Grupa II - Przyjaciele Wróbelka Elemelka

 • Informacje grupowe

  Witamy w przedszkolu w grupie Wróbelka Elemelka !!!

  Zobacz obraz źródłowy

  Nauczyciele prowadzący grupę– p. Anitka i p. Marysia

  Pomoc Nauczycieli – p. Jola i p. Sylwia

  Język angielski – p. Klaudia

  Religia – s. Regina

  Obraz znaleziony dla: dzieci w przedszkolu rysunek

   

  Co słychać w naszej grupie: 

  Styczeń:

  04.01 – 15.01/2021

  Czas ferii zimowych dobiega końca…Przedszkolaki nie narzekały na nudę. Plac przedszkolny niczym Kraina Lodu ze słynnej bajki z Anną i Elsą pokrył się śniegiem. Podczas pobytu na świeżym powietrzu mieliśmy więc okazję do ulepienia bałwana czy rzucania się śnieżkami. W sali przedszkolnej bawiliśmy się równie dobrze: utrwalaliśmy kolory przy pomocy chusty animacyjnej, układaliśmy najwyższe wieże z plastikowych kubeczków i tańczyliśmy zumbę.

  W okresie ferii, podczas zmniejszonej frekwencji dzieci zawieszamy zajęcia wynikające z realizowanego cyklicznie programu rozwoju oraz zajęcia dodatkowe. Wynika to z faktu, aby dzieci, które nie przychodzą do przedszkola nie straciły systematycznie prowadzonych zajęć. Okres, w którym w przedszkolu jest mniej dzieci to wspaniały czas, który wykorzystujemy na bycie z dziećmi bliżej i pełniej. Daje to możliwość lepszego poznania maluchów i zorganizowania zajęć, które trudno jest przeprowadzić przy dużej liczbie dzieci. Głównym celem zajęć w tym czasie jest po prostu dobra zabawa.

   

  Grudzień: 

  Obraz znaleziony dla: obrazki świąteczne

  W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

  i Nowy Rok, pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.

  Boże Narodzenie to niezwykły czas.

  Przepełniony radością i ciepłą atmosferą.

  Życzymy  Wam, aby były one wyjątkowe,

  a chwile spędzone razem z rodziną były magiczne i niezapomniane.

  Niech napełnią Was pozytywną energią i spokojem ducha.

  WESOŁYCH ŚWIĄT  !!!  Dzieciom i Rodzicom

                   życzą Panie z grupy II

   

  22.12/2020Uroczystość  „W zimowo – świątecznym nastroju”

  21.12/2020 – Pierwszy Dzień Zimy – powitanie Zimy kolorem białym

  12.12/2020 – Dzień Guzika – 12 grudnia swój wielki dzień mają guziki… nie jest to przypadkowa data, bo jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a guziki liczy się przecież tuzinami lub grosami, na które składa się ich 12

  09.12/2020” Alicja online” – interaktywne spotkanie z bajką 

  Spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji dla najmłodszych widzów. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa aktorzy, artyści cyrkowi oraz akrobaci pojawią się u nas dzięki połączeniu on-line. Przedstawienie  wzbogacone jest takimi efektami jak: pokaz ogniowy, taniec na podwieszanej szarfie, bańki mydlane, balony oraz ledowe show.

  7.12/2020 –Mikołajki – Szóstego grudnia jak dobrze wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie. I każde dziecko prezent dostanie 🙂

  4.12/2020 – Dzień Górnika – Barbórka – obchody i zwyczaje związane ze Świętem Górników

  3.12/2020 – Niepełnosprawni są wśród Nas – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 

    Listopad:

  30.11/2020 – Magia i czary, czyli przedszkolne Andrzejki

   Budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi, rozbudzanie pozytywnych emocji dzieci.

  25. 11/2020–  Światowy Dzień Pluszowego Misia

  Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

  23.11./2020 Dzień Kredki

  Święto to obchodzone jest 22 listopada i  w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dzieci swoje pierwsze prace wykonują właśnie kredką. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu, szkole… Za jej pomocą mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą.

  20.11/2020Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  Jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych propaguje datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  09.11- 10.11/2020Moje miasto- Głogów, mój kraj – Polska. Dzień Niepodległości- w ramach akcji „Szkoła do hymnu” – odśpiewanie hymnu narodowego  o symbolicznej godz. 11:11.

