Grupa VIII - Przyjaciele Krasnala Hałabały

 • Informacje grupowe

  Witamy w grupie Przyjaciele Krasnala Hałabały.

  W tym roku szkolnym już jesteśmy starszakami, którzy chodzą do zerówki. Nasza grupa liczy 25 dzieci.Mamy również  2 nowych kolegów. Są to: Marcin, Dawid. Na co dzień  mamy zamiar się fajnie bawić i uczyć. 

  A teraz troszkę o przyjacielu naszej grupy.

  Krasnal Hałabała jest krasnoludkiem, który mieszka w dziupli sosnowego drzewa. Jest miły, ma bujną czuprynę i wesołe usposobienie. Swoje przygody z leśnymi przyjaciółmi Hałabała  przeżywa na tle zmieniających się pór roku. W zimie chodzi na spacer z borsukiem, bo chce sprawdzić czy rosną kwiaty. W lecie planuje podróż do ciepłych krajów,  a jego towarzyszka ma być sójka…

  Nauczyciele pracujący w grupie:  pani Agata Stefaniak,  pani Edyta Kłak
  O nasze brzuszki i porządek na sali dba pani Edyta Kubska.
  Język angielski:  pani Anna Cybulska Sowa
  Religia: siostra Regina

  GRUDZIEŃ

  04.12.2020 r. Święto Górnika – Proszę aby dzieci tego dnia były ubrane na galowo

  07.12.2020 r. Obchodzimy Mikołajki

  LISTOPAD

  25.11.2020 Dzień Pluszowego Misia

  10.11.2020 Obchodzimy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez śpiewanie Hymnu o 11.11

  05.11.2020 Obchodzimy  Dzień Postaci z Bajek

  WRZESIEŃ

  30.09.2020 Dzień Chłopca

  28.09.2020 Dzień Pieczonego Ziemniaka 

  23.09.2020 Wyjście do kina na film” O czym marzą zwierzęta”

  Informacja dla rodziców których dzieci będą chodziły na indywidualną terapię logopedyczną.  Proszę o przyniesienie zeszytu 32 kartkowego. Z góry dziękuję!

  22.09.2020 Powitanie jesieni kolorem czerwonym

  21.09.2020 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

  17.09.2020 Zebranie z rodzicami o godzinie 15.30

  01.09.2020 Rozpoczęcie roku szkolnego 

 • Uczymy się i bawimy

  STYCZEŃ 2021 R.

  RELIGIA

  11.01.2021 r.

  T.: Poznajemy dom Pana Jezusa w Nazarecie. Drodzy Rodzice:

  Wasza rodzina powinna wzorować się na życiu Świętej Rodziny z Nazaretu: Maryi, Józefa i Pana Jezusa. Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwa, dlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi Panny, Jej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusa, którzy tworzą Świętą Rodzinę. W rodzinie powinna być modlitwa, obowiązki – dzieci też, wzajemna miłość i przebaczenie, troska jednych o drugich, wzajemny szacunek i współpraca itp. Proponuję obejrzeć podany niżej link, myślę, że da nam nowe pomysły.  Dzieci niech narysują na kartce swoją rodzinę i wspólnie pomódlcie się za siebie. Może to być również i kolęda – wykorzystajmy ten czas na kolędowanie w rodzinie, a w ten sposób uwielbimy Dobrego Boga, który czuwa nad nami nieustannie mimo różnych przeciwności.

  Link: Ziarno – Święta Rodzina

  04.01.2021 r.

   

  GRUDZIEŃ

  RELIGIA

  T.: Z Mędrcami kłaniamy się Dzieciątku Jezus.

