygotowanie pomocy do zabawy, pokolorowanie motylka na swój ulubiony kolor, a następnie o wycięcie ich nożyczkami. Gdy już macie pomoc gotową, to czas na zabawę.
.
Proszę was teraz o umieszczanie motylka w różnych miejscach na krześle. Używając pojęć: „obok”, „nad”, „pod”, „na krześle”.
Potem proszę abyście wzięli motylka do ręki i pofruwali z nim razem , naprzemiennie,raz wysoko,raz nisko.
b)Zabawa klasyfikacyjna „Kolorowe klocki”
Klasyfikowanie klocków w pokoju ze względu na wielkość – dziecko otrzymuje klocki (małe i
duże).Na słowa rymowanki:
Dużo klocków w koszu mamy
wszystkie (lub jeden, dwa, trzy…) małe/duże wyciągamy.
I do pojemnika wkładamy.c)”Na łące|”- pokoloruj wg kodu.
2. Ćwiczenia logopedyczne – proszę o wydrukowanie karty pracy i przekazanie swoim pociechom, a was dzieci o połączenie kwiatków z listkami oraz o powtarzanie głośno tych sylab.
Policz ile kropek ma biedronka??
Kochani, posłuchajcie wiersza i odpowiedzcie na pytania ????
Na podstawie wiersza namalujcie łąkę:)
Miły jest poranek na zielonej łące, gdy w kropelkach rosy kąpią się zające.
Mrówki zaczynają biegi pośród trawy, a biedronka żuczka prosi do zabawy.
Do słonka wesoło mrugają stokrotki, bąk leci do bąka na wiosenne plotki.
W berka fruwanego bawią się motyle… Zatrzymaj ten obraz, choć na jedną chwilę.
Co się dzieje na wiosennej łące o poranku? Jakie zwierzęta można tam spotkać? Co one robią? 1.Jaki nastrój towarzyszy tym wiosennym zabawom? Jak myślisz, z czego on wynika? 2.Wyobraź sobie łąkę przedstawioną w wierszu. Jak możesz „zatrzymać” ten obraz? 3.Na podstawie wiersza namaluj obraz „Majowa łąka”
Miłej zabawy!
Pani Edytka wraz z panią Danutą , panią Iwonką
19.05.2020 (wtorek)
Dzień dobry kochane moje Pszczółki dziś dla Was mam zagadki o zwierzętach łąkowych.
Kiedy jest początek lata,
z płatka na płatek lata.
Dzięki jej pracowitości
miodek w domu mam dla gości
Latem mnie spotykaliście,
lubię jadać różne liście.
Kiedy boję się lub śpię,
do muszelki chowam się.
Choć nie widzi wcale,
radzi sobie doskonale.
Przed swym wrogiem w obawie,
ukrywa się pod kopcem w trawie.
Jestem mała i zielona,
w trawie całkiem zanurzona.
Moim hobby jest pływanie –
– stylem moim pływają panie.
Lubię także rechotanie –
– tego już nie lubią panie.
Żyje zwykle skryty w mroku,
bo brakuje mu uroku.
Czy na łące, czy to w lesie,
on na grzbiecie jabłko niesie,
i choć igły ostre ma,
już go każde dziecko zna.
Skrzydła piękne ma we wzory,
wszystkie na nich są kolory.
Kiedy nastają dni gorące,
dzieci biegają za nim po łące.
Polecenie : Pomóż motylkowi dolecieć do kwiatków
W norce mieszka i ucztuje,
sera sobie nie żałuje.
Mała, szara i drobniutka,
zawsze bardzo jest cichutka.
Ich kryjówką bywa kwiatek,
ile kropek – tyle latek.
Ich skrzydełka są w kropeczki,
to są właśnie…
Szare futerko ma
i na przedzie zęby dwa.
Cały szary podskakuje,
za kapustą wypatruje.
Przed lisem ze strachu drży
i ucieka raz, dwa, trzy.
Zimą czeka go Afryka,
latem zaś go Polska wita,
duże gniazdo na kominie,
z tego właśnie ptak ten słynie.
Płazy występujące na łąkach i nie tylko
Owady na łące
Ptaki naszych łąk
Bocian i żabki”- zabawa ruchowa
Na podłodze rozłożone są kocyki, na których siedzą uczestnicy zabawy. Z boku stoi dziecko –bocian, kiedy wyda polecenie ,, żabki skaczą” – żabki poruszają się między kocykami. Na hasło ,,Bocian idzie” bocian zaczyna łapać żabki. Żabka która nie zdąży usiąść na kocyku –odpada z zabawy. Natomiast żabka, która wygra, w następnej zabawie zostaje bocianem.
Teraz zadanie bardziej twórcze:)
„Łąka w maju” – malowanie na mokrym kleju. Potrzebne są : biała kartka z bloku technicznego, płynny klej, pędzelek, farby plakatowe (jeśli są gęste, dobrze je rozcieńczyć wodą). Rodzic prosi, aby dzieci przypomniały sobie, jak wyglądała łąka, którą widziały na wycieczce/ filmiku ???? . Dzieci opisują swoje wrażenia. Wymieniają kolory, jakich dostrzegły na łące najwięcej. R. proponuje namalowanie tej samej łąki za pomocą techniki malowanie na mokrym kleju. Dzieci pokrywają sztywną kartkę płynnym klejem. Następnie malują farbami na mokrym podkładzie, palcami lub pędzlem. Starają się odtworzyć taki koloryt łąki, jaki zapamiętały . Po zakończeniu zadania odkładają prace do wyschnięcia. I jak Wam poszło???
ZAGADKI
Dźwigam dom na grzbiecie ,mam malutkie rogi Chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi. (ślimak)
Mam skrzydełka delikatne tak jak płatki kwiatów. Lekko się unoszę nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (motyl)
Skacząc po łące szybko uciekam ,gdy dziób bociana ujrzę z daleka. (żaba)
Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek, pracowite ……………… ( pszczoły)
Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, lata nad łąką a zwie się ………. (biedronka)
Praca plastyczna – biedroneczka
Proponujemy pracę plastyczną. Co potrzebujemy?
- kolorowy blok rysunkowy (kolor: niebeski, czerwony, zielony),
- klej,
- nożyczki,
- czarny mazak,
- ołówek,
- szklankę.
Niebieską kartkę zginamy na pół. Na czerwonym papierze odrysowujemy szklankę – dwa razy. Wycinamy dwa koła – jedno przecinamy na pół. Z zielonego papieru tniemy paseczki trawy, które następnie naklejamy na niebieską kartkę. Na trawie przyklejamy czerwone elementy, które będą brzuszkiem naszej biedronki. Następnie dorysowujemy czarnym mazakiem głowę z czułkami, nogi oraz kropki. Gotowe!
Praca z książką str. 51, 52
Dziękuję za wspólną zabawę do zobaczenia do jutra p .Iwona. p. Danuta oraz p .Edytka
.18.05.2020 poniedziałek
W tym tygodniu będziemy poznawać łąkę i jej mieszkańców. Bardzo proszę mamo, tato..przeczytajcie dzieciom opowiadanie Olgi Masiuk inspirujące do wybrania się na wiosenną łąkę. A teraz już możemy, no to do dzieła!!!!
