-
Informacje grupowe
Witamy w przedszkolu w grupie Wróbelka Elemelka !!!
Nauczyciele prowadzący grupę– p. Edytka, p. Aldonka, p. Marlenka
O porządek na sali i nasze pełne brzuszki dba p. Sylwia
Opiekuje się nami p. Karolinka
Język angielski – p. Ania
Religia – s. Regina
Co słychać w naszej grupie:
Wrzesień:
30.09/2020 – „Dzień Chłopaka”.
25.09/2020 – „Święto Pieczonego Ziemniaka”
23.09/2020 – Powitanie Jesieni kolorem czerwonym
20.09/2020 – „Dzień Przedszkolaka”.
01.09- 10.09/2021 – Pierwsze dni przedszkolnych przygód dzieci
Pierwsze dni przedszkolnych przygód, nasze maluszki mają już za sobą. Był to przede wszystkim czas na poznanie Pań, kolegów i koleżanek z grupy, własnej sali, zabawek oraz placu zabaw. Dzieci już wiedzą jaki jest ich znaczek, gdzie mają miejsce w szatni oraz gdzie jest ich miejsce przy stoliku. Organizowane przez nas zabawy umożliwiają poznanie imion koleżanek i kolegów. Umilałyśmy czas dzieciom zabawami z naśladowaniem, śpiewaniem piosenek, czytaniem bajek, wspólnymi zabawami stolikowymi. Dzieci poznały już kilka zasad panujących na sali oraz poznały podstawowe zasady bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Coraz lepiej chodzą też w parach. Potrafią zrobić kółeczko do zajęć i wspólnej zabawy. Dzieci bardzo lubią piosenki – pokazywanki. Nasza ulubiona to: „Jadę, jadę…”. Chętnie tańczą, skaczą i biegają, budują, rysują i śpiewają, gotują, układają i… robią to „wszystko naraz”.
Mamy nadzieję, że już wkrótce wszystkie maluszki rozpoczną swój dzień w przedszkolu z radosnym uśmiechem na twarzy. 🙂
TRZYLATEK NA PROGU PRZEDSZKOLA CZYLI JAK UŁATWIĆ DZIECKU ADAPTACJĘ W PRZEDSZKOLU?
*Oswojenie się z przedszkolem, zmianą opiekuna, nowymi zasadami, współżycie z innymi, będzie dla trzylatka trudne, dlatego potrzebuje on trochę czasu i aktywnej pomocy ze strony rodziców;
*Nauczyciele i Panie pracujące w grupie będą pierwszymi ważnymi, obcymi –tylko na początku – osobami w życiu trzylatka, dlatego w kontaktach z nimi istotna jest otwartość rodziców, dobra komunikacja oraz danie czasu na zapoznanie się z dziećmi;
*Pobyt w przedszkolu będzie dla trzylatka świetną okazją do poznania nowych zabaw i zabawek, ale trzeba pamiętać, że będą to dla niego zajęcia pochłaniające moc energii podobnie jak praca dorosłych;
*Nastawienie trzylatka do przedszkola zależy w dużym stopniu od postawy rodziców, warto o tym pamiętać, komentując przedszkolne zdarzenia, zachowanie dziecka czy nauczycieli;
* Starajcie się Państwo dużo rozmawiać z dzieckiem, namawiajcie malucha, by jasno mówił, o co mu chodzi. Wy dziecko rozumiecie, znacie bardzo dobrze, wiecie, czego chce, ale Pani w przedszkolu nie zna jeszcze waszego dziecka tak dobrze jak Wy.
* Jeśli chodzi o ubieranie, to nie pomagajcie dziecku za bardzo jeśli nie jest to konieczne. Pozwólcie dziecku, kiedy tylko macie więcej czasu, ubierać się samodzielnie! Podpowiadajcie właściwą kolejność zakładanych rzeczy, ubierajcie się razem z dzieckiem przed lustrem. Przejrzyjcie też garderobę dziecka, czy nie za dużo tu sprzączek, guzików, sznurowadeł?
*Ułatwicie dziecku funkcjonowanie, jeśli zaopatrzycie je w luźne spodnie lub spódniczkę na gumce, kurtkę i bluzę na suwak, buty zapinane na rzepy – nie wiązane!
*Mają to być również rzeczy, które mogą się w przedszkolu pobrudzić (na placu zabaw, przy posiłkach, podczas malowania), których nie będzie Państwu tak bardzo szkoda.
* Starajcie się nie przeciągać pożegnań! Przekażcie malucha Pani dyżurującej w szatni, pożegnajcie się i szybko odejdźcie.
Na koniec, prośba do Państwa- Rodziców: Zaufajcie Nam 🙂 Wiemy, że powierzają Nam Państwo swój najcenniejszy skarb. Będziemy się o niego troszczyć!
Mamusiu, Tatusiu! Właśnie zostałem przedszkolakiem. Co to oznacza? Kochani Rodzice, już Wam wyjaśniam!
– potrzebuję wygodnych ubranek: takich, w których będzie mi wygodnie w zabawach oraz które sam ściągnę i ubiorę po spaniu lub toalecie
– poproszę też o zestawy zapasowych ubranek (i bielizny), czekających w szafeczce. Wiecie – czasem pędzel z farbą nie trafi w kartkę, a zupa udekoruje bluzkę, czasem zgubię drogę do toalety lub zapomnę o niej świetnie się bawiąc
– lubię podpisane ubranka i buciki – gdy zapomnę co do mnie należy, pani pomoże mi odnaleźć moje zguby
– przydadzą mi się wygodne kapcie: ze sztywną podeszwą, w dobrym rozmiarze, wygodne i chroniące przed wywrotką – wiecie, czasem lubię pobiegać z kolegami, a w zbyt luźnych kapciach łatwo o wywrotkę!
– przydadzą mi się chusteczki – suche, w końcu jestem eleganckim przedszkolakiem i muszę dbać o swój nosek!
– miło być punktualnym: jestem jeszcze malutki i nie lubię się spieszyć. Wyjdźmy z domu wcześniej, tak, żebyśmy się nie spóźnili. Tyle zabaw czeka na mnie w przedszkolu!
– nie martwcie się: jestem niewątpliwie, niesamowicie dzielnym brzdącem, ale może przytrafić się tak, że kilka łez popłynie mi z oczu przy pożegnaniu.
Powodzenia i wytrwałości!
-
Uczymy się i bawimy
Wrzesień:
Tematyka tygodnia
1. Pierwszy raz w przedszkolu
2. Jestem przedszkolakiem
3. Bezpiecznie ulice
4. Nadeszła jesień
Wyliczanki i rymowanki – Gruszka do fartuszka
Wpadła gruszka do fartuszka,
A za gruszką dwa jabłuszka,
Lecz śliweczka wpaść nie chciała,
Bo śliweczka niedojrzała.Mam trzy latka… – wiersz
Mam 3 latka, 3 i pół
brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
i mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
o tchórzliwym koziołeczku,
i o piesku co był w polu,
nauczyłem(am) się w przedszkolu.Wyliczanki i rymowanki
Tu paluszek, tam paluszek,
Kolorowy mam fartuszek.
Tu jest rączka, a tu druga,
A tu oczko do mnie mruga.
Tu jest buźka, tu ząbeczki,
Tu wpadają cukiereczki.
Tu jest nóżka i tu nóżka,
Chodź, zatańczysz jak kaczuszka.