  Październik:

  21.10/2020 – Pasowanie na Przedszkolaka

  14.10/2020 – Dzień Edukacji Narodowej

  Wrzesień:

  30.09/2020 – „Dzień Chłopaka”.

  25.09/2020 „Święto Pieczonego Ziemniaka”

  22.09/2020 –  Powitanie Jesieni kolorem czerwonym

  21.09/2020  – „Dzień Przedszkolaka”.

  01.09- 11.09/2020Pierwsze dni przedszkolnych przygód dzieci

  Pierwsze dni przedszkolnych przygód, nasze maluszki  mają już za sobą. Był to przede wszystkim czas na poznanie Pań, kolegów i koleżanek z grupy, własnej sali, zabawek oraz placu zabaw. Dzieci już wiedzą jaki jest ich znaczek, gdzie mają miejsce w szatni oraz gdzie jest ich miejsce przy stoliku. Organizowane przez nas zabawy umożliwiają poznanie imion koleżanek i kolegów. Umilałyśmy czas dzieciom zabawami z naśladowaniem, śpiewaniem piosenek, czytaniem bajek, wspólnymi zabawami stolikowymi. Dzieci poznały już kilka zasad panujących na sali oraz poznały podstawowe zasady bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Coraz lepiej chodzą też w parach. Potrafią zrobić kółeczko do zajęć i wspólnej zabawy. Dzieci bardzo lubią piosenki – pokazywanki. Nasza ulubiona to: „Jadę, jadę…”. Chętnie tańczą, skaczą i biegają, budują, rysują i śpiewają, gotują, układają i… robią to „wszystko naraz”.

  Mamy nadzieję, że już wkrótce wszystkie maluszki rozpoczną swój dzień w przedszkolu z radosnym uśmiechem na twarzy. 🙂

  TRZYLATEK NA PROGU PRZEDSZKOLA CZYLI  JAK UŁATWIĆ DZIECKU ADAPTACJĘ W PRZEDSZKOLU?

   *Oswojenie się z przedszkolem, zmianą opiekuna, nowymi zasadami, współżycie z innymi, będzie dla trzylatka trudne, dlatego potrzebuje on trochę czasu i aktywnej pomocy ze strony rodziców;

   *Nauczyciele i Panie pracujące w grupie będą pierwszymi ważnymi, obcymi –tylko na początku – osobami w życiu trzylatka, dlatego w kontaktach z nimi istotna jest otwartość rodziców, dobra komunikacja oraz danie czasu na zapoznanie się z dziećmi;

   *Pobyt w przedszkolu będzie dla trzylatka świetną okazją do poznania nowych zabaw i zabawek, ale trzeba pamiętać, że będą to dla niego zajęcia pochłaniające moc energii podobnie jak praca dorosłych;

   *Nastawienie trzylatka do przedszkola zależy w dużym stopniu od postawy rodziców, warto o tym pamiętać, komentując przedszkolne zdarzenia, zachowanie dziecka czy nauczycieli;

   * Starajcie się Państwo dużo rozmawiać z dzieckiem, namawiajcie malucha, by jasno mówił, o co mu chodzi. Wy dziecko rozumiecie, znacie bardzo dobrze, wiecie, czego chce, ale Pani w przedszkolu nie zna jeszcze waszego dziecka tak dobrze jak Wy.

   * Jeśli chodzi o ubieranie, to nie pomagajcie dziecku za bardzo jeśli nie jest to konieczne. Pozwólcie dziecku, kiedy tylko macie więcej czasu, ubierać się samodzielnie! Podpowiadajcie właściwą kolejność zakładanych rzeczy, ubierajcie się razem z dzieckiem przed lustrem. Przejrzyjcie też garderobę dziecka, czy nie za dużo tu sprzączek, guzików, sznurowadeł?

   *Ułatwicie dziecku funkcjonowanie, jeśli zaopatrzycie je w luźne spodnie lub spódniczkę na gumce, kurtkę i bluzę na suwak, buty zapinane na rzepy – nie wiązane!

  *Mają to być również rzeczy, które mogą się w przedszkolu pobrudzić (na placu zabaw, przy posiłkach, podczas malowania), których nie będzie Państwu tak bardzo szkoda.