Łąka
Olga Masiuk
Wiosna była coraz bardziej wiosenna. Słońce grzało tak przyjemnie, że można było pozbyć się bluzy, a nawet skrócić spodnie! I chciało się tylko wystawiać twarz w stronę promieni i pozwalać, żeby pachnący wiatr hulał we włosach. Ale dzieci siedziały w swojej sali.
– Kisimy się tu jak ogórki – powiedział zrezygnowany Staś.
– Jak to? – zdziwił się Supełek.
– Tak to – Staś wskazał ręką na duże okna, których nie można było otworzyć.
Słońce ślizgało się po szybie, podnosząc temperaturę w sali niczym w piecyku.
A wietrzyk, który przyjemnie poruszał gałązkami drzew za oknem, nie był w stanie wpaść do środka.
– Nie możemy być ogórkami! – szybko podchwyciła myśl Marysia.
– O nie! – dołączyła Blue.
– Trzeba walczyć – podsumował Jacek. – Idziemy do Pani.
Pani siedziała przy biurku i wachlowała się gazetą. Dzieci stanęły przed nią w szeregu.
– Nie zgadzamy się na bycie ogórkami – powiedział mocnym głosem Staś.
– Nie chcemy mieszkać w słoiku – dodała Blue.
– Ani się kisić – uzupełnił Supełek.
– Cudownie! – Pani klasnęła w ręce. – Cieszę się, że to mówicie. Właśnie
miałam wam zaproponować wyjście na łąkę. Jest dziś tak gorąco. A podczas naszej nieobecności pan Tomek naprawi okna, żeby można je było szeroko otwierać.
– Hurra! Hurra! – krzyknęła Blue. – Odkręcamy nasz słoik i wyskakujemy!
W ciągu dwóch minut wszyscy byli gotowi do wyjścia. Przedszkole mieściło się na skraju miasta. Wystarczyło przejść niewielki lasek i wychodziło się na piękną łąkę.
– Jak wspaniale! – Blue rozpostarła ramiona i wciągnęła mocno powietrze.
– Ale pachnie – powiedziała.
Pani rozłożyła na ziemi koce i Supełek natychmiast ułożył się na jednym z nich.
– Nie wiedziałem, że jesteś taki długi – Pak przypatrywał mu się z góry.
–Chyba urosłeś na wiosnę.
– Bardzo możliwe – odpowiedział Supełek i ułożył się na boku na skraju koca.
– Co to?! – wykrzyknął nagle.
– Co? – zdziwił się Pak.
Supełek przyłożył jeszcze raz ucho do ziemi.
– W trawie coś piszczy – powiedział cichutko, jakby nie chciał zniszczyć jakiejś wielkiej tajemnicy.
Blue także przyłożyła ucho do trawy.
– Rzeczywiście, coś słychać – potwierdziła poważnie.
Więc wszyscy umościli się na kocach i zaczęli nasłuchiwać. Zielone łodyżki przyjemnie łaskotały w nos i uszy.
– Coś bzyczy, szeleści i chrobocze – powiedziała Marysia.
Supełek rozchylił kępkę trawy. Wśród listków toczyło się intensywne życie.
Mrówki przedzierały się przez chaszcze, niosąc na plecach tobołki z jakichś drobinek. Żuczek kroczył ospale, jakby musiał co kilka kroków rozciągać nieużywane przez zimę łapki. Biedronka wdrapywała się na wiotką łodygę i na szczycie prostowała pogniecione skrzydełka.
– Tam – Supełek wskazał na ziemię – jest ukryta cała kraina.
– Tam też – Pak leżał teraz na plecach i spoglądał w niebo. Podniósł łapkę.
Wszyscy ułożyli się na plecach. Nad ich głowami bardzo wysoko leciały ptaki.
Niżej, barwnie i dostojnie, wirowały w powietrzu motyle. Czasem warczący bąk zawisał w przestrzeni.
– W górze też jest cała kraina – powiedziała Blue.
– Jakby świat był piętrowy – rzekł Staś.
– Właśnie. Przecież jest nawet piętro minus jeden – zaśmiała się Blue.
– Jak to? – Supełek nie zrozumiał.
– No pod ziemią. Tam się budzą krety – chichotała Blue.
– I cebulki kwiatów zaczynają pęcznieć i nasiona pękają – podpowiedziała Pani.
– Zobaczcie! – wykrzyknął Supełek. – Przeniosłem się na piętro plus sto. I chodzę po niebie.
I rzeczywiście, leżąc na plecach, machał nogami i zdawało się, że stawia kro- ki po niebie.
– Nie zdepcz tej chmurki – powiedziała Blue, która do niego dołączyła.
I wszyscy, leżąc na łące, zaczęli chodzić po niebie.
– Widzę, że na dobre wyszliście ze słoika z kiszonymi ogórkami – zaśmiała się Pani.
Pytania dla dzieci niech udzielą na nie odpowiedzi:
Dlaczego dzieci źle się czuły w przedszkolu i chciały wyjść?;
Do czego porównały siedzenie w sali?; Co zaproponowała Pani?;
Co usłyszały dzieci podczas wycieczki?; Co zobaczyły dzieci podczas wycieczki?;
Co dzieci poczuły podczas wycieczki?;
Jakich mieszkańców łąki dzieci zobaczyły lub usłyszały?
Rośliny, które najczęściej spotykamy na łące
Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciom. To są etapy rozwoju mniszka lekarskiego zwanego też popularnie dmuchawcem lub mleczem. Co przyczynia się do rozsiania nasion tej rośliny? ( wiatr )
Z mniszka lekarskiego można zrobić syrop. A syrop z mniszka lekarskiego ma m.in. działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego najczęściej jest stosowany w leczeniu bólu gardła i kaszlu. Dzięki zawartości wielu cennych witamin i minerałów może być stosowany także w celu leczenia dolegliwości żołądkowych czy infekcji skórnych. Sprawdź przepis na pyszny syrop miodowy z mniszka lekarskiego i przekonaj się o jego wyjątkowych właściwościach. Tu możecie dowiedzieć się więcej i może ktoś zrobi taki syrop jeszcze jest czas mniszek jeszcze kwitnie. Może ktoś już go sobie zrobił ?https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/syrop-z-mniszka-lekarskiego-przepis-na-leczniczy-miod-z-kwiatow-mlecza-aa-gejP-zZaP-qaP9.html
Zapraszam do zabawy z muzyką
Taniec motyli” – zabawa muzyczna improwizacyjna do utworu Piotra Czajkowskiego Walc kwiatów
Dzieci mają kolorowe wstążki, apaszki, chustki – są motylami.
Najpierw słuchają odtwarzanej muzyki, a przy powtórnym odtworzeniu Rodzic
zaprasza „dzieci-motyle” do tańca. Każdy „motyl” tańczy swój taniec – ilustruje tempo i charakter słuchanej muzyki.
www.youtube.com/watch?v=GC7PycSBILc
Zachęcamy Was do skorzystania ze strony
http://pisupisu.pl/ znajdziecie tam wiele różnych propozycji ćwiczeń , zabaw oraz gier ????
