Grupa VII - Przyjaciele Misia Uszatka

 • Informacje grupowe

  Witamy wszystkich bardzo serdecznie w nowym roku szkolnym 2020/2021.

   Patronem naszej grupy VII jest Miś UszatekMiś Uszatek w Bluzie 43cm nauka ubierania - BawiBobas.

  Na dobranoc – dobry wieczór
  Miś pluszowy śpiewa Wam
  Mówią o mnie Miś Uszatek,
  Bo klapnięte uszko mam

  Jestem sobie mały miś, gruby miś,
  Znam się z dziećmi nie od dziś
  Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
  Znam się z dziećmi nie od dziś!

  W naszej grupie jest 20 dzieci (7 dziewczynek i 13 chłopców)

  Pracują tutaj nauczycielki:  P. Danusia Styś, P. Iwona Ałdaś, P. Ewa Rybka.

  Język  angielski P. Ania Cybulska Sowa

  Religia: s. Regina

  Pomocą jest P. Marzena Baranowska – Pawluś

  Wydarzenia miesiąca stycznia

  1. 04.01.2021 – 15.01.2021 Ferie
  2. 21.01.2021 Dzień Babci
  3. 22.01.2021 Dzień Dziadka
  4. 29.01.2021 Bal karnawałowy

  Wydarzenia miesiąca grudnia

  1. 04.12.2020 – Dzień górnika (dzieci przychodzą ubrane na galowo)
  2. 07.12.2020 – Mikołajki w grupie
  3. 09.12.2020 Teatrzyk „Alicja”
  4. Jasełka w grupie

  Wydarzenia miesiąca listopada:

  05.11.2020- Dzień postaci z bajek

  10.11.2020 – śpiewanie hymnu Polski

  18.11.2020 Konkurs ze znajomości bajek

  20.11.2020 – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  25.11.2020 – Dzień Pluszowego Misia

  Wydarzenia miesiąca października

  14.10 2020 – Dzień Edukacji Narodowej

  Wydarzenia miesiąca września:

  14.09.2020 – Wyjście na skrzyżowanie dróg.
                        „Park Słoneczny”
  21.09.2020  – „Dzień Przedszkolaka”.
  22.09.2020 –  Powitanie jesieni kolorem czerwonym.

  23.09.2020 – Wyjście do kina na film „O czym marzą zwierzęta?”
  25.09.2020 – „Święto Pieczonego Ziemniaka”.
  30.09.2020 – „Dzień Chłopaka”.

 • Uczymy się i bawimy

  Dzień Babci i Dziadka….
  Z gorącymi życzeniami „Przyjaciele Misia Uszatka”


   

  RELIGIA

  11.01.2021 r.

   T.: Pan Jezus żył i wychowywał się w Świętej Rodzinie Maryi i Józefa.

  Drodzy Rodzice: Wasza rodzina powinna wzorować się na życiu Świętej Rodziny z Nazaretu: Maryi, Józefa i Pana Jezusa. Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwadlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi PannyJej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusaktórzy tworzą Świętą Rodzinę. W rodzinie powinna być modlitwa, obowiązki – dzieci też, wzajemna miłość i przebaczenie, troska jednych o drugich, wzajemny szacunek i współpraca itp. Proponuję obejrzeć podany niżej link, myślę, że da nam nowe pomysły.  Dzieci niech narysują na kartce swoją rodzinę i wspólnie pomódlcie się za siebie. Może to być również i kolęda – wykorzystajmy ten czas kolędowania.

  Link: Ziarno – Święta Rodzina niezwykłą

  04.01.2021 r.

   T.: Gwiazda prowadzi Mędrców do Betlejem.