  * Starajcie się nie przeciągać pożegnań! Przekażcie malucha Pani dyżurującej w szatni, pożegnajcie się i szybko odejdźcie.

  Na koniec, prośba do  Państwa- Rodziców:    Zaufajcie Nam  🙂     Wiemy, że powierzają Nam Państwo swój najcenniejszy skarb. Będziemy się o niego troszczyć!

  Mamusiu, Tatusiu!  Właśnie zostałem przedszkolakiem. Co to oznacza? Kochani Rodzice, już Wam wyjaśniam!

  – potrzebuję wygodnych ubranek: takich, w których będzie mi wygodnie w zabawach oraz które sam ściągnę i ubiorę po spaniu lub toalecie

  – poproszę też o zestawy zapasowych ubranek (i bielizny), czekających w szafeczce. Wiecie – czasem pędzel z farbą nie trafi w kartkę, a zupa udekoruje bluzkę, czasem zgubię drogę do toalety lub zapomnę o niej świetnie się bawiąc

  – lubię podpisane ubranka i buciki – gdy zapomnę co do mnie należy, pani pomoże mi odnaleźć moje zguby

  – przydadzą mi się wygodne kapcie: ze sztywną podeszwą, w dobrym rozmiarze, wygodne i chroniące przed wywrotką – wiecie, czasem lubię pobiegać z kolegami, a w zbyt luźnych kapciach łatwo o wywrotkę!

  – przydadzą mi się chusteczki – suche, w końcu jestem eleganckim przedszkolakiem i muszę dbać o swój nosek!

  – miło być punktualnym: jestem jeszcze malutki i nie lubię się spieszyć. Wyjdźmy z domu wcześniej, tak, żebyśmy się nie spóźnili. Tyle zabaw czeka na mnie w przedszkolu!

  – nie martwcie się: jestem niewątpliwie, niesamowicie dzielnym brzdącem, ale może przytrafić się tak, że kilka łez popłynie mi z oczu przy pożegnaniu.

  Powodzenia i wytrwałości!

 • Uczymy się i bawimy

  RELIGIA 

  11.01.2021 r.

  T.: Święta Rodzina to Jezus, Maryja i Józef.

  Drodzy Rodzice: Wasza rodzina powinna wzorować się na życiu Świętej Rodziny z Nazaretu: Maryi, Józefa i Pana Jezusa. Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwadlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi PannyJej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusaktórzy tworzą Świętą Rodzinę. W rodzinie powinna być modlitwa, obowiązki – dzieci też, wzajemna miłość i przebaczenie, troska jednych o drugich, wzajemny szacunek i współpraca itp. Proponuję obejrzeć podany niżej link, myślę, że da nam nowe pomysły.

  Link: Ziarno – Święta Rodzina niezwykłą

   

  Piosenki i wiersze, których się uczymy

          Styczeń:

  Tematyka tygodnia

  1. Dni  aktywności ( okres ferii zimowych)

  2. Dni  aktywności ( okres ferii zimowych)

  3. Babcia i Dziadek

  4. Zimo baw się z nami

   

  Religia

  04.01.2021 r.

  T.: Trzej królowie szukają Małego Jezusa.

  Drodzy Rodzice: Każdego roku 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – popularne Trzech Króli. W tym roku z racji obostrzeń nie będzie przepięknych Orszaków Trzech Króli, możemy jedynie znaleźć w Internecie z poprzednich lat i też opowiedzieć dzieciom o tej pięknej tradycji, a równocześnie wyznaniu wiary wobec innych. Znak gwiazdy, która ich prowadziła, to znak obecności Boga w ich i w naszym życiu, dlatego powinniśmy często spoglądać w górę. Proponuję odszukać link i oglądnąć z dzieckiem.                                       Link: TRZEJ KRÓLOWIE – bajka i nie bajka – WSPÓŁPRACA Z WIARĄ, NADZIEJĄ I MIŁOŚCIĄ

   

            Grudzień:

  Tematyka tygodnia

  1. Czy smoki to dinozaury?

  2. To już zima

  3. i 4. Święta tuż- tuż, Witamy Nowy Rok

  Rymowanka „Dinozaury”

  Ogon, tułów, szyja, głowa….

