-
Informacje grupowe
Serdecznie witamy w grupie „Przyjaciele Krasnoludków”.
Przyjaciółmi Krasnoludków są: Nikola, Iwo, Oliwia, Jagoda,
Tymoteusz., Anastazja, Helena, Tymon, Dawid, Kacper, Michalina,
Emilia, Maksymilian, Lena, Antoni K, Ąntoni R , Hektor,
Alicja, Michał, Aleksandra,Kornelia, Kaja,Wanda,Zuzia
Nauczyciele prowadzący grupę- p. Agnieszka i p. Małgosia
Pomoc Nauczycieli – p. Ania i p.Małgosia
Język angielski – p. Klaudia
Religia – s. Regina
Informacja
Wszyscy czekają na Mikołaja, zwłaszcza dzieci… Mamy nadzieję, że mimo pandemii uda się nam Go choć przez chwilę zobaczyć. W poniedziałek 7.12 prosimy żeby każde dziecko ubrało mikołajkową czapeczkę. Prosimy ją podpisać, żeby żadna się nie zgubiła .Można dzieciom również ubrać coś czerwonego.
Drodzy rodzice
Już drugi miesiąc minął od dnia, kiedy Wasze dzieci po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola . Dzieci zrobiły ogromne postępy i widać ,że coraz lepiej radzą sobie w przedszkolu .W większości dzieci są bardziej samodzielne i tylko niektóre potrzebują naszej pomocy .Zgłaszają nam swoje potrzeby i przychodzą do nas, kiedy potrzebują pocieszenia . Coraz lepiej czują się w swoim towarzystwie . Nawiązały się też pierwsze sympatie i przyjaźnie. Lepiej radzą sobie też z emocjami ,co nas niezwykle cieszy. Dzieci chętnie śpiewają ,tańczą i uczą się wierszyków oraz uwielbiają zabawy w kole. Każde dziecko ma swoją teczkę, gdzie gromadzi karty pracy i prace plastyczne i pewnie niejeden rodzic będzie zaskoczony jaka nastąpiła poprawa manualna ich dzieci . Większość dzieci przeliczają w zakresie trzech a nawet więcej , znają podstawowe kolory i dzielą krótkie wyrazy na sylaby . Niedługo, o ile tylko będzie więcej dzieci w przedszkolu odbędzie się uroczyste pasowanie na przedszkolaka . Oczywiście udostępnimy film i zdjęcia . Serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia.
GRUDZIEŃ:
04.12.2020- Dzień Górnika
07.12.2020- Mikołajki
LISTOPAD:
20.11.2020- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
22.11..2020- Dzień Kredki
25. 11.2020- Dzień Pluszowego Misia
27.11.2020- Andrzejki
PAŹDZIERNIK:
02.10.2020- Światowy Dzień Uśmiechu
10.10. 2020- Dzień Drzewa
14.10.2020- Dzień Edukacji Narodowej
19.10.2020- Zakończenie Modułu I projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
WRZESIEŃ:
18.09.2020 – Ścieżka edukacyjna – segregowanie śmieci
20.09.2020 – Światowy Dzień Przedszkolaka
23.09.2020 – Powitanie jesieni kolorem czerwonym
25.09.2020 – Dzień Pieczonego Ziemniaka
30.09.2020 – Dzień Chłopaka
-
Uczymy się i bawimy
Religia
11.01.2021 r.
T.: Święta Rodzina to Jezus, Maryja i Józef.
Drodzy Rodzice: Wasza rodzina powinna wzorować się na życiu Świętej Rodziny z Nazaretu: Maryi, Józefa i Pana Jezusa. Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwa, dlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi Panny, Jej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusa, którzy tworzą Świętą Rodzinę. W rodzinie powinna być modlitwa, obowiązki – dzieci też, wzajemna miłość i przebaczenie, troska jednych o drugich, wzajemny szacunek i współpraca itp. Proponuję obejrzeć podany niżej link, myślę, że da nam nowe pomysły.
Link: Ziarno – Święta Rodzina niezwykłą
04.01.2021 r.
T.: Trzej królowie szukają Małego Jezusa.