  Drodzy Rodzice: Każdego roku 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – popularne Trzech Króli. W tym roku z racji obostrzeń nie będzie przepięknych Orszaków Trzech Króli, możemy jedynie znaleźć w Internecie z poprzednich lat i też opowiedzieć dzieciom o tej pięknej tradycji, a równocześnie wyznaniu wiary wobec innych. Znak gwiazdy, która ich prowadziła, to znak obecności Boga w ich i w naszym życiu, dlatego powinniśmy często spoglądać w górę. Dary złożone przez Mędrców: złoto, kadzidło i mirra, oznaczają; wiarę – jest Bogiem, nadzieję – oczekiwanym Zbawicielem, miłość – Królem królestwa Niebieskiego. Proponuję odszukać link i oglądnąć z dzieckiem.                                                              Link: TRZEJ KRÓLOWIE – bajka i nie bajka – WSPÓŁPRACA Z WIARĄ, NADZIEJĄ I MIŁOŚCIĄ

  28.12.2020 r.

   T.: Z radością śpiewamy kolędy Panu Jezusowi. 

  Drodzy Rodzice: Porozmawiajmy z naszymi dziećmi o poszczególnych dniach, tego co przeżywamy. OCZAMI DZIECKA Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykłego oczekiwania, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, na świąteczną kolację, na Świętego Mikołaja. Oczekiwaniem na odpakowanie prezentów, na pasterkę… Jednak, ten czas spostrzegany oczami dziecka i oczami dorosłego różni się od siebie znacząco. Jako dzieci – umiemy się cieszyć, kiedy już nastanie. Jako dorośli – doceniamy dopiero, kiedy minie. Z dzieckiem święta nabierają zupełnie innego wyrazu. Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Nie żałujmy czasu na śpiewanie z dziećmi kolęd, umieją dużo z przedszkola, w kościele się osłuchają, jak w domu wracamy do tego, to dziecku się utrwala i cieszy się, że rodzicami potrafi śpiewać, nawet gdyby gubiło trochę słowa. Budujmy w nas i w naszych dzieciach fundamenty wiary praktycznej, aby w życiu miało się na czym oprzeć. Śpiewajmy z dziećmi na przemian po zwrotce, będą się mobilizować i cieszyć, że dla Pana Jezusa to robią. Niech będzie w pobliżu szopka, czy figurka Jezusa leżąca na sianku, ważne jest by wiedzieć komu to śpiewam. Twórz rodzinne tradycje Małe dzieci lubią i potrzebują stałych, i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w święta.

  21.12.2020 r.

  T.: Dzielimy się opłatkiem z wszystkimi w domu.

  Drodzy Rodzice: Dobrze jest, jeśli dzieci uczestniczą z Wami w przygotowaniu świąt, pomagają, przyglądają się pracom w kuchni, dekorują razem z Wami, wykonujecie z nimi ozdoby na choinkę, stroiki, to jest ogromna radość, która pozostaje na zawsze w pamięci. Myślę, że sami wspominacie takie chwile i one tworzą atmosferę rodzinną. Tłumaczymy dzieciom, że przez te elementy wyrażamy swoją radość z tego, że narodził się Chrystus w naszej rodzinie, nie tylko w kościele w szopce, ale w naszym domu. Dlatego modlimy się do końca Adwentu przy zapalonym lampionie, przygotujemy dzieci do składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. W Wigilię, śpiewamy kolędy, nie tylko gdzieś tam grają, ale razem w święta kolędujemy. Proponuję oglądnąć z dziećmi piękny film, aby potem wytłumaczyć, porozmawiać z nimi o przesłaniu jaki niesie on w tych scenach. Dla każdego jest pełen refleksji i przemyślenia dla siebie.  

  Link: Film – Czerwone Trzewiczki

  Na radosne świętowanie, mimo doświadczenia ograniczeń, życzę Państwu: Bożego błogosławieństwa od Chrystusa, Który przychodzi, by nas obdarzyć pokojem, radością, miłością, nadzieją, łaskami na, które otwórzmy nasze serca w sakramentach świętych. On pragnie być blisko nas, z nami i w nas, abyśmy byli mocni w Nim. Życzę na ten i na Nowy Rok Pański 2021.