  Drodzy Rodzice: Każdego roku 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – popularne Trzech Króli. W tym roku z racji obostrzeń nie będzie przepięknych Orszaków Trzech Króli, możemy jedynie znaleźć w Internecie z poprzednich lat i też opowiedzieć dzieciom o tej pięknej tradycji, a równocześnie wyznaniu wiary wobec innych. Znak gwiazdy, która ich prowadziła, to znak obecności Boga w ich i w naszym życiu, dlatego powinniśmy często spoglądać w górę. Dary złożone przez Mędrców: złoto, kadzidło i mirra, oznaczają; wiarę – jest Bogiem, nadzieję – oczekiwanym Zbawicielem, miłość – Królem królestwa Niebieskiego. Proponuję odszukać link i oglądnąć z dzieckiem.                                                             Link: TRZEJ KRÓLOWIE – bajka i nie bajka – WSPÓŁPRACA Z WIARĄ, NADZIEJĄ I MIŁOŚCIĄ

  28.12.2020 r.

  T.:  Śpiewamy kolędy dla Pana Jezusa, aby Go uwielbić.

  Drodzy Rodzice: : Porozmawiajmy z naszymi dziećmi o poszczególnych dniach, tego co przeżywamy.  OCZAMI DZIECKA Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykłego oczekiwania, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, na świąteczną kolację, na Świętego Mikołaja. Oczekiwaniem na odpakowanie prezentów, na pasterkę… Jednak, ten czas spostrzegany oczami dziecka i oczami dorosłego różni się od siebie znacząco. Jako dzieci – umiemy się cieszyć, kiedy już nastanie. Jako dorośli – doceniamy dopiero, kiedy minie. Z dzieckiem święta nabierają zupełnie innego wyrazu. Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Nie żałujmy czasu na śpiewanie z dziećmi kolęd, umieją dużo z przedszkola, w kościele się osłuchają, jak w domu wracamy do tego, to dziecku się utrwala i cieszy się, że z rodzicami potrafi śpiewać, nawet gdyby gubiło trochę słowa. Budujmy w nas i w naszych dzieciach fundamenty wiary praktycznej, aby w życiu miało się na czym oprzeć. Śpiewajmy z dziećmi na przemian po zwrotce, będą się mobilizować i cieszyć, że dla Pana Jezusa to robią. Niech będzie w pobliżu szopka, czy figurka Jezusa leżąca na sianku, ważne jest by wiedzieć komu to śpiewam. Twórz rodzinne tradycje, małe dzieci lubią i potrzebują stałych, i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w przeżywane święta  w święta. Nawiedzanie szopki w naszym, czy innym kościele – tu najważniejszy jest Pan Jezus, a nie zwierzątka, czy inne drugorzędne figurki. Zawsze należy podkreślać istotę tego wydarzenia.

  21.12.2020 r.

  T.:  Dzielimy się opłatkiem z wszystkimi w domu.

  Drodzy Rodzice: Dobrze jest, jeśli dzieci uczestniczą z Wami w przygotowaniu świąt, pomagają, przyglądają się pracom w kuchni, dekorują razem z Wami, wykonujecie z nimi ozdoby na choinkę, stroiki, to jest ogromna radość, która pozostaje na zawsze w pamięci. Myślę, że sami wspominacie takie chwile i one tworzą atmosferę rodzinną. Tłumaczymy dzieciom, że przez te elementy wyrażamy swoją radość z tego, że narodził się Chrystus w naszej rodzinie, nie tylko w kościele w szopce, ale w naszym domu. Dlatego modlimy się do końca Adwentu przy zapalonym lampionie, przygotujemy dzieci do składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. W Wigilię śpiewamy kolędy, nie tylko gdzieś tam grają, ale razem w święta kolędujemy. Proponuję oglądnąć z dziećmi piękny film, aby potem wytłumaczyć, porozmawiać z nimi o przesłaniu jaki niesie on w tych scenach. Dla każdego jest pełen refleksji i przemyślenia dla siebie.  