  Postać prawie jest gotowa..

  Jeszcze tylko cztery nogi

  i wychodzi potwór srogi.

  Taki duży, wśród zarośli…

   Pewnie byśmy za nim poszli

  Lecz to było wieki temu

  Teraz już go nie znajdziemy

  Spytasz – czemu? Bo wymarły

  Mam na myśli – dinozaury

  Piosenka „Zima biała”

  1.Napadało śniegu białego

  na podwórko koło domu naszego.

  Ref: Przyszła zima, biała zima Pada, pada śnieg! /x2

  2. Zasypało schody i ganek

  Pod oknami stoi biały bałwanek.

  Ref: Przyszła zima, biała zima Pada, pada śnieg! /x2

  3. Biały śnieżek z chmury wciąż leci

   Zima sypie go w prezencie dla dzieci

  Ref:  Przyszła zima, biała zima Pada, pada śnieg! /x2

  Piosenka  „My jesteśmy choineczki”
  My jesteśmy choineczki
  Raz, dwa, trzy
  Mamy na głowach dzwoneczki
  Raz, dwa, trzy
  Wyrosłyśmy w gęstym lesie
  Raz, dwa, trzy
  W którym echo głośno niesie
  Raz, dwa, trzy

  Teraz w rączki zaklaszczemy
  Raz, dwa, trzy
  I nóżkami potupiemy
  Raz, dwa, trzy
  Wkoło się poobracamy
  Raz, dwa, trzy
  I rączkami pomachamy
  Raz, dwa, trzy

  Śnieżek pada, słonko świeci
  Raz, dwa, trzy
  Podskakują w górę dzieci
  Raz, dwa, trzy
  Już niedługo będą święta
  Raz, dwa, trzy
  Buzie mamy uśmiechnięte
  Raz, dwa, trzy

  28.12.2020 r.

  T.: Śpiewamy kolędy dla Pana Jezusa.

  Drodzy Rodzice: OCZAMI DZIECKA Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykłego oczekiwania, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, na świąteczną kolację, na Świętego Mikołaja. Oczekiwaniem na odpakowanie prezentów, na pasterkę… Jednak, ten czas spostrzegany oczami dziecka i oczami dorosłego różni się od siebie znacząco. Jako dzieci – umiemy się cieszyć, kiedy już nastanie. Jako dorośli – doceniamy dopiero, kiedy minie. Z dzieckiem święta nabierają zupełnie innego wyrazu. Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Nie żałujmy czasu na śpiewanie z dziećmi kolęd, umieją dużo z przedszkola, w kościele się osłuchają, jak w domu wracamy do tego, to dziecku się utrwala i cieszy się, że rodzicami potrafi śpiewać, nawet gdyby gubiło trochę słowa. Budujmy w nas i w naszych dzieciach fundamenty wiary praktycznej, aby w życiu miało się na czym oprzeć. Twórz rodzinne tradycje Małe dzieci lubią i potrzebują stałych, i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w święta.

   

  21.12.2020 r.

  T.:  Radosne przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia.

  Drodzy Rodzice: Dobrze jest, jeśli dzieci uczestniczą z Wami w przygotowaniu świąt, pomagają, przyglądają się pracom w kuchni, dekorują razem z Wami, wykonujecie z nimi ozdoby na choinkę, stroiki, to jest ogromna radość, która pozostaje na zawsze w pamięci. Myślę, że sami wspominacie takie chwile i one tworzą atmosferę rodzinną. Tłumaczymy dzieciom, że przez te elementy wyrażamy swoją radość z tego, że narodził się Chrystus w naszej rodzinie, nie tylko w kościele w szopce, ale w naszym domu. Dlatego się modlimy, śpiewamy kolędy, nie tylko gdzieś tam grają, ale razem w święta kolędujemy. Proponuję oglądnąć z dziećmi piękny film, aby potem wytłumaczyć, porozmawiać z nimi o przesłaniu jaki niesie on w tych scenach. Dla każdego jest pełen refleksji i przemyślenia dla siebie.   