  14.12.2020 r.

  T.:  Z Maryją przygotowujemy się na  przyjście Pana Jezusa.

  Porozmawiajmy z dziećmi o aniołach, może w domu są figurki lub obrazek anioła. Anioł Stróż jest przy każdym człowieku, aby go chronić, pomagać, jeśli go o to poprosimy. Do Maryi tez przyszedł Archanioł Gabriel, aby powiedzieć Jej ważną wiadomość od samego Pana Boga. Proszę odszukać link o Zwiastowaniu i oglądnąć z dziećmi, a przynajmniej niech sobie zobaczą rodzinną katechezę. Mamy tam ukazane w rodzinie symbole adwentowe, jako radosne przygotowanie do świąt, które są częścią naszej rodzinnej atmosfery adwentowej. Przygotujcie z dziećmi jakieś ozdoby na choinkę, choć kilka – jest to dla dzieci bardzo ważne, gdy ich praca będzie wisieć na choince, jako podarunek dla dzieciątka Jezus, zachęcić i dać okazję do spełnienia dobrego uczynku, aby wytwarzała się w sercu dziecka radość z czynienia dobrze.

  Link: Zwiastowanie – Anioł Gabriel spotyka Maryję

  Link: Basia i Boże Narodzenie

  07.12.2020 r.

   T.: Święty Mikołaj pamięta o wszystkich dzieciach. 

  Drodzy Rodzice: zbliża się dzień Świętego Mikołaja, proponuję odszukać link i przeczytać dzieciom opowiadanie o prawdziwym biskupie Świętym Mikołaju. Ważne jest, aby wytworzyć w wyobraźni dziecka prawdziwy obraz postaci świętego, a nie bajkowy nieprawdziwy wytwór ludzki. Przekazujemy prawdy chrześcijańskie i krzewimy wiarę w sercu dziecka i rodzinach naszych, ponieważ to jest najważniejsze. Na kartce niech dzieci narysują Św. Mikołaja, można wydrukować kolorowankę z Internetu. Prosimy Świętego Mikołaja      w różnych sprawach i potrzebach, nie tylko o prezenty. Za Jego wstawiennictwem ludzie otrzymywali wiele łask i cudów, dlatego jest patronem wielu miast, dziedzin życia                      i osób. Wybudowanych jest bardzo dużo świątyń pod Jego wezwaniem, np.: w Głogowie na Starym Mieście.                                                                                                                            Link: Bajka dla dzieci Święty Mikołaj i Mikołaj … – YouTube 

  Link: Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju -bardzo ładnie opowiedziana

  30.11.2020 r.

  T.: W Adwencie oczekujemy na przyjście Pana Jezusa.

  Porozmawiajmy z dziećmi o tym co się teraz zmieniło w kościele, a także i w naszym domu. Od minionej niedzieli tj. 29.11.2020 r. rozpoczął się czas Adwentu, czyli radosne oczekiwanie  i przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, również a naszym domu. Codziennie wieczorem zapalamy lampion i staramy się przy nim odmówić wieczorny pacierz. Można zgasić duże światło, zrobić wieczorny nastrój, aby lepiej przeżyć oczekiwanie na Jezusa, jako Światłość świata, który świeci i rozprasza ciemności. Niech dziecko zapala lampion, aby pamiętało to ważne wydarzenia, na które wszyscy oczekujemy. Można przygotować mały adwentowy wieniec, są teraz różne możliwości, najlepiej zrobić z dziećmi, postawić na odpowiednim miejscu. Choinka niech zabłyśnie dopiero w wieczór Wigilijny, bo to jest właściwy sens choinki – symbolizujący narodzenie Chrystusa w naszym domu i radość jaką przynosi między innymi wyrażoną w prezentach.

  23.11.2020 r.

  T.: Pan Jezus jest naszym Królem i całego Wszechświata.