Drodzy Rodzice: Każdego roku 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego – popularne Trzech Króli. W tym roku z racji obostrzeń nie będzie przepięknych Orszaków Trzech Króli, możemy jedynie znaleźć w Internecie z poprzednich lat i też opowiedzieć dzieciom o tej pięknej tradycji, a równocześnie wyznaniu wiary wobec innych. Znak gwiazdy, która ich prowadziła, to znak obecności Boga w ich i w naszym życiu, dlatego powinniśmy często spoglądać w górę. Proponuję odszukać link i oglądnąć z dzieckiem. Link: TRZEJ KRÓLOWIE – bajka i nie bajka – WSPÓŁPRACA Z WIARĄ, NADZIEJĄ I MIŁOŚCIĄ
28.012.2020 r.
T.: Śpiewamy kolędy dla Pana Jezusa.
Drodzy Rodzice: OCZAMI DZIECKA Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykłego oczekiwania, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, na świąteczną kolację, na Świętego Mikołaja. Oczekiwaniem na odpakowanie prezentów, na pasterkę… Jednak, ten czas spostrzegany oczami dziecka i oczami dorosłego różni się od siebie znacząco. Jako dzieci – umiemy się cieszyć, kiedy już nastanie. Jako dorośli – doceniamy dopiero, kiedy minie. Z dzieckiem święta nabierają zupełnie innego wyrazu. Świąteczny czas nierozerwalnie kojarzy nam się z kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Nie żałujmy czasu na śpiewanie z dziećmi kolęd, umieją dużo z przedszkola, w kościele się osłuchają, jak w domu wracamy do tego, to dziecku się utrwala i cieszy się, że rodzicami potrafi śpiewać, nawet gdyby gubiło trochę słowa. Budujmy w nas i w naszych dzieciach fundamenty wiary praktycznej, aby w życiu miało się na czym oprzeć. Twórz rodzinne tradycje Małe dzieci lubią i potrzebują stałych, i powtarzalnych elementów – pewnych rytuałów. Dobrym pomysłem jest więc wprowadzenie jak najwcześniej własnych, rodzinnych tradycji, które na stałe wrosną w święta.
21.12.2020 r.
T.: Radosne przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia.
Drodzy Rodzice: Dobrze jest, jeśli dzieci uczestniczą z Wami w przygotowaniu świąt, pomagają, przyglądają się pracom w kuchni, dekorują razem z Wami, wykonujecie z nimi ozdoby na choinkę, stroiki, to jest ogromna radość, która pozostaje na zawsze w pamięci. Myślę, że sami wspominacie takie chwile i one tworzą atmosferę rodzinną. Tłumaczymy dzieciom, że przez te elementy wyrażamy swoją radość z tego, że narodził się Chrystus w naszej rodzinie, nie tylko w kościele w szopce, ale w naszym domu. Dlatego się modlimy, śpiewamy kolędy, nie tylko gdzieś tam grają, ale razem w święta kolędujemy. Proponuję oglądnąć z dziećmi piękny film, aby potem wytłumaczyć, porozmawiać z nimi o przesłaniu jaki niesie on w tych scenach. Dla każdego jest pełen refleksji i przemyślenia dla siebie.
Link: Film – Czerwone Trzewiczki
Na radosne świętowanie, mimo doświadczenia ograniczeń, życzę Państwu: Bożego błogosławieństwa od Chrystusa, Który przychodzi, by nas obdarzyć pokojem, radością, miłością, nadzieją, łaskami na, które otwórzmy nasze serca w sakramentach świętych. On pragnie być blisko nas, z nami i w nas, abyśmy byli mocni w Nim. Życzę na ten i na Nowy Rok Pański 2021.
14.12.2020 r.
T.: Anioł przychodzi do Maryi.
Porozmawiajmy z dziećmi o aniołach, może w domu są figurki lub obrazek anioła. Anioł Stróż jest przy każdym człowieku, aby go chronić, pomagać, jeśli go o to poprosimy. Do Maryi tez przyszedł Archanioł Gabriel, aby powiedzieć Jej ważną wiadomość od samego Pana Boga. Proszę odszukać link o Zwiastowaniu i oglądnąć z dziećmi, a przynajmniej niech sobie zobaczą rodzinną katechezę.
Link: Zwiastowanie – Anioł Gabriel spotyka Maryję
Link: Basia i Boże Narodzenie
07.12.2020 r.
T.: Święty Mikołaj pamięta o dzieciach.
Drodzy Rodzice: zbliża się dzień Świętego Mikołaja, proponuję odszukać link i przeczytać dzieciom opowiadanie o prawdziwym biskupie Świętym Mikołaju lub na „YouTaube”. Ważne jest, aby wytworzyć w wyobraźni dziecka prawdziwy obraz postaci świętego, a nie bajkowy nieprawdziwy wytwór ludzki. Przekazujemy prawdy chrześcijańskie i krzewimy wiarę w sercu dziecka i rodzinach naszych, ponieważ to jest najważniejsze.
