Grupa V - Przyjaciele Misia Puchatka

 • Informacje grupowe

  Witamy w grupie: „Przyjaciele Misia Puchatka”

  Przyjaciółmi Misia Puchatka są: Paweł, Natan, Marcel, Wojciech F., Kaja, Laura, Pola, Julia, Jakub M., Martynka, Magdalena, Kacper, Artur P., Wojciech P., Filip, Jakub P.  i Marysia.

  Nauczyciele: Ewa Wechman, Renata Ciesielska, Elżbieta Brodecka
  Pomoc nauczyciela: Monika Kułakowska
  J. angielski: Klaudia Aleksandrowicz
  Religia: s. Regina

  Drodzy Rodzice

  Niech magiczna noc wigilijna wieczoru

  przyniesie Państwu spokój, wytchnienie i radość.

  Każda chwila Świąt Bożego Narodzenia niech

  żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje

  zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.

  GRUDZIEŃ:

  04.12.2020- Dzień Górnika

  07.12.2020- Mikołajki

  09.12.2020- „Alicja”- online- film,teatr cyrk- koszt 16 zł

  LISTOPAD:

  09.11.2020- Zakończenie III Modułu  projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

  09.11.2020- Światowy Dzień Zdrowego Śniadania

  11.11.2020- Narodowe Święto Niepodległości

  20.11.2020- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  22.11..2020- Dzień Kredki

  25. 11.2020- Dzień Pluszowego Misia

  27.11.2020- Andrzejki

  PAŹDZIERNIK:

  02.10.2020- Światowy Dzień Uśmiechu

  10.10. 2020- Dzień Drzewa

  14.10.2020- Dzień Edukacji Narodowej

  19.10.2020- Zakończenie  I Modułu  projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

  WRZESIEŃ:

  18.09.2020 – Ścieżka edukacyjna – segregowanie śmieci

  20.09.2020 – Światowy Dzień Przedszkolaka

  23.09.2020 – Powitanie jesieni kolorem czerwonym ( prosimy aby dzieci miały na sobie element ubioru w kolorze czerwonym)

  23.09.2020- Wyjście do kina na film animowany pt. ” O czym marzą zwierzęta?”- cena biletu 13 zł

  25.09.2020 – Dzień Pieczonego Ziemniaka

  30.09.2020 – Dzień Chłopaka

  Uwaga  : fotorelacje z wydarzeń dostępne są w galerii naszej grupy 🙂

 • Uczymy się i bawimy

  TEMATYKI CYKLICZNE:

  STYCZEŃ

  1.Bezpieczeństwo zimą.

  2.Przyjaźń.

  3.Babcia i Dziadek.

  4. Zima i zwierzęta.

  Religia 

  11.01.2021 r.

   T.: Pan Jezus żył i wychowywał się w Świętej Rodzinie Maryi i Józefa.

  Drodzy Rodzice: Wasza rodzina powinna wzorować się na życiu Świętej Rodziny z Nazaretu: Maryi, Józefa i Pana Jezusa. Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwadlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi PannyJej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusaktórzy tworzą Świętą Rodzinę. W rodzinie powinna być modlitwa, obowiązki – dzieci też, wzajemna miłość i przebaczenie, troska jednych o drugich, wzajemny szacunek i współpraca itp. Proponuję obejrzeć podany niżej link, myślę, że da nam nowe pomysły.  Dzieci niech narysują na kartce swoją rodzinę i wspólnie pomódlcie się za siebie. Może to być również i kolęda – wykorzystajmy ten czas kolędowania.

  Link: Ziarno – Święta Rodzina niezwykłą

  04.01.2021 r.

   T.: Gwiazda prowadzi Mędrców do Betlejem.

