Grupa III - Przyjaciele Reksia

 • Informacje grupowe

  Bardzo prosimy, aby dnia 17.12.2020r. dzieci przyszły ubrane odświętnie. Dziękujemy

   

  WITAMY W GRUPIE „PRZYJACIELE REKSIA”

  Gdy wieczorna gwiazdka na niebie zaświeci
  Reksiowej wizyty oczekują dzieci
  Wnet się na ekranie pies wesołek zjawi
  swymi przygodami uczy nas i bawi.

  Reksio ciągle poszukuje nowych znajomości oraz przygód. Jako, że jest sympatycznym zwierzakiem bardzo szybko zaprzyjaźnia się z otoczeniem. Należy również do odważnych: potrafi obronić słabszych od siebie, jest też rozjemcą w licznych, podwórkowych sporach i konfliktach. Wszyscy go lubią, on zaś nigdy nie może narzekać na samotność oraz nudę.

  Przyjaciółmi Reksia są: Dawid, Wojtek, Kasia, Alex , Ania, Karol, Antek, Damian, Tomek,, Hubert, Natan, Szymon, Oliwier, Ola, Hania, Marcin, Nikodem, Kasia.

  Nauczyciele prowadzący grupę: p. Dorota, p.Klaudia

  Pomoc nauczycieli: p. Mariola

  Język angielski: p.Klaudia

  Religia: s.Regina

  Grudzień

  04.12.2020-Barbórka

  07.12.2020 – Powitanie Mikołaja w przedszkolu

  09.12.2020– Interaktywne spotkanie z bajką ” Alicja – online”

  21.12.2020– Powitanie zimy kolorem białym

  Listopad

  05.11.2020 – Dzień Postaci z bajek

  11.11.2020 – Narodowe Święto Niepodległości

  25.11.2020 – Dzień Pluszowego Misia

  30.11.2020 – Andrzejki

  Październik

  14.10.2020 – Dzień Edukacji Narodowej

   

 • Uczymy się i bawimy

  Religia 

  11.01.2021 r.

   T.: Święta Rodzina to Jezus, Maryja i Józef.

  Drodzy Rodzice: Wasza rodzina powinna wzorować się na życiu Świętej Rodziny z Nazaretu: Maryi, Józefa i Pana Jezusa. Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwadlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi PannyJej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusaktórzy tworzą Świętą Rodzinę. W rodzinie powinna być modlitwa, obowiązki – dzieci też, wzajemna miłość i przebaczenie, troska jednych o drugich, wzajemny szacunek i współpraca itp. Proponuję obejrzeć podany niżej link, myślę, że da nam nowe pomysły.  Dzieci niech narysują na kartce swoją rodzinę i wspólnie pomódlcie się za siebie. Może to być również i kolęda – wykorzystajmy ten czas kolędowania.

  Link: Ziarno – Święta Rodzina niezwykła 

  04.01.2021 r.

   T.: Trzej królowie za gwiazdą idą do Pana Jezusa.

  Drodzy Rodzice: Każdego roku 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – popularne Trzech Króli. W tym roku z racji obostrzeń nie będzie przepięknych Orszaków Trzech Króli, możemy jedynie znaleźć w Internecie z poprzednich lat i też opowiedzieć dzieciom o tej pięknej tradycji, a równocześnie wyznaniu wiary wobec innych. Znak gwiazdy, która ich prowadziła, to znak obecności Boga w ich i w naszym życiu, dlatego powinniśmy często spoglądać w górę. Dary złożone przez Mędrców: złoto, kadzidło i mirra, oznaczają; wiarę – jest Bogiem, nadzieję – oczekiwanym Zbawicielem, miłość – Królem królestwa Niebieskiego. Proponuję odszukać link i oglądnąć z dzieckiem.                                                              Link: TRZEJ KRÓLOWIE – bajka i nie bajka – WSPÓŁPRACA Z WIARĄ, NADZIEJĄ I MIŁOŚCIĄ

  28.12.2020 r.

   T.: W rodzinie śpiewamy kolędy dla Pana Jezusa. 