  Link: Film – Czerwone Trzewiczki

  Na radosne świętowanie, mimo doświadczenia ograniczeń, życzę Państwu: Bożego błogosławieństwa od Chrystusa, Który przychodzi, by nas obdarzyć pokojem, radością, miłością, nadzieją, łaskami na, które otwórzmy nasze serca w sakramentach świętych. On pragnie być blisko nas, z nami i w nas, abyśmy byli mocni w Nim. Życzę na ten i na Nowy Rok Pański 2021.

  14.12.2020 r.

  T.:  Z Maryją przygotowujemy się na  przyjście Pana Jezusa.

  Porozmawiajmy z dziećmi o aniołach, może w domu są figurki lub obrazek anioła. Anioł Stróż jest przy każdym człowieku, aby go chronić, pomagać, jeśli go o to poprosimy. Do Maryi tez przyszedł Archanioł Gabriel, aby powiedzieć Jej ważną wiadomość od samego Pana Boga. Proszę odszukać link o Zwiastowaniu i oglądnąć z dziećmi, a przynajmniej niech sobie zobaczą rodzinną katechezę. Mamy tam ukazane w rodzinie symbole adwentowe, jako radosne przygotowanie do świąt, które są częścią naszej rodzinnej atmosfery adwentowej. Przygotujcie z dziećmi jakieś ozdoby na choinkę, choć kilka – jest to dla dzieci bardzo ważne, gdy ich praca będzie wisieć na choince, jako podarunek dla dzieciątka Jezus, zachęcić i dać okazję do spełnienia dobrego uczynku, aby wytwarzała się w sercu dziecka radość z czynienia dobrze.

  Link: Zwiastowanie – Anioł Gabriel spotyka Maryję

  Link: Basia i Boże Narodzenie

  07.12.2020 r.

   T.: Święty Mikołaj pamięta o wszystkich dzieciach. 

  Drodzy Rodzice: zbliża się dzień Świętego Mikołaja, proponuję odszukać link i przeczytać dzieciom opowiadanie o prawdziwym biskupie Świętym Mikołaju. Ważne jest, aby wytworzyć w wyobraźni dziecka prawdziwy obraz postaci świętego, a nie bajkowy nieprawdziwy wytwór ludzki. Przekazujemy prawdy chrześcijańskie i krzewimy wiarę w sercu dziecka i rodzinach naszych, ponieważ to jest najważniejsze. Na kartce niech dzieci narysują Św. Mikołaja, można wydrukować kolorowankę z Internetu. Prosimy Świętego Mikołaja      w różnych sprawach i potrzebach, nie tylko o prezenty. Za Jego wstawiennictwem ludzie otrzymywali wiele łask i cudów, dlatego jest patronem wielu miast, dziedzin życia                      i osób. Wybudowanych jest bardzo dużo świątyń pod Jego wezwaniem, np.: w Głogowie na Starym Mieście.                                                                                                                            Link: Bajka dla dzieci Święty Mikołaj i Mikołaj … – YouTube 

  Link: Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju -bardzo ładnie opowiedziana

  Program artystyczny przygotowany przez Grupę VIII z okazji Dnia Górnika:

  1.Ważne święta na początku grudnia

  2.Nadchodzi zima

  3 i 4 Święta,święta…

  RELIGIA

  30.11.2020 r.

  T.: W Adwencie oczekujemy na przyjście Pana Jezusa.

  Porozmawiajmy z dziećmi o tym co się teraz zmieniło w kościele, a także i w naszym domu. Spróbujmy zorganizować czas, aby pójść dzieckiem na Roraty choć kilka razy, aby miało wyobrażenie na czym one polegają, a Państwo przy okazji załatwią sprawy duchowe. Od minionej niedzieli tj. 29.11.2020 r. rozpoczął się czas Adwentu, czyli radosne oczekiwanie        i przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, również a naszym domu. Codziennie wieczorem zapalamy lampion i staramy się przy nim odmówić wieczorny pacierz. Można zgasić duże światło, zrobić wieczorny nastrój, aby lepiej przeżyć oczekiwanie na Jezusa, jako Światłość świata, który świeci i rozprasza ciemności. Niech dziecko zapala lampion, aby pamiętało to ważne wydarzenia, na które wszyscy oczekujemy. Można przygotować mały adwentowy wieniec, są teraz różne możliwości, najlepiej zrobić z dziećmi, postawić na odpowiednim miejscu. Choinka niech zabłyśnie dopiero w wieczór Wigilijny, bo to jest właściwy sens choinki – symbolizujący narodzenie Chrystusa w naszej rodzinie i w naszym domu oraz radość jaką przynosi między innymi wyrażoną w prezentach, na które dzieci czekają.

