Grupa IV - Przyjaciele Pszczółki Mai

 • Informacje grupowe

  Patronem naszej grupy jest Pszczółka Maja. Oto krótki fragment piosenki o pszczółce:  

  Jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie świat w którym baśń ta dzieje się.
  Maleńka pszczółka mieszka w nim co wieść chce wśród owadów prym.
  Te pszczółkę którą tu widzicie zowią Maja, wszyscy Maje znają i kochają.
  Maja fruwa tu i tam, świat swój pokazując nam.
  Dziś spotka
  W naszej grupie jest 8 dziewczynek ( Emilka B, Lena, Klara, Zosia, Maja, Amelka i Jula) i 17 chłopców (Ilian, Bartek, Szymon, Stasiu, Michał, Karol, Dominik J, Hubert, eon L, Leon M, Wiktor, Florian, Wojtek, Leon T, Miłosz i Dominik P). W grupie pracuje Pani Danusia Styś, Iwonka Ałdaś, Edytka Kłak – logopeda i Klaudia Grzelak – angielski. O nasz a salę dba Pani Sylwia Lewandowska, która również przywozi man posiłki.
   
   
  Wydarzenia stycznia
   
  18.01- Dzień Babci i Dziadka w MOK-u godz. 11
  23.01 – Bal Karnawałowy
   
  Wydarzenia grudnia:
  04.12.2019r Spotkanie z górnikami w przedszkolu z okazji ich święta
  06.12.2019r Mikołaj w przedszkolu
  13.12.2019r warsztaty mydlarskie
  17.12.2019r Jasełka dla Rodziców i Dziadków godz. 15.15
  Teatrzyk
  Wydarzenia listopada
  07.11.2019r – akademia z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości (proszę ubrać dzieci na galowo)
  08.11.2019r – „Szkoła do hymnu” – zbiorowe śpiewanie hymnu polskiego o godz. 11.11
  15.11.2019r Teatrzyk
  19.11.2019r – Zebranie z Rodzicami
  25.11.2019r – wycieczka do apteki
   
  Wydarzenia października
  9.10.2019r – wycieczka na pocztę
  14.10.2019r – udział w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej
  Teatrzyk
  24.10.2019r – planowana wycieczka do Zielonej Góry do planetarium
  29.10.2019r – wyjście na cmentarz
   
   
   
  Wydarzenia września:
  17.09.2019r – teatrzyk
  23.09.2019r – powitanie jesieni kolorem czerwonym
  24.09.2019r – Dzień Pieczonego Ziemniaka
  26.09.2019 – Wycieczka do Zaborni
  30.09.2019r – Dzień Chłopaka
 • Uczymy się i bawimy

  Drodzy Rodzice,

  Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej

  w dniach 25 03.2020 r – 11.04.2020 r w przedszkolu zawieszone zostają

  zajęcia dydaktyczno- wychowawcze.

   przerwa w zajęciach w przedszkolu nie oznacza wolnego od nauki. W tym czasie dzieci nie powinny wychodzić na zewnątrz, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń koronawirusem. Dlatego pozostańcie Państwo  w domu .Oprócz tego – dbajmy o higienę i często myjmy ręce wodą z mydłem. Pamiętajmy, że to również od Nas zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!

  Zachęcamy Państwa do kreatywnego i efektywnego spędzania wspólnie z dziećmi czasu w domu. Zostańcie Państwo w domu. Zróbcie coś dla siebie i dzieci!

  Od poniedziałku 16 marca, będziemy codziennie podsuwać Wam pomysły na zabawy wszechstronnie rozwijające umiejętności naszych dzieci.

  Zachęcamy do wspólnego działania!

  Kochani Rodzice !

  Zachęcamy, aby po wykonaniu  prac,( które zamieszczamy poniżej ), zbierać je np. do teczki. Po powrocie do przedszkola zorganizujemy sobie wystawę. 

