Grupa II - Przyjaciele Wróbelka Elemelka

 • Informacje grupowe

  Witamy w przedszkolu w grupie Wróbelka Elemelka !!!

   

  Zobacz obraz źródłowy

  Nauczyciele prowadzący grupę– p. Edytka, p. Aldonka, p. Marlenka

  O porządek na sali i nasze pełne brzuszki  dba p. Sylwia

  Opiekuje się nami p. Karolinka

  Język angielski – p. Ania

  Religia – s. Regina

  Obraz znaleziony dla: dzieci w przedszkolu rysunek

   

  Co słychać w naszej grupie: 

   

  Wrzesień:

  30.09/2020 – „Dzień Chłopaka”.

  25.09/2020 „Święto Pieczonego Ziemniaka”

  23.09/2020 –  Powitanie Jesieni kolorem czerwonym

  20.09/2020  – „Dzień Przedszkolaka”.

  01.09- 10.09/2021 – Pierwsze dni przedszkolnych przygód dzieci

  Pierwsze dni przedszkolnych przygód, nasze maluszki  mają już za sobą. Był to przede wszystkim czas na poznanie Pań, kolegów i koleżanek z grupy, własnej sali, zabawek oraz placu zabaw. Dzieci już wiedzą jaki jest ich znaczek, gdzie mają miejsce w szatni oraz gdzie jest ich miejsce przy stoliku. Organizowane przez nas zabawy umożliwiają poznanie imion koleżanek i kolegów. Umilałyśmy czas dzieciom zabawami z naśladowaniem, śpiewaniem piosenek, czytaniem bajek, wspólnymi zabawami stolikowymi. Dzieci poznały już kilka zasad panujących na sali oraz poznały podstawowe zasady bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Coraz lepiej chodzą też w parach. Potrafią zrobić kółeczko do zajęć i wspólnej zabawy. Dzieci bardzo lubią piosenki – pokazywanki. Nasza ulubiona to: „Jadę, jadę…”. Chętnie tańczą, skaczą i biegają, budują, rysują i śpiewają, gotują, układają i… robią to „wszystko naraz”.

  Mamy nadzieję, że już wkrótce wszystkie maluszki rozpoczną swój dzień w przedszkolu z radosnym uśmiechem na twarzy. 🙂

  TRZYLATEK NA PROGU PRZEDSZKOLA CZYLI  JAK UŁATWIĆ DZIECKU ADAPTACJĘ W PRZEDSZKOLU?

   *Oswojenie się z przedszkolem, zmianą opiekuna, nowymi zasadami, współżycie z innymi, będzie dla trzylatka trudne, dlatego potrzebuje on trochę czasu i aktywnej pomocy ze strony rodziców;

   *Nauczyciele i Panie pracujące w grupie będą pierwszymi ważnymi, obcymi –tylko na początku – osobami w życiu trzylatka, dlatego w kontaktach z nimi istotna jest otwartość rodziców, dobra komunikacja oraz danie czasu na zapoznanie się z dziećmi;

   *Pobyt w przedszkolu będzie dla trzylatka świetną okazją do poznania nowych zabaw i zabawek, ale trzeba pamiętać, że będą to dla niego zajęcia pochłaniające moc energii podobnie jak praca dorosłych;

   *Nastawienie trzylatka do przedszkola zależy w dużym stopniu od postawy rodziców, warto o tym pamiętać, komentując przedszkolne zdarzenia, zachowanie dziecka czy nauczycieli;

   * Starajcie się Państwo dużo rozmawiać z dzieckiem, namawiajcie malucha, by jasno mówił, o co mu chodzi. Wy dziecko rozumiecie, znacie bardzo dobrze, wiecie, czego chce, ale Pani w przedszkolu nie zna jeszcze waszego dziecka tak dobrze jak Wy.

   * Jeśli chodzi o ubieranie, to nie pomagajcie dziecku za bardzo jeśli nie jest to konieczne. Pozwólcie dziecku, kiedy tylko macie więcej czasu, ubierać się samodzielnie! Podpowiadajcie właściwą kolejność zakładanych rzeczy, ubierajcie się razem z dzieckiem przed lustrem. Przejrzyjcie też garderobę dziecka, czy nie za dużo tu sprzączek, guzików, sznurowadeł?