Gra memory „Mieszkańcy łąki”
Gra memory polega na tym, iż rozkłada się wszystkie karty na płaskiej powierzchni, odwrócone obrazkami do dołu, następnie odnajduje sie pary takich samych kart.
Zasady gry:
Gracz odsłania 2 karty. Jeżeli trafi parę, kładzie ją przed sobą i szuka dalej. Jeżeli nie trafi, odkłada karty z powrotem na stół, obrazkami do dołu. Gra się do momentu, gdy ze stołu zabrane zostaną wszystkie karty, a wygrywa ten, kto zebrał najwięcej par.
Źródło: Internet
PIOSENKA
Zapraszamy do zabawy przy piosence:
https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo
Do zabawy potrzebujemy kolorowej chusty i dwóch klocków.
Kiedy świeci słoneczko – dziecko trzyma ręce w górze i pokazuje jak świeci słoneczko.
to na łące nad rzeczką świerszcze stroją skrzypeczki do wiosennej poleczki-na tych 3 wersach dziecko maszeruje i klaszcze rytmicznie
dylu, dylu już grają grube bąki śpiewają -na tych dwóch wersach dz. naśladuje grę na skrzypcach
myszki tańczą poleczkę sapiąc przy tym troszeczkę– na tych dwóch wersach dziecko trzyma się pod biodra i wysuwa na zmianę nogę lewą i prawą.
Refren – dziecko tańczy z chustą według własnego pomysłu, rusza się rytmicznie do melodii- chustę można trzymać dwoma lub jedną ręką.
PIĄTEK 15.05.2020
Do zobaczenia jutro. Miłej zabawy p.Iwona a p.Danuta i p. Edytka wracają już do nas po pracy z naszymi dziećmi w PP20
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Religia:
03.06.2020 r.
T.: Pan Bóg nam błogosławi.
Kochani Rodzice: Każdy Rodzic pragnie największego dobra dla swojego dziecka. Nie ma większego dobra niż to, które może dać Bóg. Dlatego korzystajmy z tych darów, które dał nam Bóg, aby się z nimi dzielić. To błogosławieństwo, którego możecie udzielać swoim dzieciom przy różnych okazjach, jak już pisałam we wcześniejszej katechezie. Błogosławimy w Imię Trójcy Świętej tej Miłości, którą jednoczy się Bóg i pragnie, abyśmy nią się dzielili i żyli. Błogosławiony to szczęśliwy, a więc pragniemy szczęścia dla swoich dzieci, znakiem krzyża obdzielamy nasze pociechy, aby Pan Jezus miał je w Swoim Sercu. Poszukajcie filmik i oglądnijcie razem z dziećmi, myślę, że wiele da Wam do myślenia.
Film: O Trójcy Świętej z dziećmi w Kuchni – przez żołądek do wiary 🙂
27.05.2020 r.
Drodzy Rodzice:
T.: Pan Bóg posyła nam Ducha Świętego.
Zbliżamy się do ważnych wydarzeń dla naszego życia duchowego – Zesłania Ducha Świętego. Gdy kreślimy na sobie znak Krzyża Świętego, to wzywamy Ducha Świętego, w modlitwie Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, … w pieśniach i w piosenkach religijnych podobnie. Podaję dla wielu dzieci znaną piosenkę, a które nie znają podaję najpierw link filmu, a drugi z piosenką do obejrzenia. Warto z tego skorzystać, aby poprawnie tłumaczyć dzieciom prawdy Boże w codziennym życiu.
Film: Czy wy wiecie, że jesteście świątynią Ducha Świętego?
20.05.2020 r.
Drodzy Rodzice: Bardzo proszę opowiedzieć dzieciom o tym wydarzeniu: Pan Jezus po Swoim Zmartwychwstaniu ukazywał się uczniom i wielu innym osobom prze 40 dni. Nauczał, spotykał się z wieloma ludźmi, a przez to sprawiał im wiele radości i szczęścia. Odchodząc z ziemi, pobłogosławił apostołów i tych, którzy z Nim byli na Górze Oliwnej. Dlatego ważne jest, aby rodzice często błogosławili swoje dzieci: gdy wychodzą z domu do przedszkola, czy szkoły, przed snem, rano na powitanie i w czasie ważnych wydarzeń uroczyście. Proszę odszukać dzieciom krótki filmik dla dzieci: Ewangelia dla dzieci, VII niedziela wielkanocna, Wniebowstąpienie Pańskie, rok C
13.05.2020 r.
Drodzy Rodzice: Najpiękniejszy miesiąc maj poświęcony jest Maryi naszej Matce i Królowej, śpiewamy pieśni, litanię i modlimy się. Maryja uczy nas jak pogłębiać wiarę, kochać Boga, szanować drugiego człowieka, pomagać bliźnim. Te wartości staramy się przekazywać naszym pociechom przez przykład własnego życia, ale i słowem. Dla nas wszystkim, takim wzorem jest Maryja w Jej codziennym i też trudnym życiu. W wierszu, który podaję, dotyczy każdego i w wszędzie, nie tylko konkretnej miejscowości, że pragniemy być kochani i powinniśmy kochać miłością szczerą. Postarajcie się Państwo nauczyć dzieci ten wiersz, ponieważ ma głęboką treść.
Matka Pięknej Miłości
Autor: Lidia Szymanowska
Włocławek, 10 września 2005 r.Piękna Miłość Matko nasza,
Masz dla ludzi prostych.
Którą lud Twój wciąż wyprasza,
W Sanktuarium Twym, w Bydgoszczy.Tej Miłości bardzo pięknej,
Nam, Polakom wszystkim trzeba.
Dobrej, mądrej, miłej, wdzięcznej,
Trzeba nam, jak deszczu z nieba.Dobra Matko tej Miłości,
Uproś nam u Syna Twego,
Byśmy w prawdzie – dobrzy, prości,
Miłość mieli dla bliźniego.RELIGIA:
06.05.2020 r.
Drodzy Rodzice: Rozpoczął się maj – miesiąc poświęcony Maryi. W tym roku szczególnie mamy za co dziękować Bożej Matce, ale i prosić, ponieważ Ona jako nasza Pośredniczka może nam wszystko wyprosić u Pana Boga. „Gromadzimy się” na Nabożeństwa majowych, czasami w kościele, ale zawsze w domu mamy możliwość przez Internet na naszej stronie parafialnej o godz. 18.00. Niech dzieci widzą wiarę i modlących się z nimi rodziców, która jest podstawą stabilności w trudnych chwilach życia.
Bardzo proszę, jeśli to możliwe wydrukować lub naszkicować dziecku krzyż lub przydrożną kapliczkę, wkoło kwiatki i niech pokolorują. Niech to będzie wyrazem naszej miłości do Maryi, która się wstawia do Boga za nami.
Religia:
29.04.2020 r.