  Powodzenia

  Przypominam o częstym myciu rąk przez dzieci i dorosłych, tak możemy zmniejszyć ryzyko przenoszenia różnych chorób. Jak myć ręce? Instrukcja w obrazkach poniżej ale jak długo? Mówią specjaliści 30 sekund a ile to jest dla dziecka? Zachęcam by podczas mycia dziecko śpiewało prostą piosenkę, którą wszyscy znamy:)) Oczywiście śpiewamy nie za szybko:))))

  „Wlazł kotek na płotek i mruga i mruga, ładna to piosenka nie długa, nie długa. Nie długa, nie krótka, lecz w sam raz. Zaśpiewaj koteczku jeszcze raz”.

  Kiedy i jak myjemy ręce? - Przedszkole Miejskie nr 10 w Łodzi

  Religia:

  Kochani Rodzice:

  Zbliżamy się do Wielkiego Tygodnia i nie będzie możliwości pokazać dziecku Stacji Drogi Krzyżowej, dlatego proszę odszukać  ilustrację Drogi Krzyżowej – kolorowanki i wydrukować ( jeśli to możliwe ), aby odczytać dziecku treść wiersza i pomóc ją pokolorować. Zachęcam i zapraszam do codziennej modlitwy  do Anioła Stróża. Modląc się z dziećmi modlitwą: „Aniele Boży”  prośmy o codzienną opiekę. Dzieci  narysujcie na kartce lub w zeszycie swojego Anioła Stróża.

  prośba od s. Reginy

  ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  03.04.2020 (piątek)

  Witam wszystkich bardzo serdecznie.

  Dzisiaj zaczniemy od zestawu ćwiczeń. Przy okazji dzieci poćwiczą rozbieranie i ubieranie, jak na zajęciach gimnastycznych.

  I.„Ćwiczyć każdy może”: zestaw zabaw ruchowych

  1. Zabawa z elementami równowagi „Bocian”- dzieci kładą woreczek raz na prawym, raz na lewym kolanie; RR w bok- starają się utrzymać równowagę.
  1. Zabawa  na czworakach „Lisek”- dzieci wkładają woreczek pod kolano, opierają dłonie o podłogę; poruszają się skacząc na jednej nodze.
   Dzieci mające problem z wykonaniem ćwiczenia- woreczek kładą na karku i chodzą na czworakach.
  1. Zabawa „Broda”- dzieci siedzą na podłodze, w siadzie skrzyżnym, woreczek trzymają pod brodą- wyrzucają woreczek robiąc skłon w przód nie odrywając pośladków od podłogi.
  1. Zabawa „Hop do góry”- dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym, podrzucają woreczek do góry i łapią go; kto potrafi- podrzuca i klaszcze w dłonie.
  2. Zabawa „Mycie podłogi”- dzieci w siadzie klęcznym, dłonie na woreczku, który leży na podłodze. Dzieci przesuwają woreczek w przód i w tył, nie odrywając pośladków od pięt.
  3. Zabawa „Mostek”- dzieci wykonują leżenie tyłem; woreczek trzymają w jednej ręce. Unoszą pośladki i przesuwają woreczek do drugiej ręki; opuszczają pośladki.
  4. Zabawa rozwijająca twórcze myślenie „Pomyśl i zrób”
   Dzieci otrzymują zadanie i wymyślają sposób jego wykonania, np.: na podłodze ma znaleźć się: woreczek i 1 noga; 2 nogi i 1 ręka; 1 ręka, 1 noga i woreczek; 2 ręce i 1 noga.

  II. Zapraszam do konkursu pt. „Kartka dla medyka”

  Proszę wykonać kartkę świąteczną (z dopiskiem imię dziecka i nazwa przedszkola) – dowolna technika – i przesłać na mój mail do 07.04.2020. przewidziane nagrody dla wszystkich uczestników. zostaną one przekazane do medyków naszego szpitala. Zapraszam do udziału.

  III. Bajka na dobranoc „Lew i mysz” z cyklu Bajki Ezopa.

  Bajki Ezopa są źródłem niewyczerpanych inspiracji. Na prostych przykładach uczą mądrych zachowań. Oto kolejna, jedna z najbardziej znanych, której bohaterami są lew i mysz. Morał? Co najmniej dwa. Nie oceniaj możliwości innych po wyglądzie. Dobro powraca.

  Oto bajka:

  Lew, który był królem sawanny i bały się go wszystkie zwierzęta, spał sobie pewnego popołudnia w wysokiej trawie. Jego wielka głowa, ozdobiona bujną grzywą, spoczywała na potężnych łapach.