  (Pokazuję akcesoria królewskie: korona, berło i płaszcz ozdobny ) Król jest najważniejszy na zamku wśród wszystkich mieszkańców i w całym kraju. Ale jest taki Król, który jest większy od wszystkich królów na świecie, choć nie ma wojska, ani broni, nawet nie ma zamku – to Pan Jezus, Który jest Królem w naszych sercach, kocha nas, każdego przyjmie kto do Niego przychodzi i pragnie być blisko Niego. To Król, który oczekuje na nas w kościele, na modlitwie, gdy myślimy o Nim, patrzymy na ilustracje, czy obrazy lub figury. Śpiewamy wiele pieśni o Panu Jezusie Królu Świata. On za nas oddał życie na krzyżu, abyśmy mogli być szczęśliwi w niebie i z Nim przebywać na zawsze. Jezus Chrystus Król pragnie naszych serc, abyśmy Go kochali i pomagali innym. Bardzo proszę odszukać dzieciom link: Jesteś Królem – Dzieci wielbią Chrystusa, Króla                       Można go powtórzyć kilka razy, aby utrwaliły się dzieciom słowa i obrazy.

  Zadanie: narysuj na kartce króla w koronie na głowie i z berłem w ręce. W około głowy  narysuj aureolę i cały rysunek pokoloruj.

  16.11.2020 r.

  T.: Bł. Edmund Bojanowski kochał dzieci, opiekował nimi, pisał dla nich piosenki i wiersze.

  Bł. Edmund Bojanowski żyje wtedy, gdy nie ma Polski na mapach świata, ponieważ wrogowie rozebrali naszą Ojczyznę na części. Ale Polska żyje i jest w sercach Polaków, którzy mówią po polsku, modlą się po polsku, uczą swoje dzieci po polsku. Bł. Edmund zakłada pierwsze Ochronki – Przedszkola, aby tam chronić dzieci przed złem, zimnem, a przekazywać dobre wartości, uczyć po polsku i rozbudzać ducha patriotyzmu. Pisał dla dzieci wiersze, opowiadania, piosenki i inscenizacje, aby w ten sposób przez dzieci wzbudzać w ludziach nadzieję na wolną Ojczyznę. Modlił się z dziećmi, uczył ich modlitwy, podobnie  w Ochronkach robiły, to siostry opiekujące się dziećmi. E. Bojanowski był wielkim patriotą, ale i świętym, ponieważ wszystkie sprawy przedstawiał Panu Bogu na modlitwie i oczekiwał na Bożą Wolę, aby mógł to zrealizować.

  Odsłuchać kilka razy link:

  Pomagajmy sobie – bł. Edmund Bojanowski – Promyczki Dobra

   Każda dobra dusza /…/ jest jak świeca”:  
  choć „się sama spala to innym – przyświeca”!  
  Mówił tak literat (wierszem, no i prozą)  – Edmund Bojanowski!  
  Wśród świętych – filozof!  
              Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!  
              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!                                                                                                                                                                                                                                Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!                                                                                                                                                                                                                                  Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!                                                                                                                                                                                                                                Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!  
  Służmy sobie wszyscy, z wiarą – w p r a c y p i ę k n o                                                                                                                                                                                                                  tak… jak Siostry Służebniczki – z wiarą – nieugiętą!
  Służmy sobie z wielkopolską Edmundowską siłą!  
  Tak jak siostry Służebniczki, siejmy w sercach m i ł o ś ć!  
              Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”:
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!
              Pomagajmy sobie w smutku i w chorobie!
              Dziś, ty mi pomożesz. Jutro? Ja – pomogę!
              Pomagajmy sobie w smutku i w chorobie!
              Dziś, ty mi pomożesz. Jutro? Ja – pomogę!
  Wokół dobra jak przy świecy  
  blasku się zjednajmy  
  i Edmunda ślad świętości  
  p r a c ą pomnażajmy!  
             Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”:
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!
              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!
              Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!
              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!
              Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!