   *Ułatwicie dziecku funkcjonowanie, jeśli zaopatrzycie je w luźne spodnie lub spódniczkę na gumce, kurtkę i bluzę na suwak, buty zapinane na rzepy – nie wiązane!

  *Mają to być również rzeczy, które mogą się w przedszkolu pobrudzić (na placu zabaw, przy posiłkach, podczas malowania), których nie będzie Państwu tak bardzo szkoda.

  * Starajcie się nie przeciągać pożegnań! Przekażcie malucha Pani dyżurującej w szatni, pożegnajcie się i szybko odejdźcie.

  Na koniec, prośba do  Państwa- Rodziców:    Zaufajcie Nam  🙂     Wiemy, że powierzają Nam Państwo swój najcenniejszy skarb. Będziemy się o niego troszczyć!

  Mamusiu, Tatusiu!  Właśnie zostałem przedszkolakiem. Co to oznacza? Kochani Rodzice, już Wam wyjaśniam!

  – potrzebuję wygodnych ubranek: takich, w których będzie mi wygodnie w zabawach oraz które sam ściągnę i ubiorę po spaniu lub toalecie

  – poproszę też o zestawy zapasowych ubranek (i bielizny), czekających w szafeczce. Wiecie – czasem pędzel z farbą nie trafi w kartkę, a zupa udekoruje bluzkę, czasem zgubię drogę do toalety lub zapomnę o niej świetnie się bawiąc

  – lubię podpisane ubranka i buciki – gdy zapomnę co do mnie należy, pani pomoże mi odnaleźć moje zguby

  – przydadzą mi się wygodne kapcie: ze sztywną podeszwą, w dobrym rozmiarze, wygodne i chroniące przed wywrotką – wiecie, czasem lubię pobiegać z kolegami, a w zbyt luźnych kapciach łatwo o wywrotkę!

  – przydadzą mi się chusteczki – suche, w końcu jestem eleganckim przedszkolakiem i muszę dbać o swój nosek!

  – miło być punktualnym: jestem jeszcze malutki i nie lubię się spieszyć. Wyjdźmy z domu wcześniej, tak, żebyśmy się nie spóźnili. Tyle zabaw czeka na mnie w przedszkolu!

  – nie martwcie się: jestem niewątpliwie, niesamowicie dzielnym brzdącem, ale może przytrafić się tak, że kilka łez popłynie mi z oczu przy pożegnaniu.

  Powodzenia i wytrwałości!

 • Uczymy się i bawimy

         Wrzesień:

  Tematyka tygodnia

  1. Pierwszy raz w przedszkolu

  2. Jestem przedszkolakiem

  3. Bezpiecznie ulice

  4. Nadeszła jesień

   

  Wyliczanki i rymowanki – Gruszka do fartuszka

  Wpadła gruszka do fartuszka,
  A za gruszką dwa jabłuszka,
  Lecz śliweczka wpaść nie chciała,
  Bo śliweczka niedojrzała.

  Mam trzy latka… – wiersz 

  Mam 3 latka, 3 i pół 
  brodą sięgam ponad stół. 
  Do przedszkola chodzę z workiem 
  i mam znaczek z muchomorkiem. 
  Pantofelki ładnie zmieniam, 
  myję ręce do jedzenia. 
  Zjadam wszystko z talerzyka, 
  tańczę, kiedy gra muzyka. 
  Umiem wierszyk o koteczku, 
  o tchórzliwym koziołeczku, 
  i o piesku co był w polu, 
  nauczyłem(am) się w przedszkolu.

  Wyliczanki i rymowanki

  Tu paluszek, tam paluszek,
  Kolorowy mam fartuszek.
  Tu jest rączka, a tu druga,
  A tu oczko do mnie mruga.
  Tu jest buźka, tu ząbeczki,
  Tu wpadają cukiereczki.
  Tu jest nóżka i tu nóżka,
  Chodź, zatańczysz jak kaczuszka.