  Nieopatrznie natknęła się na niego mała Mysz, która biegła szybko wśród traw i przez przypadek przebiegła przez lwi nos. Wyrwany z drzemki Lew rozzłościł się i nakrył Mysz potężną łapą uzbrojoną w straszne pazury.

  – Och, wybacz mi kochany Lwie – przepraszała Mysz. – Nie chciałam cię przebudzić. Proszę, wypuść mnie a pewnego dnia ci się odwdzięczę!

  Lwa rozbawiła myśl, że takie małe stworzonko może mu się w jakiś sposób zrewanżować. Był przecież potężnym kotem, któremu nikt nie odważył się wchodzić w drogę a na dźwięk jego ryku, truchlały wszystkie stworzenia. Złość szybko go opuściła, zaśmiał się i pozwolił odejść małemu gryzoniowi.

  Kilka dni później, kiedy Lew wybrał się na polowanie, wpadł w pułapkę zastawioną przez ludzi. Spadła na niego sieć upleciona z mocnych sznurów. Lew szamotał się i wściekle ryczał ale nie potrafił wyplątać się z pułapki.

  Nagle pojawiła się przy nim mała Mysz, która usłyszała z oddali jego ryki.

  – Nie ruszaj się mój drogi – pisnęła. – Ja się tym zajmę.

  Drobnymi ale ostrymi jak szpilki ząbkami poprzegryzała liny w kilku miejscach i Lew znów był wolny.

  – Śmiałeś się, kiedy powiedziałam, że mogę ci się odwdzięczyć – powiedziała Mysz. – Teraz widzisz, że nawet takie małe stworzenie jak ja, może uratować lwa z opresji.

  Miłego weekendowego odpoczynku. Do usłyszenia w poniedziałek. P. Danusia

  02.04.2020 (Czwartek)

  Dzień dobry,

  dziś wesoła, wiosenna piosenka o naszych skrzydlatych przyjaciołach

  ŚPIEWAJ TAK JAK ON

  muzyka: K. Kwiatkowska
  słowa: J. Mackiewicz
  Szumią w lesie stare drzewa 

  Kos piosenkę z nami śpiewa 
  Śpiewaj, śpiewaj tak jak on 
  Ding-dong, ding-dong, ding-dong 
  Ding-dong, ding-dong, ding-dong 
  Siedzi czyżyk na gałązce 
  Szpak zaprosił go na koncert 
  Śpiewaj, śpiewaj tak jak on 
  Ding-dong, ding-dong, ding-dong 
  Ding-dong, ding-dong, ding-dong 
  Dzięcioł stuka w korę drzewa 
  Cały las już z nami śpiewa 
  Śpiewaj, śpiewaj tak jak on 
  Ding-dong, ding-dong, ding-dong 
  Ding-dong, ding-dong, ding-dong 

   A tu można jej posłuchać i pośpiewać   https://youtu.be/9VyPX2ZNYgs

  Proponuję zrobić razem z dzieckiem łatwego z papieru ruchomego kolorowego ptaszka, którym dziecko będzie mogło się pobawić pewnie nie jeden raz. Poniżej podaję link instruktażowy do wykonanie 6 zabawek z papieru

  https://youtu.be/FOUIr7Ilm1s

  Witam. Jak udały się placuszki bananowe, czy smakowały?

  I. Dziś zrobimy motylka z rolki po papierze toaletowym. Jak go zrobić?

  Potrzebne materiały:

  • rolka po papierze toaletowym;
  • papier kolorowy;
  • nożyczki;
  • klej;
  • szablon;
  • ołówek, flamaster.
  1. Na rolce namaluj buźkę motyla. Rolkę możesz okleić papierem kolorowym.
  2. Z kolorowego papieru wytnij skrzydła o dowolnym kształcie. Możesz skorzystać z gotowych szablonów
  3. Skrzydła możesz ozdobić w dowolny sposób: kolorując je, malując różne wzorki czy przyklejając różne kształty z kolorowego papieru. Przyklej skrzydła do rolki i GOTOWE!!!