Drodzy Rodzice:
Pan Jezus Dobry Pasterz kocha nas, troszczy się o każdego człowieka, oddał za nas życie. Można odsłuchać lub przeczytać dziecku – link:. Ewangelię o Dobrym Pasterzy J, 10,11-18, następnie zaśpiewać piosenkę:
„Pan jest Pasterzem moim, – niczego mi nie braknie, na niwach zielonych pasie mnie, – nad wody spokojne prowadzi mnie”. / 3 x
Jest również w Internecie można ją odsłuchać, śpiewana przez dzieci. Byłoby dobrze, aby dzieci narysowały lub pokolorowały obrazek dobrego pasterza, jeśli państwo mają taką możliwość wydrukowania kolorowanki z Internetu. Dzieci niech pokolorują tło wokół baranka, kopytka i oczy.
Religia:
Kochani Rodzice:
08.04.2020r
Zaproście swoje dzieci, aby wspólnie przygotować świąteczny stół z poszczególnymi potrawami. Wyjaśnić dzieciom, że „baranek”, to symbol Pana Jezusa. „Jako”- pisanka, to znak zmartwychwstania Pana Jezusa. „Zieleń” to znak nowego życia. W Niedzielę „Głowa” rodziny pobłogosławi pokarmy, kiedy wszyscy będą zgromadzeni przy stole i wspólną modlitwą podziękujcie Panu Bogu za te dary, które w obfitości zostały przygotowane na świąteczny stół. Tych propozycji jest wszędzie dużo w mediach – katolickich i można skorzystać jako pomoc. Na stronie naszej parafii w zakładce: „ŚNIADANIE WIELKANOCNE W RODZINIE”.
Tam można wszystko resztę sobie uzupełnić.
Młodsze dzieci mogą pokolorować pisankę, starsze wydrukowany koszyczek z pokarmami lub same narysują i pokolorują.
Życzę wszystkim błogosławionych Świąt i spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem.
Pozdrawiam, zjednoczona w modlitwie – s. Regina
01.04.2020r Naśladujemy Pana Jezusa, gdy składamy ładnie rączki w czasie modlitwy i patrzymy na krzyż lub obraz, czy figurkę Pana Jezusa, Maryi, czy Anioła Stróża. Powtórzymy wiersz z ostatniego tygodnia:
Jezu mój kochany, za nas ukrzyżowany.
Kocham Cię serdecznie i oddaję Ci moje serce.
25.03.2020. Zbliżamy się do Wielkiego Tygodnia i nie będzie możliwości pokazać dziecku Stacji Drogi Krzyżowej, dlatego proszę odszukać ilustrację Drogi Krzyżowej – kolorowanki i wydrukować ( jeśli to możliwe ), aby odczytać dziecku treść wiersza i pomóc ją pokolorować.
18.03.2020r. Zachęcam i zapraszam do codziennej modlitwy do Anioła Stróża. Modląc się z dziećmi modlitwą: „Aniele Boży” prośmy o codzienną opiekę.
Zbliżamy się do Wielkiego Tygodnia i nie będzie możliwości pokazać dziecku Stacji Drogi Krzyżowej, dlatego proszę odszukać ilustrację Drogi Krzyżowej – kolorowanki i wydrukować ( jeśli to możliwe ), aby odczytać dziecku treść wiersza i pomóc ją pokolorować. Zachęcam i zapraszam do codziennej modlitwy do Anioła Stróża. Modląc się z dziećmi modlitwą: „Aniele Boży” prośmy o codzienną opiekę. Dzieci narysujcie na kartce lub w zeszycie swojego Anioła Stróża.
prośba od s. Reginy
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
22.04.2020 r.
Religia:
Drodzy Rodzice:
Proponuję, aby trwając w Tygodniu Miłosierdzia, odszukać w Internecie film o Św. Faustynie „Moja katolicka rodzina Święta Faustyna i Miłosierdzie Boże Lektor PL” i oglądnąć razem z dzieckiem. Myślę, że wiele cennych treści znajdzie się dla dzieci i dla dorosłych, szczególnie jakie są moje relacje z Bogiem i bliskimi.
Zadanie: dzieci starsze; niech narysują w zeszycie lub na kartce serce i wytryskujące z niego promienie niebiesko – czerwone, jak na obrazie Chrystusa Miłosiernego. Można wydrukować taki obrazek z Internetu, jeżeli Państwo mają takie możliwości.
Pozdrawiam – s. Regina
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
JĘZYK ANGIELSKI 11-15.05
Kochani, obejrzyjcie film, a poznacie nazwy dzikich zwierząt po angielsku, narysuj jedno z nich, miłej zabawy!
***********************************************************************************************************
08.05.2020 (piątek)
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dziś ostatni dzień nauki w tym tygodniu, jutro weekend. Więc
dzisiaj jeszcze coś zrobimy.
1,Na początek eksperyment – Jak zrobić chmurę w słoiku?
Przygotuj słoik z pokrywką, wrzącą wodę, lód i zapałkę.
Do słoika wlej wrzątek. Na pokrywce ułóż lód. Przyłóż pokrywkę do wieczka słoika. Obserwuj co dzieje
się na szklanych ściankach. Odsuń na chwilę pokrywkę z lodem, wrzuć do słoika zapaloną zapałkę i
szybciutko z powrotem zakryj wieko. Zobaczysz jak w środku zbiera się chmura. Możesz ją wypuścić ze
słoika.
„Wodne stworki” – praca plastyczna
Potrzebne będą: kartka, niebieska farba(rozrobiona w dużej ilości wody),słomka do napojów, flamastry
Na kartce papieru kapiemy kilka kropli niebieskiej farby. Następnie rozdmuchuje krople za pomocą
słomki do napojów, tworząc fantazyjne kleksy. Po wyschnięciu dzieci dorysowują swoim stworkom
flamastrami różne elementy (oczy, uszy, łapki itp.)
Dzisiaj zabiorę Was w ciekawe miejsce we Wrocławiu. Jest to Centrum Wiedzy o Wodzie
„Hydropolis”
Proszę na stronie Yotube „Hydropolis Wrocław – zwiedzanie z dziećmi
Zwiedzanie – Oceanarium Afrykarium Wrocław Poland – YotubeNa dziś to wszystko. Dziękuję za wspólnie spędzony tydzień, życzę miłego i ciepłego weekendu i do
poniedziałku. P. Danusia07.05.2020 (czwartek)
Witam moich przedszkolaczków i Was kochani Rodzice,
Dzisiaj zaczniemy od pobudki – zabawy na dzeń dobry.POBUDKA
Budzą się listeczki, (dziecko się przeciąga)
szemrzą warto rzeczki, (pokazuje ręką wijącą się rzekę – jak wąż i szumi)
śniegi roztopione, (dziecko powoli kuca i kładzie się płasko na dywanie)
w kałuże zmienione. (dziecko imituje skakanie w kałuży)
Jaskółeczka czarna (dziecko rozpościera ręce niczym skrzydła)
strzałą niebo szyje, (dziecko lata z rozłożonymi skrzydłami)
śpiewem wita wiosnę (dziecko nuci kiri kiri kiri)
gniazdko młodym wije. (dziecko rękami imituje wicie gniazda)Motylek cytrynek (dziecko się kłania)
dziarską przybrał minę, (robi zawadiacką minę)
i w moje okienko (dziecko pokazuje w powietrzu kwadrat jako okno)
puka leciuteńko. (dziecko puka w okno).