  Drodzy Rodzice: Porozmawiajmy z naszymi dziećmi o poszczególnych dniach, tego co przeżywamy. OCZAMI DZIECKA Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykłego oczekiwania, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, na świąteczną kolację, na Świętego Mikołaja. Oczekiwaniem na odpakowanie prezentów, na pasterkę… Jednak, ten czas spostrzegany oczami dziecka i oczami dorosłego różni się od siebie znacząco. Jako dzieci – umiemy się cieszyć, kiedy już nastanie. Jako dorośli – doceniamy dopiero, kiedy minie. Z dzieckiem święta nabierają zupełnie innego wyrazu. Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Nie żałujmy czasu na śpiewanie z dziećmi kolęd, umieją dużo z przedszkola, w kościele się osłuchają, jak w domu wracamy do tego, to dziecku się utrwala i cieszy się, że rodzicami potrafi śpiewać, nawet gdyby gubiło trochę słowa. Budujmy w nas i w naszych dzieciach fundamenty wiary praktycznej, aby w życiu miało się na czym oprzeć. Twórz rodzinne tradycje Małe dzieci lubią i potrzebują stałych, i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w święta.

  21.12.2020 r.  

   T.: Radosne przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia.

  Drodzy Rodzice: Dobrze jest, jeśli dzieci uczestniczą z Wami w przygotowaniu świąt, pomagają, przyglądają się pracom w kuchni, dekorują razem z Wami, wykonujecie z nimi ozdoby na choinkę, stroiki, to jest ogromna radość, która pozostaje na zawsze w pamięci. Myślę, że sami wspominacie takie chwile i one tworzą atmosferę rodzinną. Tłumaczymy dzieciom, że przez te elementy wyrażamy swoją radość z tego, że narodził się Chrystus w naszej rodzinie, nie tylko w kościele w szopce, ale w naszym domu. Dlatego się modlimy, śpiewamy kolędy, nie tylko gdzieś tam grają, ale razem w święta kolędujemy. Proponuję oglądnąć z dziećmi piękny film, aby potem wytłumaczyć, porozmawiać z nimi o przesłaniu jaki niesie on w tych scenach. Dla każdego jest pełen refleksji i przemyślenia dla siebie.  

  Link: Film – Czerwone Trzewiczki

  Na radosne świętowanie, mimo doświadczenia ograniczeń, życzę Państwu: Bożego błogosławieństwa od Chrystusa, Który przychodzi, by nas obdarzyć pokojem, radością, miłością, nadzieją, łaskami na, które otwórzmy nasze serca w sakramentach świętych. On pragnie być blisko nas, z nami i w nas, abyśmy byli mocni w Nim. Życzę na ten i na Nowy Rok Pański 2021.

  14.12.2020 r.

  T.: Archanioł Gabriel przychodzi do Maryi.

  Porozmawiajmy z dziećmi o aniołach, może w domu są figurki lub obrazek anioła. Anioł Stróż jest przy każdym człowieku, aby go chronić, pomagać, jeśli go o to poprosimy. Do Maryi tez przyszedł Archanioł Gabriel, aby powiedzieć Jej ważną wiadomość od samego Pana Boga. Proszę odszukać link o Zwiastowaniu i oglądnąć z dziećmi, a przynajmniej niech sobie zobaczą rodzinną katechezę. Mamy tam ukazane w rodzinie symbole adwentowe, jako radosne przygotowanie do świąt, które są częścią naszej rodzinnej atmosfery adwentowej. Odszukajcie dzieciom w Internecie wskazany link: Zwiastowanie – Anioł Gabriel spotyka Maryję

  Link: Zwiastowanie – Anioł Gabriel spotyka Maryję

  Link: Basia i Boże Narodzenie

  07.12.2020 r.

   T.: Święty Mikołaj pamięta o wszystkich dzieciach.

  Drodzy Rodzice: zbliża się dzień Świętego Mikołaja, proponuję odszukać link i przeczytać dzieciom opowiadanie o prawdziwym biskupie Świętym Mikołaju. Ważne jest, aby wytworzyć w wyobraźni dziecka prawdziwy obraz postaci świętego, a nie bajkowy nieprawdziwy wytwór ludzki. Przekazujemy prawdy chrześcijańskie i krzewimy wiarę w sercu dziecka i rodzinach naszych, ponieważ to jest najważniejsze. Na kartce niech dzieci narysują Św. Mikołaja, można wydrukować kolorowankę z Internetu.                                                     Link: Bajka dla dzieci Święty Mikołaj i Mikołaj … – YouTube 

  Link: Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju -bardzo ładnie opowiedziana

  30.11.2020 r.

   T.: Rozpoczęło się adwentowe oczekiwanie.