  II. Wykonamy jeszcze pewien eksperyment. Na stronie www.kopernik.org.pl (w zakładce eksperymenty samodzielne) proszę przeprowadzić jeden dowolny. Proszę zrobić zdjęcie.

  III. Wysiej owies w doniczce z ziemią. Podlej i nakryj folią i postaw na parapecie. W przyszłym tygodniu zrobimy z niego wielkanocny stroik.

  Powodzenia i do jutra. Całuski dla wszystkich dzieci

  Życzę miłej zabawy i słońca – p.Iwona  wraz z Paniami Danutą i Edytą. 

  Kącik z pomysłami zabaw dla dzieci w domu.

  01.04.2020 (Środa)

  Serdecznie witam rodziców i dzieci. Dzisiaj rozpoczynamy nowy miesiąc Kwiecień, a wraz z nim pora na kolejne zadanie matematyczne. A mianowicie ” Piosenka   o figurach geometrycznych” Drobnutki. Piosenka ta pozwoli wam utrwalić nazwy i wygląd figur geometrycznych. Poniżej  umieszczam adres strony:

  https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

  Mam dla was też kilka zadań przygotowanych:

  1.Proszę abyście  zatańczyły/zatańczyli tak jak figury geometryczne w piosence. Na pewno Wam się uda. Wierzę w to!

  2.Proszę abyście powiedzieli swoim rodzicom o jakich figurach geometrycznych była piosenka.

  3.Proszę abyście odnaleźli w waszych domach, figury o których jest mowa w piosence. Jak najwięcej przedmiotów o takich kształtach.

  4.A teraz poniżej zagadka dla Was „Jaka to figura?”

  5.Proszę Was rodzice o wydrukowanie trójkąta, przekazanie swoim pociechom, a was drogie dzieci o wypełnienie go plasteliną.

  6 A teraz pora  jeszcze na zabawy  logopedyczne. Dzisiaj onomatopeje z ptakami, czyli ćwiczenia z dźwiękami ptaków (różnych ptaków, nie tylko „wiosennych”) .
  Podpowiadam:
  Kurka mówi: KO KO KO
  Gąska mówi: GĘ GĘ GĘ
  Kaczka mówi: KWA KWA KWA
  Kogut mówi: KUKURYKU
  Wrona kracze: KRA KRA KRA
  Bocian mówi: KLE KLE KLE
  Kukułka mówi: KU KU KU KU
  Dzięcioł stuka: STUK STUK STUK

  oraz

  Wyścigi chrupek – dmuchanie w parach( z rodzicem)
  Dmuchanie na piórko, aby nie spadło.

  MIŁEJ ZABAWY! Życzy pani Edyta wraz z paniami Danutą i Iwoną

  Witam bardzo serdecznie dzieciaki i Was kochani Rodzice!

  I. Dziś zapraszam do wirtualnego zwiedzania wrocławskiego zoo. (Afrykarium i wrocławskie zoo – yotoube)

  II. Zaproponuję wykonanie placuszków z dziećmi na podwieczorek.

  Oto przepis

  1 banan – rozgnieciony widelcem

  2 jajka i 1 łyżeczka cukru – spienić widelcem

  wszystkie składniki dokładnie wymieszać i smażyć na niezbyt gorącej patelni bez tłuszczu do momentu zrumienienia. Podawać z czym kto chce. SMACZNEGO

  III. Szablony do wycinania - Zwierzęta - SuperKid

  Do miłego spotkania jutro. P. Danusia

  Witam wszystkich bardzo serdecznie w nowym tygodniu.

  W tym tygodniu rozpoczynamy nowy miesiąc . Oto tematyki na miesiąc

  Kwiecień

  1. Wiosenne powroty
  2. Wielkanoc
  3. Wiosna na wsi
  4. Dbamy o zdrowie
  5. W świecie teatru

  30.03.2020 (poniedziałek)

  1. Proponuje obejrzeć filmik „Wiosenny śpiew polskich ptaków” na yotoube. Bedzie to wirtualna wycieczka do lasu następnie dzieci naśladują odgłosy ptaków – ćwiczenia ortofoniczne np. Bocian – kle, kle, skowronek – fiju, fiju, jaskółka – ci – wit, ci – wit, czajka – kiwit
   wróbel – ćwir, ćwir.
  2. Proszę Rodziców o przeczytanie opowiadania B. Szelągowskiej „Ptasia narada”

  W dalekiej Afryce spotkała się na naradzie trójka przyjaciół. Pierwszy odezwał się skowronek.Kochani! Pewnie już niedługo zacznie się w Polsce wiosna. A kto ma ją witać swoim śpiewem, jeśli nie ja? Mówię wam, czas wracać, nie ma na co czekać. Szkoda każdego dnia!