  Zadanie: lampion, wieniec i wspólna modlitwa.

  23.11.2020 r.

  T.: Pan Jezus jest naszym Królem i całego Wszechświata.

  (Pokazuję akcesoria królewskie: korona, berło i płaszcz ozdobny ) Król jest najważniejszy na zamku wśród wszystkich mieszkańców i w całym kraju. Ale jest taki Król, który jest większy od wszystkich królów na świecie, choć nie ma wojska, ani broni, nawet nie ma zamku – to Pan Jezus, Który jest Królem w naszych sercach, kocha nas, każdego przyjmie kto do Niego przychodzi i pragnie być blisko Niego. To Król, który oczekuje na nas w kościele, na modlitwie, gdy myślimy o Nim, patrzymy na ilustracje, czy obrazy lub figury. Śpiewamy wiele pieśni o Panu Jezusie Królu Świata. On za nas oddał życie na krzyżu, abyśmy mogli być szczęśliwi w niebie i z Nim przebywać na zawsze. Jezus Chrystus Król pragnie naszych serc, abyśmy Go kochali i pomagali innym. Wszystko co robimy w domu, w przedszkolu, mamy to wykonywać jak najlepiej, jak tylko potrafimy, a przez to uczymy się i stajemy się coraz to lepsi zdobywając wiele umiejętności. 

  Bardzo proszę odszukać dzieciom link: Jesteś Królem – Dzieci wielbią Chrystusa, Króla                       Można go powtórzyć kilka razy, aby utrwaliły się dzieciom słowa i obrazy.

  Zadanie: narysuj na kartce króla w koronie na głowie i z berłem w ręce. W około głowy  narysuj aureolę i cały rysunek pokoloruj.  Cały rysunek otocz sercem i wolne miejsca pokoloruj lekko na czerwono.

  16.11.2020 r.

  T.: Święci żyją wśród nas, jak bł. Edmund Bojanowski i inni.

  Bł. Edmund Bojanowski żyje wtedy, gdy nie ma Polski na mapach świata, ponieważ wrogowie rozebrali naszą Ojczyznę na części. Ale Polska żyje i jest w sercach Polaków, którzy mówią po polsku, modlą się po polsku, uczą swoje dzieci po polsku. Bł. Edmund zakłada pierwsze Ochronki – Przedszkola, aby tam chronić dzieci przed złem, zimnem, a przekazywać dobre wartości, uczyć po polsku i rozbudzać ducha patriotyzmu. Pisał dla dzieci wiersze, opowiadania, piosenki i inscenizacje, aby w ten sposób przez dzieci wzbudzać w ludziach nadzieję na wolną Ojczyznę. Modlił się z dziećmi, uczył ich modlitwy, podobnie  w Ochronkach robiły, to siostry opiekujące się dziećmi. E. Bojanowski był wielkim patriotą, ale i świętym, ponieważ wszystkie sprawy przedstawiał Panu Bogu na modlitwie i oczekiwał na Bożą Wolę, aby mógł to zrealizować.  Podobnych postaci jest wiele, są to święci, którzy pokazują nam, jak należy kochać Pana Boga, ludzi i pomagać innym. 