  Porozmawiajmy z dziećmi o tym co się teraz zmieniło w kościele, a także i w naszym domu. Od minionej niedzieli tj. 29.11.2020 r. rozpoczął się czas Adwentu, czyli radosne oczekiwanie  i przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, również a naszym domu. Codziennie wieczorem zapalamy lampion i staramy się przy nim odmówić wieczorny pacierz. Można zgasić duże światło, zrobić wieczorny nastrój, aby lepiej przeżyć oczekiwanie na Jezusa, jako Światłość świata, który świeci i rozprasza ciemności. Niech dziecko zapala lampion, aby pamiętało to ważne wydarzenia, na które wszyscy oczekujemy. Można przygotować mały adwentowy wieniec, są teraz różne możliwości. Choinka niech zabłyśnie w wieczór Wigilijny, bo to jest właściwy sens choinki – symbolizujący Chrystusa narodzonego w naszej rodzinie i w naszym domu oraz radość jaką przynosi. Starajmy się podtrzymywać katolickie tradycje, a nie komercyjne reklamy.

  T.: Pan Jezus jest naszym Królem całego.

   (Pokazuję akcesoria królewskie: korona, berło i płaszcz ozdobny ) Król jest najważniejszy na zamku wśród wszystkich mieszkańców i w całym kraju. Ale jest taki Król, Który jest większy od wszystkich królów na świecie, choć nie ma wojska, ani broni, nawet nie ma zamku – to Pan Jezus, Który jest Królem w naszych sercach, kocha nas, każdego przyjmie kto do Niego przychodzi i pragnie być blisko Niego. To Król, który oczekuje na nas w kościele, na modlitwie, gdy myślimy o Nim, patrzymy na ilustracje, czy obrazy lub figury. Śpiewamy wiele pieśni o Panu Jezusie Królu Świata. On za nas oddał życie na krzyżu, abyśmy mogli być szczęśliwi w niebie i z Nim przebywać na zawsze.                                                                                       Bardzo proszę odszukać dzieciom link: Jesteś Królem – Dzieci wielbią Chrystusa, Króla                                                                                                                                     Można go powtórzyć kilka razy, aby utrwaliły się obrazy.

  16.11.2020 r.

  T.: Bł. Edmund Bojanowski kochał dzieci, opiekował nimi, pisał dla nich piosenki i wiersze.

  Bł. Edmund Bojanowski żyje wtedy, gdy nie ma Polski na mapach świata, ponieważ wrogowie rozebrali naszą Ojczyznę na części. Ale Polska żyje i jest w sercach Polaków, którzy mówią po polsku, modlą się po polsku, uczą swoje dzieci po polsku. Bł. Edmund zakłada pierwsze Ochronki – Przedszkola, aby tam chronić dzieci przed złem, zimnem, a przekazywać dobre wartości, uczyć po polsku i rozbudzać ducha patriotyzmu. Pisał dla dzieci wiersze, opowiadania, piosenki i inscenizacje, aby w ten sposób przez dzieci wzbudzać w ludziach nadzieję na wolną Ojczyznę. Modlił się z dziećmi, uczył ich modlitwy, podobnie  w Ochronkach robiły, to siostry opiekujące się dziećmi. E. Bojanowski był wielkim patriotą, ale i świętym, ponieważ wszystkie sprawy przedstawiał Panu Bogu na modlitwie i oczekiwał na Bożą Wolę, aby mógł to zrealizować.

  Refren jednej z pieśni: Każda dobra dusza jest jako ta świeca,                                                                                                                                                                                                                                           która sama się spala, a innym przyświeca. / 2 x

  Nie wystarczy wiele mówić o miłości,                                                                                                                                                                                                                                             nie wystarczy wiele mówić o dobroci,                                                                                                                                                                                                                                             nie wystarczy wiele czynić bez miłości,                                                                                                                                                                                                                                         trzeba życiem swoim świadczyć, że:

                                     Każda dobra dusza …

  GRUDZIEŃ

  Tematyki cykliczne:

  1. Czekamy na Mikołaja.
  2. Nadchodzi zima.
  3. Zwierzęta zimą.
  4. Swiąteczne tradycje.
   
  Piosenka ” A Mikołaj pędzi”
  1. Już na płatkach śniegu przyfrunęły święta
   Teraz wszystkie dzieci marzą tylko prezentach
   Sanie Mikołaja dzwonią dzwoneczkami
   Święty Mikołaju, bądź już wreszcie tutaj z nami

   Ref.: A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna
   Od domu do domu ciężką pracę ma
   Jego piękną brodę pokrył srebrny lód
   Gdyby tak biedaczek już odpocząć mógł.