  Drodzy Rodzice: Każdego roku 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – popularne Trzech Króli. W tym roku z racji obostrzeń nie będzie przepięknych Orszaków Trzech Króli, możemy jedynie znaleźć w Internecie z poprzednich lat i też opowiedzieć dzieciom o tej pięknej tradycji, a równocześnie wyznaniu wiary wobec innych. Znak gwiazdy, która ich prowadziła, to znak obecności Boga w ich i w naszym życiu, dlatego powinniśmy często spoglądać w górę. Dary złożone przez Mędrców: złoto, kadzidło i mirra, oznaczają; wiarę – jest Bogiem, nadzieję – oczekiwanym Zbawicielem, miłość – Królem królestwa Niebieskiego. Proponuję odszukać link i oglądnąć z dzieckiem.                                                                    Link: TRZEJ KRÓLOWIE – bajka i nie bajka – WSPÓŁPRACA Z WIARĄ, NADZIEJĄ I MIŁOŚCIĄ

  GRUDZIEŃ

  1. Jak wyglądał świat przed milionami  lat.
  2. Idzie zima ze śniegiem.
  3. Udział w projekcie : „Emocje”.
  4. Idą święta.

  Religia

  28.12.2020 r.

   T.: Z radością śpiewamy kolędy Panu Jezusowi. 

  Drodzy Rodzice: Porozmawiajmy z naszymi dziećmi o poszczególnych dniach, tego co przeżywamy. OCZAMI DZIECKA Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykłego oczekiwania, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, na świąteczną kolację, na Świętego Mikołaja. Oczekiwaniem na odpakowanie prezentów, na pasterkę… Jednak, ten czas spostrzegany oczami dziecka i oczami dorosłego różni się od siebie znacząco. Jako dzieci – umiemy się cieszyć, kiedy już nastanie. Jako dorośli – doceniamy dopiero, kiedy minie. Z dzieckiem święta nabierają zupełnie innego wyrazu. Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Nie żałujmy czasu na śpiewanie z dziećmi kolęd, umieją dużo z przedszkola, w kościele się osłuchają, jak w domu wracamy do tego, to dziecku się utrwala i cieszy się, że rodzicami potrafi śpiewać, nawet gdyby gubiło trochę słowa. Budujmy w nas i w naszych dzieciach fundamenty wiary praktycznej, aby w życiu miało się na czym oprzeć. Śpiewajmy z dziećmi na przemian po zwrotce, będą się mobilizować i cieszyć, że dla Pana Jezusa to robią. Niech będzie w pobliżu szopka, czy figurka Jezusa leżąca na sianku, ważne jest by wiedzieć komu to śpiewam. Twórz rodzinne tradycje Małe dzieci lubią i potrzebują stałych, i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w święta.

  21.12.2020 r.

  T.: Dzielimy się opłatkiem z wszystkimi w domu.

  Drodzy Rodzice: Dobrze jest, jeśli dzieci uczestniczą z Wami w przygotowaniu świąt, pomagają, przyglądają się pracom w kuchni, dekorują razem z Wami, wykonujecie z nimi ozdoby na choinkę, stroiki, to jest ogromna radość, która pozostaje na zawsze w pamięci. Myślę, że sami wspominacie takie chwile i one tworzą atmosferę rodzinną. Tłumaczymy dzieciom, że przez te elementy wyrażamy swoją radość z tego, że narodził się Chrystus w naszej rodzinie, nie tylko w kościele w szopce, ale w naszym domu. Dlatego modlimy się do końca Adwentu przy zapalonym lampionie, przygotujemy dzieci do składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. W Wigilię, śpiewamy kolędy, nie tylko gdzieś tam grają, ale razem w święta kolędujemy. Proponuję oglądnąć z dziećmi piękny film, aby potem wytłumaczyć, porozmawiać z nimi o przesłaniu jaki niesie on w tych scenach. Dla każdego jest pełen refleksji i przemyślenia dla siebie.  

  Link: Film – Czerwone Trzewiczki

  Na radosne świętowanie, mimo doświadczenia ograniczeń, życzę Państwu: Bożego błogosławieństwa od Chrystusa, Który przychodzi, by nas obdarzyć pokojem, radością, miłością, nadzieją, łaskami na, które otwórzmy nasze serca w sakramentach świętych. On pragnie być blisko nas, z nami i w nas, abyśmy byli mocni w Nim. Życzę na ten i na Nowy Rok Pański 2021.