  Odsłuchać kilka razy link:

  Pomagajmy sobie – bł. Edmund Bojanowski – Promyczki Dobra 

   Każda dobra dusza /…/ jest jak świeca”:  
  choć „się sama spala to innym – przyświeca”!  
  Mówił tak literat (wierszem, no i prozą)  – Edmund Bojanowski!  
  Wśród świętych – filozof!  
              Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!  
              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!                                                                                                                                                                                                                               Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!                                                                                                                                                                                                                                 Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!                                                                                                                                                                                                                               Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!  
  Służmy sobie wszyscy, z wiarą – w p r a c y p i ę k n o                                                                                                                                                                                                                  tak… jak Siostry Służebniczki – z wiarą – nieugiętą!
  Służmy sobie z wielkopolską Edmundowską siłą!  
  Tak jak siostry Służebniczki, siejmy w sercach m i ł o ś ć!  
              Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”:
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!
              Pomagajmy sobie w smutku i w chorobie!
              Dziś, ty mi pomożesz. Jutro? Ja – pomogę!
              Pomagajmy sobie w smutku i w chorobie!
              Dziś, ty mi pomożesz. Jutro? Ja – pomogę!
  Wokół dobra jak przy świecy  
  blasku się zjednajmy  
  i Edmunda ślad świętości  
  p r a c ą pomnażajmy!  
              Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”:
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!
              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!
              Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!
              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!
              Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!

   

  LISTOPAD

  1.Jesienne nastroje

  2. Dbamy o zdrowie

  3.Moje domowe zwierzątko

  4.Urządzenia elektryczne

  Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej „Listopad”

  Miesiac listopad nie jest brzydki

  i smutny nie musi być wcale,

  wystarczy mu się dobrze przyjrzeć,

  żeby zobaczyć wiele zalet.

   

  Kiedy ostatnie liście spadną

  i czarne chmury skryją niebo

  listopad jest jak baśń ciekawa

  ma w sobie coś tajemnczego.

   

  Wiatr głośno śpiewa, mgły wirują

  deszcz kropelkami w okno stuka.

  To jest melodia listopada

  niezwykle piękna chociaż smutna.

   

  Piosenka „Czystość to zdrowie”( sł. Maria Terlikowska muz. Tadeusz Kierski)

  1.W naszej wiosce każdy powie:
     „Gdzie jest czystość tam jest zdrowie!”
     A że każdy chce być zdrowy,
     więc o brudzie nie ma mowy!
     Hej, ha, hejże, ha!

     Więc o brudzie nie ma mowy!

  2.W pierwszym domu wielkie pranie,
     w drugim mycie i sprzątanie.
     W trzecim domu Jaś z Tereską
     płot malują na niebiesko.
     Hej, ha, hejże, ha!

     Płot malują na niebiesko.

  3.Kaczka w stawie płucze piórka,
     piórka dziobem czyści kurka,
     kot łapkami myje pyszczek,
     a ja co dzień buty czyszczę!
     Hej, ha, hejże, ha!
     A ja co dzień buty czyszczę!

  4.W naszej wiosce każdy powie:
     „Gdzie jest czystość tam jest zdrowie!”
     A że każdy chce być zdrowy,
     więc o brudzie nie ma mowy!
     Hej, ha, hejże, ha!

     Więc o brudzie nie ma mowy!

   

  RELIGIA     19.10.2020 r. 

  T.: Tydzień misyjny.

  W tym tygodniu pamiętamy o dzieciach całego świata, szczególnie o tych, którzy jeszcze nie znają Pana Jezusa lub o Nim mało słyszeli, aby znalazło się wielu odważnych misjonarzy, którzy byliby gotowi do głoszenia Ewangelii. Aby wszyscy ludzie mogli poznać i pokochać Pana Jezusa, który za nas cierpiał, umarł na krzyżu, a przez to niebo nam otworzył. Opowiadanie o pracy misjonarzy i sióstr misjonarek w Boliwii w Ameryce Południowej. Uczymy się piosenki: 

  Gramy w piłkę i skaczemy na skakance,                                                                                                                                                                                                                                          lalki, misie, samochody, to nasz świat,                                                                                                                                                                                                                                            ale sama już zabawa nie wystarczy,                                                                                                                                                                                                                                                gdy poznamy z ewangelii kart. 