  Link: Film – Czerwone Trzewiczki

  Na radosne świętowanie, mimo doświadczenia ograniczeń, życzę Państwu: Bożego błogosławieństwa od Chrystusa, Który przychodzi, by nas obdarzyć pokojem, radością, miłością, nadzieją, łaskami na, które otwórzmy nasze serca w sakramentach świętych. On pragnie być blisko nas, z nami i w nas, abyśmy byli mocni w Nim. Życzę na ten i na Nowy Rok Pański 2021.

  14.12.2020 r.

  T.:  Anioł przychodzi do Maryi.

  Porozmawiajmy z dziećmi o aniołach, może w domu są figurki lub obrazek anioła. Anioł Stróż jest przy każdym człowieku, aby go chronić, pomagać, jeśli go o to poprosimy. Do Maryi tez przyszedł Archanioł Gabriel, aby powiedzieć Jej ważną wiadomość od samego Pana Boga. Proszę odszukać link o Zwiastowaniu i oglądnąć z dziećmi, a przynajmniej niech sobie zobaczą rodzinną katechezę.

  Link: Zwiastowanie – Anioł Gabriel spotyka Maryję

  Link: Basia i Boże Narodzenie

   

  Religia 

  07.12.2020 r.

  T.: Święty Mikołaj pamięta o dzieciach.

  Drodzy Rodzice: zbliża się dzień Świętego Mikołaja, proponuję odszukać link i przeczytać dzieciom opowiadanie o prawdziwym biskupie Świętym Mikołaju lub na „YouTaube”. Ważne jest, aby wytworzyć w wyobraźni dziecka prawdziwy obraz postaci świętego, a nie bajkowy nieprawdziwy wytwór ludzki. Przekazujemy prawdy chrześcijańskie i krzewimy wiarę w sercu dziecka i rodzinach naszych, ponieważ to jest najważniejsze.
  Bajka dla dzieci Święty Mikołaj i Mikołaj … – YouTube

  Link: Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju -bardzo ładnie opowiedziana

            Listopad:

  Tematyka tygodnia:

  1. Pada deszcz

  2. Moje miasto – Głogów, mój kraj – Polska

  3. Dbamy o zdrowie

  4. Domowi ulubieńcy

  Przyjaciel – piosenka

  1.Mam małego pieska,

  w mym pokoju mieszka.

  Kiedy kładę się do łóżka,

  śpiewam mu do uszka.

  Ref.: Przyjaciela mam i nie jestem sam.

  2. Z mamą dbam o niego,

   jest moim kolegą.

  Piesku, cieszę się ogromnie,

  że trafiłeś do mnie.

   Ref.: Przyjaciela…

  3. Na rodzinny spacer

  drogą, polem, lasem

  pieska zawsze zabieramy.

  Dobrze, że cię mamy.

  Ref.: Przyjaciela…

  Jestem Polakiem – piosenka

  I. Flaga biało-czerwona, 
  nasza polska flaga. 
  Przedszkolak o tym pamięta, 
  to bardzo ważna sprawa. 

  Ref.: Tatry, Bałtyk, Wisła, 
  orzeł w godle biały.
  Piękna Polska – nasza Ojczyzna –
  my, dzieci, ją kochamy.

  II. Kocham dom mój rodzinny,
  lasy, łąki, pola
  i wszystko, co mnie otacza,
  i drogę do przedszkola

  Ref.: Tatry, Bałtyk, Wisła, 

  Polska to nasza ojczyzna – wiersz

  1. Polska to nasza ojczyzna, 

  każdemu dziecku tak bliska,

  my zaś jesteśmy Polakami, 

  bo w naszym kraju, 

  w Polsce, mieszkamy. 

  2. Tu jest nasz dom, przedszkole, mama i tata.

  Miasta i wioski, chata rybaka,

  morze i góry, kwiaty i drzewa,

  nic prócz miłości nam nie potrzeba

  Religia 

  30.11.2020 r. 

  T.: Rozpoczęło się adwentowe oczekiwanie.  