  14.12.2020 r.

  T.:  Z Maryją przygotowujemy się na  przyjście Pana Jezusa.

  Porozmawiajmy z dziećmi o aniołach, może w domu są figurki lub obrazek anioła. Anioł Stróż jest przy każdym człowieku, aby go chronić, pomagać, jeśli go o to poprosimy. Do Maryi tez przyszedł Archanioł Gabriel, aby powiedzieć Jej ważną wiadomość od samego Pana Boga. Proszę odszukać link o Zwiastowaniu i oglądnąć z dziećmi, a przynajmniej niech sobie zobaczą rodzinną katechezę. Mamy tam ukazane w rodzinie symbole adwentowe, jako radosne przygotowanie do świąt, które są częścią naszej rodzinnej atmosfery adwentowej. Przygotujcie z dziećmi jakieś ozdoby na choinkę, choć kilka – jest to dla dzieci bardzo ważne, gdy ich praca będzie wisieć na choince, jako podarunek dla dzieciątka Jezus, zachęcić i dać okazję do spełnienia dobrego uczynku, aby wytwarzała się w sercu dziecka radość z czynienia dobrze.

  Link: Zwiastowanie – Anioł Gabriel spotyka Maryję

  Link: Basia i Boże Narodzenie

   

   

  07.12.2020 r.

   T.: Święty Mikołaj pamięta o wszystkich dzieciach. 

  Drodzy Rodzice: zbliża się dzień Świętego Mikołaja, proponuję odszukać link i przeczytać dzieciom opowiadanie o prawdziwym biskupie Świętym Mikołaju. Ważne jest, aby wytworzyć w wyobraźni dziecka prawdziwy obraz postaci świętego, a nie bajkowy nieprawdziwy wytwór ludzki. Przekazujemy prawdy chrześcijańskie i krzewimy wiarę w sercu dziecka i rodzinach naszych, ponieważ to jest najważniejsze. Na kartce niech dzieci narysują Św. Mikołaja, można wydrukować kolorowankę z Internetu. Prosimy Świętego Mikołaja      w różnych sprawach i potrzebach, nie tylko o prezenty. Za Jego wstawiennictwem ludzie otrzymywali wiele łask i cudów, dlatego jest patronem wielu miast, dziedzin życia                      i osób. Wybudowanych jest bardzo dużo świątyń pod Jego wezwaniem, np.: w Głogowie na Starym Mieście.                                                                                                                            Link: Bajka dla dzieci Święty Mikołaj i Mikołaj … – YouTube 

  Link: Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju -bardzo ładnie opowiedziana

  LISTOPAD

  1. Moja rodzina.
  2. Mój dom.
  3. Moje prawa i obowiązki.
  4. Moje zdrowie i bezpieczeństwo.

  30.11.2020 r.

  T.: W Adwencie oczekujemy na przyjście Pana Jezusa.

  Porozmawiajmy z dziećmi o tym co się teraz zmieniło w kościele, a także i w naszym domu. Od minionej niedzieli tj. 29.11.2020 r. rozpoczął się czas Adwentu, czyli radosne oczekiwanie  i przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, również a naszym domu. Codziennie wieczorem zapalamy lampion i staramy się przy nim odmówić wieczorny pacierz. Można zgasić duże światło, zrobić wieczorny nastrój, aby lepiej przeżyć oczekiwanie na Jezusa, jako Światłość świata, który świeci i rozprasza ciemności. Niech dziecko zapala lampion, aby pamiętało to ważne wydarzenia, na które wszyscy oczekujemy. Można przygotować mały adwentowy wieniec, są teraz różne możliwości, najlepiej zrobić z dziećmi, postawić na odpowiednim miejscu. Choinka niech zabłyśnie dopiero w wieczór Wigilijny, bo to jest właściwy sens choinki – symbolizujący narodzenie Chrystusa w naszym domu i radość jaką przynosi między innymi wyrażoną w prezentach.

   

  Religia 

  23.11.2020 r.

  T.: Pan Jezus jest naszym Królem i całego Wszechświata.