DYKTANDO RYSUNKOWE
Na środku kartki narysuj domek. Obok domku narysuj płotek. Z lewej strony domku narysuj drzewo.
Dokończ rysunek według własnego pomysłu.
ZABAWA BADAWCZA
W cieniu – badanie przeźroczystości
https://www.babyboom.pl/przedszkolak/zabawy/10-eksperymentow-ze-swiatlem-i-sloncem
Potrzebne będą: szklanka z wodą, kawałek przezroczystego plastiku, szybka, dowolny przedmiot z
kolorowego plastiku i drewna, latarka
1. Przy białej ścianie ustawcie wybrane przedmioty (w odległości kilkunastu centymetrów od niej).
2. Zaciemnijcie pokój i zapalcie latarkę.
3. Obserwujcie co się dzieje, gdy kierujecie światło latarki na poszczególne przedmioty.
Przez niektóre przedmioty (te przezroczyste) światło przenika, ale traci przy tym część energii i staje się
ciemniejsze. Przez inne materiały światło nie przenika w ogóle, lecz odbija się. Za nimi, w miejscu gdzie
światło nie dociera, tworzy się cień.
Potrzebne będą: nieprzezroczysty kubek i dwie latarki
1. Przygotujcie wszystko jak w poprzednim doświadczeniu.
2. Ustawcie dwie latarki w odległości około pół metra od siebie, ale tak, żeby ich światło padało na
kubek.
Teraz na ścianie za kubkiem utworzyły się jakby dwa cienie. Miejsce gdzie na siebie nachodzą nazywamy
cieniem całkowitym, a obszary jaśniejsze po jego bokach to półcień.
Dzień i noc
Potrzebne będą: jabłko, patyczek do szaszłyków, latarka
1. Przebijcie jabłko patyczkiem, to będzie Ziemia, patyczek wyznaczy jej oś.
2. Zaciemnijcie pokój i włączcie latarkę – to będzie Słońce.
3. Ustawcie latarkę tak, aby jej światło padało na jabłko. Obserwujcie co się dzieje, gdy obracacie
„Ziemię” wokół jej osi. Gdzie pada światło?
Światło pada zawsze tylko na jedna stronę jabłka, druga pozostaje w cieniu. Światło rozchodzi się w linii
prostej, nie może „zawinąć się” wokół napotkanego przedmiotu ani go opłynąć jak woda. Dlatego na
Ziemi mamy dzień i noc. Kiedy słońce oświetla tę półkulę, na której mieszkamy, mamy dzień, a
ponieważ Ziemia obraca się wokół własnej osi (jak jabłko wokół patyczka), po około 12 godzinach
nadchodzi noc. Wtedy znajdujemy się na tej zacienionej stronie. Obrót Ziemi wokół osi trwa 24 godziny
czyli dobę.
SŁUCHOWISKO
Znasz Kota Folemona? Połóż się wygodnie i posłuchaj opowieści o jego przygodach.
https://www.youtube.com/watch?v=9ABKbhjqLlg
Do usłyszenia jutro. pa,pa p. Danusia06.05.2020 (środa)
Dzień dobry jak co tydzień rozpoczniemy dzień od zabaw matematycznych.
1.Zabawy matematyczne:
- Zabawa matematyczna – „Wrzuć klocki” – zadaniem dzieci jest zebranie z dywanu odpowiedniej liczby klocków i wrzucenie ich do pojemnika zgodnie z instrukcjami podawanymi lub pokazywanymi przez rodzica.
- Zabawa matematyczna „Niezwykłe budowle”
• stworzenie budowli z klocków /różnego koloru, wielkości/
• przeliczanie klocków, z których zrobiono budowle
• tworzenie zbiorów wg podanej cechy: koloru
2. Zabawy ruchowe:
Przeprawa przez rzekę
Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.
Butelkowy slalom
Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Gdy już popisałam się mądrymi słowami, opowiem Wam na czym polega! Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki
Tor przeszkód
Nie znam dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci,
3.Zabawy logopedyczne:
Na początku wykorzystaj naturalne okazje, aby pogimnastykować aparat mowy:
- Kiedy dziecko ziewa nie gań go, lecz poproś, aby ziewnęło jeszcze kilka razy, zasłaniając usta.
- Gdy na talerzu został ulubiony sos lub rozpuszczone lody – pozwól mu wylizać go językiem. To ćwiczenie mniej eleganckie, za to bardzo skutecznie gimnastykuje środkową część języka.
- Jeśli dziecko dostało lizaka zaproponuj mu, aby lizało go unosząc czubek języka ku górze.
- Po śniadaniu posmaruj maluchowi wargi miodem, kremem czekoladowym lub mlekiem w proszku i poproś, aby zlizał je dokładnie jak miś czy kotek
- Przy porannym i wieczornym myciu zębów zaproponuj dziecku liczenie zębów lub witanie się z nimi w ten sposób, aby czubek języka dotknął każdego zęba osobno.
- Przy rysowaniu sprawdź czy twój maluch potrafi narysować kółko (językiem dookoła warg) lub kreseczki (od jednego do drugiego kącika ust).
4. A teraz trochę ruchu , zabawa w muzyczny STOP! https://www.youtube.com/watch?v=dqk_IongIzI
*Następnym punktem będzie „Wycieczka rowerowa”– zabawa ruchowa. Dzieci leżą na plecach, słuchają dowolnej muzyki i naśladują jazdę rowerem: z górki – szybkie wymachy nóg – muzyka głośna; pod górkę – powolne – muzyka cicha czynność oczywiście powtarzamy!:)
Pogoda za oknem piękna, więc zapraszamy do spaceru po naszym pięknym Głogowie (oczywiście w małej grupie;))
Podczas Wycieczki po Głogowie – zachęcamy do zapoznania dzieci z charakterystycznymi miejscami w Głogowie, nazywanie ich i określanie ich przeznaczenia.
Zachęcamy do zapoznania dzieci z Herbem naszego miasta. Wyjaśnieniu poszczególnych elementów oraz wytłumaczeniu co to jest herb miasta.
P.S. Pomocny może okazać się link https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_G%C5%82ogowa
- Pani Edyta wraz z panią Danutą i Iwoną
05.05.2020 (wtorek)
Witam bardzo serdecznie. Dzisiejsze zadania to:
1. Proszę narysować swoje miasto – technika dowolna (można wykonać blok z kartonu po obuwiu
2. Zapraszamy teraz do obejrzenia filmu „Polskie symbole narodowe – Polak mały” .
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
3. Praca zksiążką https://flipbooki.mac.pl/przedszkole str. 43, 46, 47
4. Zapoznanie z legendą „Księżna i gołąb”
04.05.2020 (poniedziałek)
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Już niedługo z niektórymi z Was spotkamy się w przedszkolu, z innymi nadal będziemy się spotykać on line.