  Od minionej niedzieli tj. 29.11.2020 r. rozpoczął się czas Adwentu, czyli radosne oczekiwanie  i przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, również a naszym domu. Codziennie wieczorem zapalamy lampion i staramy się przy nim odmówić wieczorny pacierz. Można zgasić duże światło, zrobić wieczorny nastrój, aby lepiej przeżyć oczekiwanie na Jezusa, jako Światłość świata, który świeci i rozprasza ciemności. Niech dziecko zapala lampion, aby pamiętało to ważne wydarzenia, na które wszyscy oczekujemy. Można przygotować mały adwentowy wieniec, są teraz różne możliwości. Choinka niech zabłyśnie w wieczór Wigilijny, bo to jest właściwy sens choinki – symbolizujący Chrystusa narodzonego w naszej rodzinie i domu. Starajmy się podtrzymywać katolickie tradycje, a nie komercyjne reklamy.

  23.11.2020 r.

  T.: Pan Jezus jest Królem.

  (Pokazuję akcesoria królewskie: korona, berło i płaszcz ozdobny ) Król jest najważniejszy na zamku wśród wszystkich mieszkańców i w całym kraju. Ale jest taki Król, który jest większy od wszystkich królów na świecie, choć nie ma wojska, ani broni, nawet nie ma zamku – to Pan Jezus, Który jest Królem w naszych sercach, kocha nas, każdego przyjmie kto do Niego przychodzi i pragnie być blisko Niego. To Król, który oczekuje na nas w kościele, na modlitwie, gdy myślimy o Nim, patrzymy na ilustracje, czy obrazy lub figury. Śpiewamy wiele pieśni o Panu Jezusie Królu Świata.

  . Bardzo proszę odszukać dzieciom link: Jesteś Królem – Dzieci wielbią Chrystusa, Króla. Można go powtórzyć kilka razy, aby utrwaliły się obrazy.

  16.11.2020 r.

  T.:Bł. Edmund Bojanowski kochał dzieci i nimi się opiekował.

  Bł. Edmund Bojanowski żyje wtedy, gdy nie ma Polski na mapach świata, ale żyje i jest w sercach Polaków, którzy mówią po polsku, modlą się po polsku, uczą swoje dzieci po polsku. Bł. Edmund zakłada pierwsze Ochronki – Przedszkola, aby tam chronić dzieci przed złem, zimnem, a przekazywać dobre wartości, uczyć po polsku i rozbudzać ducha patriotyzmu. Pisał dla dzieci wiersze, piosenki i inscenizacje, aby w ten sposób przez dzieci wzbudzać w ludziach nadzieję na wolną Ojczyznę. Modlił się z dziećmi, uczył ich modlitwy, podobnie    w Ochronkach robiły to siostry opiekujące się dziećmi.

  Refren jednej z pieśni: Każda dobra dusza jest jako ta świeca,                                                                                                                                                                                                która sama się spala, a innym przyświeca. /2 x

  19.10.2020 r. 

  T.: Człowiek jest najdoskonalszym stworzeniem na ziemi.

  Pan Bóg dał nam cały świat w posiadanie, abyśmy z niego korzystali, upiększali go, przetwarzali i cieszyli się jego pięknem. Jednak o wiele doskonalszym stworzeniem jest człowiek, ponieważ Pan Bóg dał nam cząstkę Siebie, czyli duszę nieśmiertelną. Dziękujemy Panu Bogu za to, że jesteśmy, że nas kocha, troszczy się o nas i daje nam tyle dobra każdego dnia.

  Dziękuję Bogu, że jestem,  chwalę Go każdym gestem.                                                                                                                                                                                                                    

     Październik:

  Tematyka tygodnia

  1. Jesień w sadzie
  2. Smaczne warzywa
  3. Jaki jestem
  4. Moje zmysły

  Scenariusz Pasowania na Przedszkolaka

  1. Powitanie 

  My jesteśmy przedszkolaki
  Maluszki kochane.
  Zapraszamy wszystkich
  Na nasze pasowanie
  Chcemy wam zaśpiewać
  i zatańczyć ładnie
  proszę się nie gniewać,
  jeśli źle wypadnie.

  2. Piosenka „Jestem małym przedszkolakiem”

  3. Wiersz „Mam trzy lata…..”

  4. Piosenka „ Jadę, jadę ……”

  5. Wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka”

  6. Taniec „Nie chce cię znać”

  7. Piosenka „Budujemy ciszę”

  8. Mówi nauczyciel

  Już za chwilę na tej sali,
  będzie wielkie wydarzenie.
  Każdy maluch dziś tu stanie,
  i otrzyma pasowanie.