  (Pokazuję akcesoria królewskie: korona, berło i płaszcz ozdobny ) Król jest najważniejszy na zamku wśród wszystkich mieszkańców i w całym kraju. Ale jest taki Król, który jest większy od wszystkich królów na świecie, choć nie ma wojska, ani broni, nawet nie ma zamku – to Pan Jezus, Który jest Królem w naszych sercach, kocha nas, każdego przyjmie kto do Niego przychodzi i pragnie być blisko Niego. To Król, który oczekuje na nas w kościele, na modlitwie, gdy myślimy o Nim, patrzymy na ilustracje, czy obrazy lub figury. Śpiewamy wiele pieśni o Panu Jezusie Królu Świata. On za nas oddał życie na krzyżu, abyśmy mogli być szczęśliwi w niebie i z Nim przebywać na zawsze. Jezus Chrystus Król pragnie naszych serc, abyśmy Go kochali i pomagali innym.                                                                                                                                                                                                                                   Bardzo proszę odszukać dzieciom link: Jesteś Królem – Dzieci wielbią Chrystusa, Króla                Można go powtórzyć kilka razy, aby utrwaliły się dzieciom słowa i obrazy.

  Zadanie: narysuj na kartce króla w koronie na głowie i z berłem w ręce. W około głowy  narysuj aureolę i cały rysunek pokoloruj.

  16.11.2020 r.

  T.: Bł. Edmund Bojanowski kochał dzieci, opiekował nimi, pisał dla nich piosenki i wiersze.

  Bł. Edmund Bojanowski żyje wtedy, gdy nie ma Polski na mapach świata, ponieważ wrogowie rozebrali naszą Ojczyznę na części. Ale Polska żyje i jest w sercach Polaków, którzy mówią po polsku, modlą się po polsku, uczą swoje dzieci po polsku. Bł. Edmund zakłada pierwsze Ochronki – Przedszkola, aby tam chronić dzieci przed złem, zimnem, a przekazywać dobre wartości, uczyć po polsku i rozbudzać ducha patriotyzmu. Pisał dla dzieci wiersze, opowiadania, piosenki i inscenizacje, aby w ten sposób przez dzieci wzbudzać w ludziach nadzieję na wolną Ojczyznę. Modlił się z dziećmi, uczył ich modlitwy, podobnie  w Ochronkach robiły, to siostry opiekujące się dziećmi. E. Bojanowski był wielkim patriotą, ale i świętym, ponieważ wszystkie sprawy przedstawiał Panu Bogu na modlitwie i oczekiwał na Bożą Wolę, aby mógł to zrealizować.

  Odsłuchać kilka razy link:

  Pomagajmy sobie – bł. Edmund Bojanowski – Promyczki Dobra

   Każda dobra dusza /…/ jest jak świeca”:  
  choć „się sama spala to innym – przyświeca”!  
  Mówił tak literat (wierszem, no i prozą)  – Edmund Bojanowski!  
  Wśród świętych – filozof!  
              Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!  
              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!                                                                                                                                                                                                                            Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!                                                                                                                                                                                                                              Pomagajmy sobie w szczęściu, no i w biedzie!                                                                                                                                                                                                                            Ja cię nie zawiodę! Ty mnie nie zawiedziesz!  
  Służmy sobie wszyscy, z wiarą – w p r a c y p i ę k n o                                                                                                                                                                                                                tak… jak Siostry Służebniczki – z wiarą – nieugiętą!
  Służmy sobie z wielkopolską Edmundowską siłą!  
  Tak jak siostry Służebniczki, siejmy w sercach m i ł o ś ć!  

              Ref.: „Każda dobra dusza”/…/ jest jak świeca”:
              choć „się sama spala to innym – przyświeca”!
              Pomagajmy sobie w smutku i w chorobie!
              Dziś, ty mi pomożesz. Jutro? Ja – pomogę!
              Pomagajmy sobie w smutku i w chorobie!
              Dziś, ty mi pomożesz. Jutro? Ja – pomogę!