W planie na maj mamy następujące tematy tygodnia. I tak
1.Moje miasto Głogów / Polska mój dom
2. Łąka wiosną
3.Znamy różne zawody
4.Moi Rodzice
1. Dzisiaj chcę Was zabrać na wycieczkę po naszym mieście, odbędziemy spacer po Głogowie na stronie DGLNEWS
2. Zapraszam również na wirtualny spacer po Głogowie – strona Wirtualny spacer po FitWay
3. Nauka wiersza „Flaga „ Cz. Janczarski
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.Czerwień – to miłość,
biel – serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.Polska uśmiechem serdecznym wita,
orzeł w koronie strzeże jej bram,
biało – czerwoną flagą spowita
– serce i duszę zabrała nam!
Serce i duszę zabrała nam!4. Praca z książką:str.42,43,44 Książkę znajdziecie Państwo na stronie https://flipbooki.mac.pl/przedszkole
5. Praca plastyczna – „Herb mojego miasta” – wykonaj wydzierankę
6. Posłuchaj legendy o początkach naszego państwa „Legenda o Lechu i Orle Białym” lub obejrzyj bajkę „Gniazdo białego orła – Baśnie polskie” na stronie https://www.yotube.co/watch
Orzeł czy reszka? – zabawa z rymowanką. Dorosły(mama, tata) z dzieckiem recytują wierszyk. Podając sobie monetę. Osoba, która trzymała monetę, kiedy zakończył się wierszyk, podrzuca ją. Jeśli wypadnie orzeł, dorosły wymienia dowolny wyraz (np. Polak, Polska, herb, flaga, góry, Tatry, kraj, symbol, stolica, miasto, syrena), a dziecko dzieli go na sylaby. Jeśli wypadnie reszka dziecko pokazuje dowolne ćwiczenie, a rodzic go powtarza.
Orzeł czy reszka? Joanna Wołoch
Pędzi po kole srebrna moneta,
z ręki do ręki szybko ucieka.
Jeśli wyrzucisz reszkę, to wiesz –
wykonaj ćwiczenie takie, jak chcesz.
Kiedy orzełek na rękę spadnie,
podziel wyraz na sylaby ładnie.
Zestaw zabaw ruchowych z wykorzystaniem z kostki do gry. Przed każdym wykonaniem ćwiczenia dziecko wyrzuca kostkę do gry, ilość wyrzuconych oczek będzie wskazywała ile razy dziecko ma wykonać dane ćwiczenie. Uczestnicy zabawy zliczają na głos wykonane ćwiczenia (jeden, dwa, trzy…). Przykładowe ćwiczenia:
– ćwiczenie mięsni rąk – dzieci unoszą wyprostowane ręce nad głową, a następnie opuszczają po bokach, nie uginając rąk w łokciach.
– ćwiczenia tułowia – dzieci wykonują skłony boczne, na prawą i na lewą stronę.
– ćwiczenia tułowia – dzieci wykonują słony proste.
– ćwiczenie mięśni rąk i nóg – dzieci wykonują pajacyki.
-ćwiczenia skoczne – dzieci wykonują podskoki w miejscu.
– ćwiczenia mięśni grzbietu – dzieci stoją z rękoma wyprostowanymi na wysokości klatki piersiowej i wykonują wymachy na boki.
Pozdrawiamy i całujemy p.Danusia i p. Iwonka
Do zobaczenia
30.04.2020 (Czwartek)
Witam wszystkie kochane Pszczółki, dziś czwartek a w czwartek piosenka. Piosenka o bibliotece.
Twoja biblioteka
Jest miejsce na świecie, na pewno to wiecie,
gdzie książek bez liku, jak grzybów w koszyku.
Gdzie wiele przygód na Ciebie czeka,
tym miejscem jest biblioteka.
Ref. To książka – przyjaciel człowieka,
książka, na ciebie tu czeka,
Z książką – nie grozi Ci nuda,
z książką – wszystko się uda. X2
Czy jesteś mały czy całkiem duży,
ciekawa książka Cię nie znudzi,
zabierze Cię w podróże w nieznane,
bajkowy świat, zaczarowany.
Ref. To książka…. X2
Świat bajek i baśni otwiera marzenia,
czytając książki – życie swe zmieniasz
i chyba nikt z Was nie zaprzeczy,
że książka dba o rozwój dzieci.
Ref. To książka…. X3
Zasady zachowania w bibliotece – rozmowa na temat zasad panujących w bibliotece na podstawie doświadczeń dzieci i fragmentów opowiadania Basia i biblioteka.
W bibliotece Zofia Stanecka
W poniedziałek przed obiadem pani Marta zaprosiła grupę Basi do kręgu.
– Jutro zaraz po śniadaniu pójdziemy do biblioteki – powiedziała.
– La, la, la… – zanuciła radośnie Anielka.
– Co tam będziemy robić? – spytał Kuba.
– No właśnie, kto wie, co robi się w bibliotece? – odpowiedziała pani pytaniem.
Basia wyciągnęła rękę do góry. Babcia Marianna już dawno temu, chyba z rok wcześniej, zapisała ją do biblioteki.
– W bili… bliotece są książki! – zawołała. – Zabiera się je do domu, a potem oddaje.
– Ja bym nie oddał – oświadczył Karol.
– Jak oddasz, to bierzesz inną. I tak w kółko. Oddajesz i dostajesz, oddajesz i dostajesz…
– Za darmo? – upewniła się Zuzia.
– Tak, Zuziu. – Pani włączyła się do rozmowy. – Książki z biblioteki pożycza się, nie kupuje. Dzięki temu każdą z nich może przeczytać wiele osób.
– O książki trzeba dbać – wygłosiła Basia. – Nie można do nich chować kanapek. Ani czytać w wannie. Tata kiedyś o tym zapomniał i książka wykąpała się razem z nim, Potem powiedział, że trzeba ją będzie odkupić.
– W … bi… liotece… jest… cicho – szepnął Titi.
Wszyscy spojrzeli na niego ze zdziwieniem, bo Titi rzadko coś mówił sam z siebie. Pani skinęła głową.
– W bibliotece można pracować i czytać na miejscu. Trzeba zachować ciszę, żeby nie przeszkadzać innym (…)
Drogi Rodzicu proszę wyjaśnij dziecku jaka jest różnica między biblioteką(wypożyczamy książki ) a księgarnią(kupujemy).
Przeczytaj dziecku pytania i nich spróbuje na nie odpowiedzieć : Do czego służy biblioteka? Jak nazywają się osoby, które w niej pracują? Czy za książki w bibliotece trzeba płacić? W jaki sposób należy dbać o książki? Dlaczego to takie ważne miejsce? Jak należy się w nim zachować?
– W Bibliotece – zabawa tematyczna. Wspólnie z rodzicem dziecko odgrywa scenkę. Wciela się w rolę bibliotekarza i osoby wypożyczającej książkę czyli czytelnika. Zwrocie uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę przepraszam, dziękuję.„Moja zakładka do książki”– wydrukujcie dowolną zakładkę. Poproś dziecko, by ją staranie pokolorowało i włożyło do wybranej książeczki.
Już niedługo się zobaczymy i będziemy się razem bawić, tęsknimy za Wami???????? Cieszymy się że staracie się pracować w domu.A tu pilnie pracuje Karolek, pozdrawiamy Cię bardzo ciepło Karolku ???????????? .