  9.  Dzieci składają przyrzeczenie

  Przyrzekamy:
  · co dzień rano buzie mieć roześmianą,

  · nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać,
  · zabawki szanować i wszystko porządkować,
  · grzecznie bawić się i fikać,
  · wszystko zajadać z talerzyka,
  · nie sikać w galoty bo z tym dużo roboty,
  · zostać zuchami i prawdziwymi przedszkolakami

  10. Pasowanie dzieci na przedszkolaków.

        Wrzesień:

  Tematyka tygodnia

  1. Pierwszy raz w przedszkolu

  2. Jestem przedszkolakiem

  3. Bezpiecznie ulice

  4. Nadeszła jesień

  Budujemy ciszę – piosenka pokazywanka

  Budujemy ciszę, budujemy ciszę,
  budujemy z klocków ciszę
  Prawym uchem słyszę, lewym uchem słyszę,
  bardzo dobrze słyszę ciszę.

  Dzielnie pompujemy, dzielnie pompujemy
  Balon ciszy, bo tak chcemy
  Prawe ucho słyszy, lewe ucho słyszy
  jak w piwnicy tupią myszy

  Hałas przeganiamy, hałas przeganiamy
  Panią ciszę zapraszamy
  Cicho jak motyle, cicho jak motyle
  posiedzimy tu przez chwilę.

  Wyliczanki i rymowanki – Gruszka do fartuszka

  Wpadła gruszka do fartuszka,
  A za gruszką dwa jabłuszka,
  Lecz śliweczka wpaść nie chciała,
  Bo śliweczka niedojrzała.

  Liście w parku – piosenka

  1. W parku wszędzie liście,
      liście kolorowe
  ​    spadają na trawę,
      spadają na głowę.

  Ref. Szu, szu, szu, sza, sza, sza,
         wiatr nam śpiewa, wiatr nam gra,
         szu, szu, szu, sza, sza, sza,
         wiatr piosenkę dzieciom gra.

  2. Zbiera je Anetka,
      zbiera Karolina.
      Nagle wiatr jesienny
      ​powiewać zaczyna.

  Ref. Szu, szu, szu, sza, sza, sza…..

  3. Zatańczyły dzieci,
      wesoło się śmieją,
      świetna to zabawa
      ​z wiatrem i jesienią.

  Ref. Szu, szu, szu, sza, sza, sza….

  Jestem małym przedszkolakiem — piosenka

  Ref: Jestem małym przedszkolakiem,
  ale dużo już potrafię.
  Ja się uczę, gdy się bawię,
  bo w zabawie jest ciekawiej.

  1. Umiem biegać na paluszkach,
  umiem stać na jednej nodze.
  Umiem siebie narysować,
  umiem jeść widelcem, nożem.

  Ref: Jestem małym przedszkolakiem,
  ale dużo już potrafię.
  Ja się uczę, gdy się bawię,
  bo w zabawie jest ciekawiej.

  2. Umiem buty zasznurować,
  umiem zapiąć już guziki.
  Umiem wiersz wyrecytować
  i zatańczyć w takt muzyki.

  Ref: Jestem małym przedszkolakiem,
  ale dużo już potrafię.
  Ja się uczę, gdy się bawię,
  bo w zabawie jest ciekawiej.

  Mam trzy latka… – wiersz 

  Mam 3 latka, 3 i pół 
  brodą sięgam ponad stół. 
  Do przedszkola chodzę z workiem 
  i mam znaczek z muchomorkiem. 
  Pantofelki ładnie zmieniam, 
  myję ręce do jedzenia. 
  Zjadam wszystko z talerzyka, 
  tańczę, kiedy gra muzyka. 
  Umiem wierszyk o koteczku, 
  o tchórzliwym koziołeczku, 
  i o piesku co był w polu, 
  nauczyłem(am) się w przedszkolu.

  Wyliczanki i rymowanki

  Tu paluszek, tam paluszek,
  Kolorowy mam fartuszek.
  Tu jest rączka, a tu druga,
  A tu oczko do mnie mruga.
  Tu jest buźka, tu ząbeczki,
  Tu wpadają cukiereczki.
  Tu jest nóżka i tu nóżka,
  Chodź, zatańczysz jak kaczuszka.