   2. Święty Mikołaju my ci pomożemy
   I wszystkie prezenty szybko dzieciom rozniesiemy
   Potem pod choinką siądziesz razem z nami
   Też swój prezent znajdziesz w pięknym koszu z paczuszkami

   Ref.: A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna
   Od domu do domu ciężką pracę ma
   Jego piękną brodę pokrył srebrny lód
   Gdyby tak biedaczek już odpocząć mógł

  Wiersz „Zima „ Lech Konopiński

  Gdy zima do nas przychodzi
  ze śniegiem, wiatrem i mrozem,
  dziwią się starsi i młodzież,
  że świat tak zmienić się może.

  A ja się cieszę szalenie
  z radości   skaczę jak zając ,
  gdy z białych chmurek na ziemię
  miliony gwiazdek spadają.

  To śnieg tak prószy i prószy
  na lasy , pola i drogę,
  a mróz wciąż szczypie mnie w uszy,
  choć  ja go szczypać nie mogę .

  Mróz inne lubi tez żarty:
  kwiaty do okien przyciska
  i wodę zmienia  w lód  twardy,
  by rzeka stała się śliska.

  Zima- to taka jest pora,
  gdy stary niedźwiedź śpi mocno,
  a w swoich dziuplach i norach
  inne zwierzątka  odpoczną .

  Śpią wszystkie rybki w jeziorze
  i  nikt  nie zbudzi ich chyba,
  bowiem przed śniegiem i mrozem,
  lodowa chroni je szyba.

  Na ziemi śniegu aksamit,
  a  na nim ptaszki drżą bose.
  Głodne są chyba czasami.
  Więc im okruszki przyniosę!

  Piosenka ” Zima,zima…”

  Zima, zima, zima, pada, pada śnieg
  Jadę, jadę w świat sankami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń

  Jaka pyszna sanna – parska raźno koń
  Śnieg rozbija kopytami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami 
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń
  Dzyń, dzyń, dzyń

  Zasypane pola – w śniegu cały świat 
  Biała droga hen przed nami
  Sanki dzwonią dzwoneczkami 
  Dzyń, dzyń, dzyń…….

  Wiersz ” Ptaszek w gościnie” Stanisław Jachowicz

  Puk, puk, ptaszek do okienka:
  „Niech tam otworzy panienka;
  Bo to teraz straszna zima,
  Nigdzie i ziarneczka nie ma”.

  I ptaszynie otworzyli,
  Ogrzali i nakarmili,
  A ptaszyna, wdzięczna za to,
  Śpiewała im całe lato.

   

  LISTOPAD

  Tematyki cykliczne:

  1. Domy i domki.
  2. Urządzenia elektryczne.
  3. A deszcz pada i pada.
  4. Dbamy o zdrowie.

  Wiersz „Król i jego elektryczni słudzy” Danuta Graj

  W dzisiejszym świecie
  jak król żyć mogę –
  odkurzacz czyści
  moją podłogę,
  zmywarka myje
  za mnie talerze,
  pralka mi brudne
  ubrania pierze,
  toster mi grzanki
  przypieka smacznie,
  a na mój rozkaz
  radio grać zacznie.
  Lecz, gdy brak prądu
  – przyznaję z bólem –
  zaraz przestaję
  być wielkim królem.

  Zagadki

  To urządzenie takie gorące
  jakby nagrzane sierpniowym słońcem
  służy wybornie do prasowania
  twojej bielizny oraz ubrania
  (żelazko)

  Któż to taki, powiedz kto?
  Kto choć bardzo lubi kurz
  i choć dużo je, nie tyje
  I ma zawsze smukłą szyję?
  (odkurzacz)

  Kiedy nie ma do roboty nic lepszego,
  możesz zasiąść przed nim z bratem
  lub z kolegą i obejrzeć,
  gdy ekranem swym zaświeci,
  jakiś program, oczywiście ten dla dzieci
  (telewizor)

  Ta maszyna pracowita niesłychanie,
  samodzielnie wykonuje całe pranie
  trochę prądu, proszku odrobina,
  a już pierze, płucze i wyżyma.
  (pralka automatyczna)

  Piosenka „Spacer po dywanie”
   
  1. Kiedy niebo płacze
  idziemy na spacer
  dookoła stołu
  z piosenką wesołą.
  Ref:. Idą parami lalki z misiami
  Depczą dywan, depczą dywan
  z frędzelkami.
  Idą parami lalki z misiami a
  gumowe piłki dwie
  po podłodze toczą się.
  2. Gdy za oknem dmucha
  nikt wiatru nie słucha,
  chodzi dookoła
  wycieczka wesoła.