ZABAWA „ILE RZUCĘ – TYLE ZROBIĘ!”
Przygotujmy kostkę do gry. Jeśli jej nie mamy możemy zrobić ją samemu:
https://www.youtube.com/watch?v=LalvOnm-wRY
Zabawa: rzucamy kostką. W zależności ile kropek wskaże kostka dziecko wykonuje następujące zadania:
o jeden przysiad
o o dwa obroty
o o o trzy pajacyki
o o o o cztery razy klasnąć w dłonie
o o o o o pięć razy tupiemy nogami
o o o o o o sześć razy podnosimy do góry wyprostowaną nogę (raz lewą, raz prawą)
ZABAWA MATEMATYCZNA „Budujemy figury na geoplanie” wg. Montessori
Figury i bryły przestrzenne to motyw, który interesuje większość maluchów. Pierwsze rysunki dziecka powstają z podstawowych figur geometrycznych takich jak koło, kwadrat, kreski, prostokąty i trójkąty.
Rozróżnianie figur, odszukiwanie kształtów w przedmiotach codziennego użytku pozwala dzieciom dostrzec, że matematyka jest wszędzie wokół nas.
(źródło: mojedziecikreatywnie)
Aby opanować umiejętność dostrzegania przestrzenności brył i dzielenia ich na kolejne figury warto stworzyć dla dziecka Geoplan.
To deseczka z kołkami, pinezkami lub gwoździami na które dziecko zaczepia gumki recepturki tworząc samodzielnie rozmaite figury, ucząc się dostrzegania zależności i wspólnych elementów.
Próbujmy liczyć boki i użyte pinezki na pojedynczą figurę, nazwijmy kształt: „kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt, zachęćmy dziecko do symetrycznego odtworzenia wykonanej przez nas figury i tworzenia własnych kształtów.
Więcej pomysłów na stronie https://dziecinnieproste.com.pl/diy-geoplan-karty/
ZABAWY BADAWCZE
Dzieci od urodzenia są ciekawskimi odkrywcami.
Działalność badawcza wywiera korzystny wpływ na różne sfery rozwoju dziecka, m.in. sferę aktywności twórczej. Zabawy badawcze, doświadczenia, eksperymenty są okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie.
„Filtrowanie wody”
Dziecko będzie mogło przekonać się, jak działają filtry. Do przeźroczystego naczynia z wodą wrzucamy trawę, drobne papierki, ciemny piasek. Niech wymiesza wodę i opisze wygląd tej mieszaniny. Następnie przygotujemy filtry:
na słoiku za pomocą gumki recepturki umieszczamy gazę, na nią kładziemy trochę waty, następnie kawałek lnianej szmatki, na wierzch ponownie złożony gazik. Niech dziecko wolno przelewa połowę brudnej wody przez filtr. Teraz można porównać wygląd wody brudnej i tej już przefiltrowanej. Właśnie tak działa filtr.
„Co się rozpuści?”
To zabawa, która jest dla dzieci niesamowicie ciekawa. Umożliwia poznanie zjawiska rozpuszczania. Jest to też okazja do porozmawiania z dzieckiem na temat ekologii i rozkładzie plastiku w wodach Ziemi.
Przygotujmy produkty: sól, cukier, kasza, ryż, gruby piasek, kawałek plastiku oraz przeźroczyste naczynia z wodą. Możemy wstępnie zachęcić dziecko do wstępnego postawienia hipotezy: jak uważasz co się rozpuści? Następnie wsypujemy kolejne produkty do wody i obserwujemy co się z nimi dzieje.
Można zwrócić uwagę na to co przyspiesza rozpuszczanie substancji w wodzie (np. wysoka temperatura wody, mieszanie).
Wnioski i wyjaśnienie: sól i cukier rozpuszcza się, ponieważ cząsteczki wody wnikają pomiędzy ich cząsteczki natomiast pozostałe substancje osiądą na dnie lub stworzą zawiesinę, ponieważ woda nie może przeniknąć między ich cząsteczki. Te substancje się nie rozpuszczają.
Pozdrawiamy serdecznie do widzenia do jutra Pani Iwona, Danuta i Pani Edyta.
-
ZABAWA SENSORYCZNA Kolorowa sól
Wystarczą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy.
Maluch rączkami wałkuje kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę! Można np. użyć czerwonej kredy i z zabarwionej i czystej soli utworzyć polską flagę.
Filmik pokazowy: https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=jjLexAp1Lyg&feature=emb_logo
ZABAWY RUCHOWE Z GAZETAMI
- „Wokół gazety” – marsz wokół gazety, na przerwę (uderzenie w bębenek) zatrzymujemy się i kucamy na gazecie.
- Przeskoki nad gazetą (obunóż, jednonóż).
- Siad klęczny – gazeta leży przed dzieckiem. Dłonie oparte na gazecie – przesuwanie gazety (do przodu, do tyłu), powrót do pozycji wejściowej.
- „Rolki” – Kartony ułożone pod stopami, naśladujemy jazdę na rolkach.
- „Jazda na gazecie” – (siad na gazecie lub kartce A4, odpychanienie się kończynami dolnymi i górnymi).
- Zgniatanie gazety w kulkę.
ZABAWY Z TOREBKAMI FOLIOWYMI
Przygotujcie kilka torebek foliowych, a później…
– Dmuchnijcie na torebkę umieszczoną na dłoni.– Poszeleszczcie torebką, przysuwając ją do ucha.– Podrzućcie torebkę do góry i obserwujcie, jak spada.– Zgniećcie torebkę w małą kulkę i celujcie do kosza.„Czapeczka” – marsz z gazetą na głowie, tak aby nie upadła.
28.04.2020 (wtorek)
Witam serdecznie. Wczoraj zaproponowałam udział w konkursie plastycznym organizowanym przez MOK „służby ratunkowe w oczach dziecka w walce z koronawirusem” szczegóły na stronie MOK – u.Konkurs trwa do 30 kwietnia.
Czym dzisiaj będziemy się zajmowali?
1.Proponuję, aby Rodzic przeczytał Wam wiersz i porozmawiajcie na jego temat.
Hanna Łochocka ’ Książka czeka ’
Książka nas uczy , książka cieszy ,
czasem zadziwi nas niemało
albo po prostu tak rozśmieszy
,jakby się dobry żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza
różne wskazówki ,wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza
,dalekie z nami zwiedza kraje.
Lubimy książkę-przyjaciółkę.
Wiesz co ci powiem?
Nie odwlekaj.
Masz trochę czasu?
Spójrz na półkę ,sięgnij po książkę! Książka czeka .
2. Praca plastyczna – wykonanie zakładki do książki
3. Znajdź różnice
4. Od piątku, 20 marca, o godz. 12:00 ruszy #domoweZOO, czyli cykl spotkań edukacyjnych, które odbywać się będą na żywo na profilu @wroclawskiezoo.