  RELIGIA     19.10.2020 r. 

  T.: Tydzień misyjny.

  W tym tygodniu pamiętamy o dzieciach całego świata, szczególnie o tych, którzy jeszcze nie znają Pana Jezusa lub o Nim mało słyszeli, aby znalazło się wielu odważnych misjonarzy, którzy byliby gotowi do głoszenia Ewangelii. Aby wszyscy ludzie mogli poznać i pokochać Pana Jezusa, który za nas cierpiał, umarł na krzyżu, a przez to niebo nam otworzył. Opowiadanie o pracy misjonarzy i sióstr misjonarek w Boliwii w Ameryce Południowej. Uczymy się piosenki: 

  Gramy w piłkę i skaczemy na skakance,                                                                                                                                                                                                                                          lalki, misie, samochody, to nasz świat,                                                                                                                                                                                                                                            ale sama już zabawa nie wystarczy,                                                                                                                                                                                                                                                gdy poznamy z ewangelii kart. 

  Pana Jezusa, który kocha                                                                                                                                                                                                                                                                  i chce zamieszkać w każdym z nas.                                                                                                                                                                                                                                                Pana Jezusa, który czeka,                                                                                                                                                                                                                                                                kto Go poniesie poprzez świat. / 2 x

  W tym roku szkolnym będziemy zdobywać kolejne wiadomości, będziemy uczyć się i pisać szlaczki oraz będziemy prowadzić gimnastykę.

  Tematyka grudnia:

  1.Ważne święta na początku grudnia: Dzień Górnika i Mikołaj.

  2 Zima biała.

  3. Nadchodzą święta.

  4. Święta Bożego Narodzenia.

  5. Witamy Nowy Rok.

  Piosenka „Hej w kopalni”

  Hej, w kopalni praca wre
  górnicy pracują.
  Całe noce, całe dnie
  węgiel wyrąbują.

  Ref.: Buch, buch, buch,
  stuk, stuk, stuk.
  Słychać tam wielki huk. x2 .

  Hej z kopalni jadą wciąż
  pełniutkie wagony. .
  Tak jak czarny, długi wąż
  jadą w różne strony.

  Ref.: Buch, buch, buch…
  stuk, stuk, stuk.
  Słychać tam wielki huk. x2

  Piosenka „Zima”

  Zima, zima, zima, pada, pada śnieg
  Jadę, jadę w świat sankami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń

  Jaka pyszna sanna – parska raźno koń
  Śnieg rozbija kopytami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń

  Zasypane pola – w śniegu cały świat
  Biała droga hen przed nami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń

  Tematyka miesiąca listopada:

  1. Moja rodzina
  2. Mój dom
  3. Moje prawa i obowiązki
  4. Moje zdrowie i bezpieczeństwo
  „O PRAWACH DZIECKA” -Marcin Brykczyński
  Niech się wreszcie każdy dowie
  I rozpowie w świecie całym
  Że dziecko to także człowiek
  Tyle że jest mały.
  Dlatego ludzie uczeni
  Którym za to należą się brawa
  Chcąc wielu dzieci los odmienić
  Stworzyli dla was mądre prawa.
  Więc je na co dzień i od świętapróbujcie dobrze zapamiętać:
  Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego
  A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
  Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawiI mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
  Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywaćI każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
  Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami
  Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
  Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
  Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
  Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawaA gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
  Tak się w wiersze poukładały Prawa dla dzieci na całym świecie
  Byście w potrzebie znich korzystały najlepiej jak umiecie.

  Piosenka: „Uśmiechnij się do sera” K. Gowik

  1. Marudzisz czasem tak, że mamie słów już brak
  I cały świat jest zły, tak jak ty!
  I ciągle mówisz nie ! I obiad też jest be!
  Więc radę dobrą dam dzisiaj ci!