  ,A to kapelusz” Hanna Ożogowska

  – Miły muchomorku,
  powiedzieć mi musisz,
  gdzie kupiłeś taki
  śliczny kapelusik?

  – Moja wiewióreczko,
  chętnie ci odpowiem:
  ja go nie kupiłem,
  wyrósł mi na głowie.

  Piosenka „Pan Listopad”

  Pan listopad gra na basie dylu dylu bum
  Na jesiennym graniu zna się
  Trawką dotknął strun
   
  Wesoło gra muzyka, pada deszcz
  Świerszcz za kominem cyka
  Tańcz gdy chcesz
   
  Pan listopad gra na bębnie bara bara bam
  Z deszczem kółka, równo pięknie koncert daje nam
   
  Wesoło gra muzyka, pada deszcz
  Świerszcz za kominem cyka
  Tańcz gdy chcesz
   
  Pan listopad gra na flecie fiju, fiju, fiu
  Z liści złotych ma berecik a kubraczek z nut
   
  Wesoło gra muzyka, pada deszcz
  Świerszcz za kominem cyka
  Tańcz gdy chcesz

  PAŹDZIERNIK

  Tematyki cykliczne:

  1. Jaki jestem?
  2. Moja rodzina.
  3. To jest mój dom.
  4. Domowi ulubieńcy.
  5. Jesienne drzewa.

  ,,Pani Jesień” Z. Dąbrowska

   Przeszedł sobie dawno śliczny, złoty wrzesień…

  Teraz nam październik Dała pani jesień…  

  Słono takie śpiące, Coraz później wstaje, Ptaszki odlatują, hen, w dalekie kraje.  

  W cieniu, pod drzewami Cicho śpią kasztany, każdy błyszczy pięknie, niby malowany.

  Piosenka „Kolorowe listki”

  Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały.
  Kolorowe listki na wietrze szumiały.
  Szu, szu, szu, szumiały wesoło.
  Szu, szu, szu, wirowały w koło.

  Kolorowe listki bardzo się zmęczyły.
  Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.
  Hop, hop, hop, tak sobie skakały.
  Hop, hop, hop, w koło wirowały.

  Kolorowe listki spadły już na trawę.
  Kolorowe listki skończyły zabawę.
  Cicho, sza, listki zasypiają.
  Cicho, sza, oczka zamykają.

  19.10.2020 r. 

  T.: Człowiek jest najdoskonalszym stworzeniem na ziemi.

  Pan Bóg dał nam cały świat w posiadanie, abyśmy z niego korzystali, upiększali go, przetwarzali i cieszyli się jego pięknem. Jednak o wiele doskonalszym stworzeniem jest człowiek, ponieważ Pan Bóg dał nam cząstkę Siebie, czyli duszę nieśmiertelną. Dziękujemy Panu Bogu za to, że jesteśmy, że nas kocha, troszczy się o nas i daje nam tyle dobra każdego dnia. W modlitwie do Anioła Stróża podziękuję Bogu za opiekę i troskę o mnie każdego dnia.

  Dziękuję Bodu, że jestem,                                                                                                                                                                                                                                                                chwalę Go każdym gestem.                                                                                                                                                                                                                                                            Choć jestem jeszcze mały,                                                                                                                                                                                                                                                                to kocham Go sercem całym.

  WRZESIEŃ

  Rymowanka „Kto to taki?”

  Kto to taki?

  Kto to taki?

  To wesołe przedszkolaki 

  Ty mnie znasz, ja Cię znam 

  A na imię mam…

  Piosenka  „Jestem sobie przedszkolaczek”

  Jestem sobie przedszkolaczek,
  Nie grymaszę i nie płaczę,
  Na bębenku marsza gram,
  Ram tam tam, ram tam tam.

  Mamy tu zabawek wiele,
  Razem bawić się weselej,
  Bo kolegów dobrych mam,
  Ram tam tam, ram tam tam.

  Mamy klocki, kredki, farby,
  To są nasze wspólne skarby,
  Bardzo dobrze tutaj nam,
  Ram tam tam, ram tam tam.

  Kto jest beksą i mazgajem,
  Ten się do nas nie nadaje,
  Niechaj w domu siedzi sam,
  Ram tam tam, ram tam tam.