  Pana Jezusa, który kocha                                                                                                                                                                                                                                                                  i chce zamieszkać w każdym z nas.                                                                                                                                                                                                                                                Pana Jezusa, który czeka,                                                                                                                                                                                                                                                                kto Go poniesie poprzez świat. / 2 x

  Geografia nam odsłania lądy morza,                                                                                                                                                                                                                                                ukazuje krajobrazy z różnych stron.                                                                                                                                                                                                                                                A wśród śniegów na pustyniach na bezdrożach,                                                                                                                                                                                                                              różni ludzie oczekują wciąż. Ref.: Pana..

  PAŹDZIERNIK

  1. Jesień w sadzie
  2.  Jesień na działce
  3. Nasze zmysły
  4.  O sobie samym
  5. O sobie samym

  Piosenka „Jesień w sadzie i w ogrodzie (sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło)

  1. Już na drzewach w sadzie i grządkach w ogrodzie

           dojrzały przysmaki, które jemy co dzień.

        ref. Bakłażany, patisony, marchew i pietruszka,złota dynia, jabłko, śliwka i dojrzała gruszka.

        2. Pójdziemy z koszami, każdy coś przyniesie.

         Czy już wszyscy wiecie, co nam dała jesień?

         ref.:……..

   

  Zabawa „Prawda to czy plotka?”

  • Na drzewach rośnie szarlotka.
  • Jedzenie owoców jest zakazane.
  • Gruszkę należy myć przed obraniem.
  • Śliwki są jasnoróżowe, a jabłka – kwadratowe.
  • Z winogron robi się sałatkę.
  • W kompocie można znaleźć łopatkę.
  • Owoce są bardzo zdrowe.

  WRZESIEŃ

  1. Witajcie w przedszkolu
  2. Droga do przedszkola
  3. Nadeszła jesień
  4. Co robią zwierzęta jesienią?

  Piosenka „Zbójnicy w przedszkolu”

  1.Tańcowali zbójnicy w przedszkolu!   

  Każdy z nich się wyćwiczył, wyszkolił!

  Tańcowali zbójnicy tu żwawo.

  Każdy dobrze im życzył, bił brawo!

   

  Ref. Tomek macha ciupagą, szczyci się swą odwagą.

  Ania tańczy wspaniale, lecz zgubiła korale.

  Jacek w tańcu aż przysiadł, chce wyróżnić się dzisiaj.

  Krzyś kapelusz poprawił, nie dość mu tej zabawy.

  I Agatka tez fika, aż cos skrzypi w trzewikach.

  Michaś także tu hula, już się czuje jak góral.

  Tańcowali aż miło, spod nóg im się kurzyło.(bis)

   

  2. Tańcowali zbójnicy bez końca,

  groźni, hardzi i dzicy, w opończach.

  Tańcowali zbójnicy z oddaniem, 

  to dopiero jest wyczyn i taniec!

   ref. Tomek macha ciupagą…

   

  Piosenka ” Uwaga -czerwone światło”

  1.Czy to duże miasto, 

  wioska czy osada, 

  kto uważnie chodzi, 

  ten pod nic nie wpada!

  Kolorowe światła

  obok skrzyżowania:

  jedno iść pozwala, 

  drugie iść zabrania.

  Bądźmy uważni!

  Bądźmy ostrożni!

   

  2. Przejście przez ulicę, 

  nie jest trudna sprawą:

  najpierw spójrzmy w lewo, 

  potem spójrzmy w prawo.

  Jeśli nic nie jedzie,

  można iść bezpiecznie.

  Ten drogowy przepis

  trzeba znać koniecznie!

  Bądźmy uważni!

  Bądźmy ostrożni!