  Ref.:    Uśmiechnij się do sera, uśmiechnij się do mleka,
  Kiełbaska pyszna też na ciebie czeka.
  Pokochaj pomidorki, pokochaj kalafiorki,
  pomachaj do marchewki już z daleka.
  Gdy zdrowi chcemy być, to trzeba wszystko jeść,
  Na spacer co dzień iść i dobry humor mieć,
  I dobry humor mieć!

  2.    Posłuchaj mamy, bo jarzynki zdrowe są
  I dadzą siłę ci, raz, dwa, trzy!
  Owoców słodki sok przez cały długi rok
  Uśmiechu doda i otrze łzy!
  Ref.:    Uśmiechnij się do sera, uśmiechnij się do mleka,
  Kiełbaska pyszna też na ciebie czeka.
  Pokochaj pomidorki, pokochaj kalafiorki,
  pomachaj do marchewki już z daleka.
  Gdy zdrowi chcemy być, to trzeba wszystko jeść,
  Na spacer co dzień iść i dobry humor mieć,
  I dobry humor mieć!

  3.    Nikt nie chce smutnym być, urosnąć każdy chce.
  Lecz jak to zrobić, gdy mówisz: nie?
  Więc szybko powiedz: tak! To przecież lepiej brzmi!
  A za marudą zamkniesz już drzwi!

  Ref.:    Uśmiechnij się do sera, uśmiechnij się do mleka,
  Kiełbaska pyszna też na ciebie czeka.
  Pokochaj pomidorki, pokochaj kalafiorki,
  pomachaj do marchewki już z daleka.
  Gdy zdrowi chcemy być, to trzeba wszystko jeść,
  Na spacer co dzień iść i dobry humor mieć,
  I dobry humor mieć!

   
   

  Tematyka miesiąca października:

  1. Idzie jesień…przez ogród i sad
  2. Jesień idzie do zwierząt
  3. Co z czego otrzymujemy?
  4. Idzie jesień… z deszczem
  5. Zwierzęta domowe

  Piosenka

  „Idą witaminki”- słowa i muzyka K. Gowik

  1.  Zapukała raz marchewka do przedszkola,

  za marchewką idą groszek i fasola.

  Z tyłu się cebulka toczy i przeciera złote oczy.

  Do przedszkola dzisiaj chcemy wszystkie wejść

  Ref.: Idą, idą witaminki dla całej przedszkolnej rodzinki.

  Samo zdrowie, samo zdrowie każdy Ci to powie!

  Samo zdrowie, samo zdrowie każdy Ci to powie!

  II.    Nagle znowu do przedszkola dzwoni dzwonek,

  a za drzwiami stoją warzywa spóźnione:

  pomidory i koperek, dwa buraczki i selerek.

  Do przedszkola chcemy dzisiaj wszystkie wejść!

  Ref.: Idą, idą…

   III.   Już pietruszka tańczy na chudziutkich nóżkach,

  a kalafior wskoczył prosto do garnuszka.

  Dzieci szybko myją ręce i czekają, by czym prędzej

  z jarzynkami przy stolikach spotkać się!

  Ref.: Idą, idą…

  Tematyka miesiąca września:

  1. Poznajemy naszą salę
  2. Ja i moja grupa
  3. Zasady ruchu drogowego
  4. Idzie jesień

  Piosenka „Dziękuję , proszę, przepraszam”

  1. Każdy zna te słowa,

  słowa bardzo piękne,

  słowa, dzięki którym

  żyje się przyjemniej. 

  Ref.: Dziękuję, proszę, przepraszam –

  czarodziejskie słowa trzy,

  mówię je bardzo często

  i często je mówisz ty.

  1. Uczę brata, siostrę,

  jak się zachowywać,

  jak ładnie poprosić,

  kiedy podziękować.

  Ref.: Dziękuję, proszę…

  III. Kiedy przez przypadek

  kogoś obrazimy,

  to go zawsze grzecznie

  pięknie przeprosimy.

  Ref.: Dziękuję, proszę…