  Wokół dobra jak przy świecy  
  blasku się zjednajmy  
  i Edmunda ślad świętości  
  p r a c ą pomnażajmy!  

  PAŹDZIERNIK

  1. Idzie jesień…przez ogród i sad.
  2. Jesień idzie zwierząt.
  3. Co z czego otrzymujemy?
  4. Idzie jesień …z deszczem.
  5. Zwierzęta domowe.

  RELIGIA     19.10.2020 r. 

  T.: Tydzień misyjny.

  W tym tygodniu pamiętamy o dzieciach całego świata, szczególnie o tych, którzy jeszcze nie znają Pana Jezusa lub o Nim mało słyszeli, aby znalazło się wielu odważnych misjonarzy, którzy byliby gotowi do głoszenia Ewangelii. Aby wszyscy ludzie mogli poznać i pokochać Pana Jezusa, który za nas cierpiał, umarł na krzyżu, a przez to niebo nam otworzył. Opowiadanie o pracy misjonarzy i sióstr misjonarek w Boliwii w Ameryce Południowej. Uczymy się piosenki: 

  Gramy w piłkę i skaczemy na skakance,                                                                                                                                                                                                                                          lalki, misie, samochody, to nasz świat,                                                                                                                                                                                                                                            ale sama już zabawa nie wystarczy,                                                                                                                                                                                                                                                gdy poznamy z ewangelii kart. 

  Pana Jezusa, który kocha                                                                                                                                                                                                                                                                  i chce zamieszkać w każdym z nas.                                                                                                                                                                                                                                                Pana Jezusa, który czeka,                                                                                                                                                                                                                                                                kto Go poniesie poprzez świat. / 2 x

  WRZESIEŃ

  1. To jestem ja.
  2. Moja grupa.
  3. Moja droga do przedszkola.
  4. Idzie jesień… przez las, park.

  UCZYMY SIĘ WIERSZY I PIOSENEK:

  Piosenka pt. „Już święta”

  Piosenka pt. „Pierwszy śnieg”

  Piosenka  pt. „Kolega dinozaur”

  Piosenka pt. „Urządzenia domowe”

  Piosenka pt. „Mamaj i mój tata”

  Piosenka pt. „Deszczyk”

  Piosenka pt. ” Na mlecznej rzece”

   

  Wiersz pt. „Jeżyk”

  To jest jeżyk, mały jeżyk.

  Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.

  Z kolców płaszczyk, z kolców szalik,

  tylko nosek jak koralik. Patrzcie!

  Jeżyk wlazł pod krzaczek

  i kolczasty zdjął p0lecaczek.

  A z plecaka raz, dwa, trzy

  -wyjął trzy kolczaste sny.

  Piosenka pt. ” Jesienne zapasy”

  Piosenka pt. „Jesień w sadzie”

  Piosenka pt. „Kolorowe liście”

   

  Wiersz pt. ” Przybywa jesień”

  Spadają liście,

  szeleszczą w około,

  wiatr je unosi,

  gwiżdżąc wesoło.

  Lecą kasztany,

  cieszą się dzieci.

  Słabiej niż latem

  słoneczko świeci.

   

  Nagle żołędzie

  z drzewa spadają,

  chętnie je zaraz

  wszyscy zbierają.

  Piękne korale

  ma jarzębina,

  to znak, że jesień

  już się zaczyna.

   

  Piosenka pt. ” Bezpieczne przejście”

   

  Wiersz pt. ” Sygnalizacja świetlna”

  Spójrz na światło- jest zielone.

  Śmiało idź na drugą stronę,

  gdy się zmieni na czerwone,

  przejście masz już zabronione.

  Piosenka pt. ” Wesoła zabawa”

  Piosenka pt. „W przedszkolu”

   

  Wiersz pt. „Części ciała”

  To są oczy- pomrugamy,

  a to nosek- nim wąchamy,

  w buzi zęby- kiedy jemy,

  wszystko nimi pogryziemy.

  To są ręce, brzuch, kolana,

  a to nogi do biegania.

  Co dnia rano każdy myje

  brodę, czoło, uszy, szyję.