Bajka dla dzieci Święty Mikołaj i Mikołaj … – YouTubeLink: Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju -bardzo ładnie opowiedziana
30.11.2020 r.
T.: Rozpoczęło się adwentowe oczekiwanie.
Od minionej niedzieli tj. 29.11.2020 r. rozpoczął się czas Adwentu, czyli radosne oczekiwanie i przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, również a naszym domu. Codziennie wieczorem zapalamy lampion i staramy się przy nim odmówić wieczorny pacierz. Można zgasić duże światło, zrobić wieczorny nastrój, aby lepiej przeżyć oczekiwanie na Jezusa, jako Światłość świata, który świeci i rozprasza ciemności. Niech dziecko zapala lampion, aby pamiętało to ważne wydarzenia, na które wszyscy oczekujemy. Można przygotować mały adwentowy wieniec, są teraz różne możliwości. Choinka niech zabłyśnie w wieczór Wigilijny, bo to jest właściwy sens choinki – symbolizujący Chrystusa narodzonego w naszej rodzinie i domu. Starajmy się podtrzymywać katolickie tradycje, a nie komercyjne reklamy.
23.11.2020 r.
T.: Pan Jezus jest Królem.
(Pokazuję akcesoria królewskie: korona, berło i płaszcz ozdobny ) Król jest najważniejszy na zamku wśród wszystkich mieszkańców i w całym kraju. Ale jest taki Król, który jest większy od wszystkich królów na świecie, choć nie ma wojska, ani broni, nawet nie ma zamku – to Pan Jezus, Który jest Królem w naszych sercach, kocha nas, każdego przyjmie kto do Niego przychodzi i pragnie być blisko Niego. To Król, który oczekuje na nas w kościele, na modlitwie, gdy myślimy o Nim, patrzymy na ilustracje, czy obrazy lub figury. Śpiewamy wiele pieśni o Panu Jezusie Królu Świata.
. Bardzo proszę odszukać dzieciom link: Jesteś Królem – Dzieci wielbią Chrystusa, Króla. Można go powtórzyć kilka razy, aby utrwaliły się obrazy.
16.11.2020 r.
T.: Bł. Edmund Bojanowski kochał dzieci i nimi się opiekował.
Bł. Edmund Bojanowski żyje wtedy, gdy nie ma Polski na mapach świata, ale żyje i jest w sercach Polaków, którzy mówią po polsku, modlą się po polsku, uczą swoje dzieci po polsku. Bł. Edmund zakłada pierwsze Ochronki – Przedszkola, aby tam chronić dzieci przed złem, zimnem, a przekazywać dobre wartości, uczyć po polsku i rozbudzać ducha patriotyzmu. Pisał dla dzieci wiersze, piosenki i inscenizacje, aby w ten sposób przez dzieci wzbudzać w ludziach nadzieję na wolną Ojczyznę. Modlił się z dziećmi, uczył ich modlitwy, podobnie w Ochronkach robiły to siostry opiekujące się dziećmi.
Refren jednej z pieśni: Każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala, a innym przyświeca. /2 x
19.10.2020 r.
T.: Człowiek jest najdoskonalszym stworzeniem na ziemi.
Pan Bóg dał nam cały świat w posiadanie, abyśmy z niego korzystali, upiększali go, przetwarzali i cieszyli się jego pięknem. Jednak o wiele doskonalszym stworzeniem jest człowiek, ponieważ Pan Bóg dał nam cząstkę Siebie, czyli duszę nieśmiertelną. Dziękujemy Panu Bogu za to, że jesteśmy, że nas kocha, troszczy się o nas i daje nam tyle dobra każdego dnia.
Dziękuję Bodu, że jestem, chwalę Go każdym gestem.
W tym tygodniu w „Krasnoludkach” rozmawiamy o zimie . Śpiewamy piosenki mi.n. ,,Tupu tup po śniegu”. Uczymy się wiersza ,,Zima ” oraz wykonujemy ciekawe prace plastyczne.
Grudzień:
Tematy cykliczne:
1.Praca Górnika, Witaj Mikołaju
2.Nadchodzi zima
3.Świąteczny czas
Piosenka:
„SIEDZĘ CICHUTEŃKO”
Siedzę cichuteńko, patrzę na okienko.
Poruszyły się zasłonki!