5. Zapraszam na spektakl teatralny. Na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek.można oglądać bajkę ekologiczną
Teatr Młodego Widza we Wrocławiu zaprasza na spektakle dla dzieci „A kuku” i „Rozplatanie tęczy” na stronie www.teatrmalegowidza.pl
6. A przed snem proszę przeczytać dzieciom bajkę
Bajka o zmęczonej książce z bajkami – Eliza Sarnacka
Była raz sobie baaardzo zmęczona książka z bajkami. Najchętniej wsunęłaby się pod kołderkę i zasnęła twardym, zdrowym snem aż do rana, ale dzieci nie miały jeszcze ochoty na sen i żądały, by książka nadal je zabawiała.
— Pokaż nam smoka, który zieje ogniem po same chmury! Chcemy śpiącą królewnę i całą armię krasnoludków, i morze z piratami, i Babę Jagę w chatce na kurzej łapce! – wołały jedno przez drugie i na wyścigi przewracały kartki, gniotąc je, a nawet rozdzierając.
Wszyscy bohaterowie książki ziewali już tak mocno, że ledwie patrzyli na oczy, więc bajki wcale nie toczyły się tak, jak powinny.
Baba Jaga wleciała na drzewo i nabiła sobie guza. Rozpłakała się straszliwie i zbudziła śpiącą królewnę, jeszcze zanim dotarł do niej królewicz. Zmęczone krasnoludki zaryglowały w swojej chatce drzwi, zaciągnęły zasłonki i tyle je widziano. A sennemu smokowi w czasie ziewania wpadła do paszczy równie śpiąca, a do tego mokra złota rybka i nie było mowy o jakimkolwiek zianiu ogniem.
— Dziwne te bajki – odezwał się najstarszy z chłopców – Nigdy takich nie czytałem.
— Ani ja – potwierdziła jego młodsza siostra. – Może powinniśmy im trochę podokuczać, żeby przyszły do siebie?
Tego było książce za wiele. Zamknęła się z hukiem, wyrwała z rąk małych dręczycieli i wyfrunęła przez otwarte okno.
Chwilę szybowała pod ciemnymi niebem, w końcu wypatrzyła niewielką ulicę, po której wolno toczyło się małe auto. Ostatkiem sił opadła na jego dach.
Kierowca auta naturalnie usłyszał, że coś wylądowało mu nad głową, zjechał więc do krawężnika i wysiadł zobaczyć co się dzieje.
— Książki spadają z nieba zamiast gwiazd? – zdziwił się w pierwszej chwili i nawet zadarł do góry głowę, żeby sprawdzić, czy na jednej się skończy.
Niczego tam więcej nie dostrzegł, za to od razu zauważył, że książka z dachu musiała ostatnio sporo przejść. Miała pogiętą okładkę, kilka stron było przedartych na pół i wisiało na ostatnich zawiasach, i w ogóle sprawiała wrażenie, jakby była chora i wyczerpana.
Kierowca auta był tatusiem pewnej małej dziewczynki i wiedział co nieco o książkach z bajkami. Nie zwlekając dłużej delikatnie zawinął ją w koc, schował za poły płaszcza i ruszył do domu.
Czym i jak dokładnie leczył książkę przez pół nocy, nigdy się nie dowiemy, ale następnego ranka książka wyglądała prawie jak nowa! Tydzień później tata podarował ją swojej córeczce na urodziny.
I tak kończy się bajka o baaardzo zmęczonej książce z bajkami, gdyż nasza bohaterka nigdy więcej nie miała powodów, by być zmęczona.
Córeczka pana kierowcy wiedziała, że książkom jak ludziom należy się szacunek i że lubią, jeśli się je traktuje poważnie. Dlatego delikatnie przewracała w niej kartki, a po czytaniu odkładała na półkę, żeby bajki mogły odpocząć. Żeby Baba Jaga nie musiała więcej leczyć bolesnych guzów, smok ział pięknym pomarańczowym ogniem, a krasnoludki miały siłę sprzątać bajkowy las wesoło przy tym śpiewając.
Tutaj dla was kilka krótkich wierszyków opowiadających jak traktować książkę zaczerpniętych ze strony http://www.naszebabelkowo.pl
i jeszcze kilka bajkowych rymowanek-zgadywanek. Dziecko zgaduje o jaką bajkę lub bohatera chodzi.
do jutra. pozdrawiam p. Danusia i p. Iwonka
27.04.2020 (poniedziałek)
Witam kochane dzieciaczki i Wasz szanowni Rodzice w kolejnym tygodniu naszej wspólnej pracy. Ciekawa jestem jak minął Wam weekend? Ale teraz zabierajmy się do pracy.
W tym tygodniu rozmawiać będziemy o książkach, które są dobre na wszystko.
- Zaczniemy od obejrzenia filmu edukacyjnego o tym, jak dawnej i dziś powstają książki. wszystko to zobaczycie na
Jak drzewiej robiło się książki? | Polimaty #91 – YouTube
„Jak powstaje książka” film edukacyjny dla dzieci
- „Badanie właściwości papieru”. Dzieci badają papier, np. co się najłatwiej topi: łódeczka z papieru czy z chusteczki? Jak drze się papierowy sznurek, a jak gazeta? Co się najłatwiej gniecie i składa: karton, papier techniczny czy chusteczki? Jaki samolocik leci najdłużej: papierowy, z bloku technicznego czy z gazety?
3. Skąd się bierze papier – możemy obejrzeć na TVPVod lub na www.yotube.com/watch pt. „Jak nauka wyszła z lasu?” – jest to film animowany nakręcony przez Studio Miniatur Filmowych
4. Rozwiązanie zagadek
:Choć nie ma zamka ani kluczyka, często otwierasz ją i zamykasz.(książka)
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,wierszyków, bajek i opowieści.(książka)
Z niej w szkole i w domu,
nauczysz się wiele.
Szanuj ją i kochaj,
jest twym przyjacielem.(książka)Najpierw człowiek mnie wymyślił,
potem drukarz wydrukował.
Do księgarni po mnie przyszli,
by dla dzieci mnie kupować. (książka)5. Rysuj po śladzie
„Papierowe cuda”- praca plastyczno-techniczna. A co można zrobić np. z rolek po papierze toaletowym? Robiliśmy już drzewa wiosenne ale może lornetę-wystarczy skleić ze sobą dwie rolki i przewiązać sznureczek. A może sowę uroczą sowę, krokodyla lub inne cudaki. Poniżej zamieszczam inspiracje.
A tu coś na popołudnie- ciekawa zabawa -gra
https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=624322501456144♟ Shisima ♟W tym tygodniu rozpoczynamy nowy miesiąc . Oto tematyki na miesiąc
Kwiecień
- Wiosenne powroty
- Wielkanoc
- Wiosna na wsi
- Dbamy o zdrowie
- W świecie teatru
Tematyka listopada
1. Moja rodzina
2. Mój dom
3. Moje prawa i obowiązki
4, Moje zdrowie i bezpieczeństwo
Tematyka października
1. Idzie jesień przez ogród i sad
2. Jesień idzie do zwierząt
3. co z czego otrzymujemy
4. Idzie jesień z deszczem
Tematyka września
1. Nasze wspomnienia z wakacji
2. Mój kolega, moja koleżanka z grupy
3. Moja droga do przedszkola
4. Idzie jesień przez las i park