Chyba już go widzę! Chyba już go słyszę!
Zabrzęczały jego sanek dzwonki.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju Święty.
Dzyń, dzyń, dzyń, przynieś nam prezenty.
Co to? Co to? Co to? Kto to? Kto to? Kto to?
To Mikołaj już się skrada.
Ojej! Ja się boję! Ale bać się chyba nie wypada.
Ref.: Dzyń, dzyń, dzyń…itd.
Wierszyk:
Górniczek
Jestem mały górniczek,
kopię w kopalni chodniczek,
w ręku trzymam lampeczkę
a na głowie mam czapeczkę.Lampeczkę trzymam bo ciemno
czapeczkę nosze bo zimno.
Kilofem stukam stuk, stuk , stuk,
każdy górnik to zuch.Wierszyk
ZIMA Hanna Ożogowska
Jedzie pani Zima
na koniku białym,
spotkały ją dzieci,
pięknie powitały.
Droga pani Zimo,
sypnij dużo śniegu,
żeby nam saneczki
nie ustały w biegu.
Piosenka
1. Przyszła zima biała,
śniegu nasypała
Zamroziła wodę,
staw pokryła lodemRef. Tupu, tup po śniegu
Dzyń, dzyń, dzyń na sankach
skrzypu , skrzyp na mrozie
lepimy bałwanka. /2x2. Kraczą głośno wrony
Marzną nam ogony
mamy pusto w brzuszku
dajcie nam okruszków.Ref. Tupu, tup…
Listopad:
Tematy cykliczne:
1.,,Jesienne drzewa”
2.,,Pada deszcz „
3.,,Co robią zwierzęta jesienią”
4.,,Dbam o zdrowie”
Piosenka :
,,Ola i liście”
Poszła Ola na spacerek
Na słoneczko, na wiaterek
A tu lecą jej na głowe
Liście złote i brązowe…(x2)Myśli Ola – Liści tyle
Zrobię bukiet z nich za chwilę
La, la, la, la, la, la, la, la, la
La, la, la, la, la, la, la, la, laWiersz : „ Przedszkolaczek”
Przedszkolaczek – mały, duży,
wie, do czego mydło służy.
Płynie woda, plusk w łazience
i już czyste- uszy, ręce.
Przedszkolaczek – mały, duży,
wie, do czego gąbka służy.
Gąbka, ręcznik, pasta , szczotka
i czyściejszy jest od kotka.
Przedszkolaczek – proszę pana,
chętnie zęby myje z rana.
Patrzy w lustro roześmiany,
Bo ma białe wąsy z piany.
Piosenka:
Tam za lasem,
tam za górką
Wiatr dokuczał
małym chmurkom.
Aż się chmurki
rozpłakały
I deszcz padał
przez dzień cały.Październik:
Tematy cykliczne:
1.Lubimy owoce.
2.Kolorowe warzywa.
3.Bezpieczne ulice.
4.Jesień w parku
Piosenka :
,,Kolorowe listki”
Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały.
Kolorowe listki na wietrze szumiały.
Szu, szu, szu, szumiały wesoło.
Szu, szu, szu, wirowały w koło.Kolorowe listki bardzo się zmęczyły.
Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.
Hop, hop, hop, tak sobie skakały.
Hop, hop, hop, w koło wirowały.Kolorowe listki spadły już na trawę.
Kolorowe listki skończyły zabawę.
Cicho, sza, listki zasypiają.
Cicho, sza, oczka zamykająWierszyk:
,,Jedz owoce”
Chcesz być zdrowy jedz owoce
bo owoce dobra rzecz
jeśli będziesz jadł codziennie
dobre zdrowie będziesz mieć.
Jabłko, gruszkę czy banana
zjadaj sobie co dzień z rana
do obiadu soczki bierz
by do nauki siły mieć
A gdy będziesz trochę chora
to cytrynkę zjedz z wieczora.
Jedz owoce więc codziennie
i pamiętaj by je myć
żeby długo, zdrowo żyć.
Wrzesień :
Tematy cykliczne:
1.Pierwszy raz w przedszkolu.
2. W naszym przedszkolu jest wesoło.
3. Bezpieczne ulice.
4.Już jesień
Piosenka :
Jestem sobie przedszkolaczek
Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.Wierszyk:
Mam trzy latka…
Mam 3 latka, 3 i pół
brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
i mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
o tchórzliwym koziołeczku,
i o piesku co był w polu,
nauczyłem(am) się w przedszkolu.