  A ty jak zwykle – odezwał się bocian. – Tylko praca ci w głowie. Może masz rację, przyjacielu, ale gdy sobie pomyślę, ile tam będę miał roboty… Najpierw gniazdo muszę wyremontować, potem wysiadywać jajka, a jeszcze później wykarmić pisklęta, nauczyć je latać… Poczekajmy parę dni. Odpocznijmy. Nabierzmy sił. Rozejrzyj się i zobacz, jak tu przyjemnie. Co prawda trochę gorąco, ale pośpiech naprawdę nie jest wskazany.

  Masz rację bocianie! – przytaknęła jaskółka. – Ciężka praca nas czeka. Nie jest łatwo wychować dzieci. Co innego taka kukułka – podrzuca innym jajka. Po prostu wstyd, jak można tak postępować. Leń z niej, tyle powiem! Ja na przykład zamierzam wychować swoje dzieci najlepiej jak potrafię, żeby stanowiły wzór do naśladowania! Nagle przyfrunęła pani czajka, niosąc coś w dziobie.

  Witajcie przyjaciele, ale się zmęczyłam. Zobaczcie, co znalazłam w swoim ogródku! List od wróbelka z Polski! Bocianie może ty przeczytaj go na głos, bo ja już nie mam siły. Tak się śpieszyłam do was!
  Bocian wyprostował się na swoich długich czerwonych nogach i z wielką uwagą przeczytał list od początku do końca.

  Ojej! – zawołał zdenerwowany. – Czekają na nas! Nie ma czasu do stracenia! Musimy lecieć natychmiast! Gdzie moje walizki?

  Co tam walizki! Trzeba czym prędzej witać wiosnę! – zawołał skowronek. – Co to będzie? Co to będzie?

  Wiosna tuż, tuż, a my jeszcze w Afryce! – lamentowała przerażona jaskółka.
  Ptaki bez zastanowienia spakowały cały dobytek i wyruszyły w daleką drogę do Polski. Nawet nie miały czasu się zastanowić co je tam czeka.

  1. Zagadki o ptakach

  * Przybył z ciepłych krajów w czerwonych trzewikach.

  Gdy ujrzy go żabka, do wody umyka. (Bocian)

  *Czarno-biały ptaszek lubi domy nasze.

  Przy oknie, na ścianie muruje mieszkanie

  z gliny, z własnej śliny, bez młotka i kielni,

  jak ten murarz dzielny. (jaskółka)

  *On ma tę naturę, że wzlatując w górę,

  śpiewa chwałę polom nad rolnika rolą. (skowronek)

  1. Wykonaj ptaszka.

  wytnij kontury a następnie pokoloruj i przyklej skrzydła

  1. .Zabawa ruchowa: Przenieś jajko.

  Prowadząca wyznacza dwa punkty (start – meta). Dziecko otrzymuje łyżkę i piłeczkę na łyżce, stara się przejść tak, aby „jajko” nie spadło z łyżki.

  Życzę wesołej zabawy!  P. Danusia

  Zadanie matematyczne

  Witamy po wakacjach. Jesteśmy już rok starsi, więc zaczniemy więcej się uczyć. oprócz zabaw będziemy poznawać wiersze i piosenki.

  Tematyka stycznia

  1. Mijają dni, miesiące, lata

  2. Zima i zwierzęta

  3. Babcia i Dziadek

  4. W karnawale same bale

  Piosenka :

  „Dziadku, Dziadku”– z płyty Śpiewające brzdące cz. 4 

  1. Taki pan, który brodę ma, czy ty wiesz już kto to jest?
  Na spacerze lody da, poczęstuje ciastkiem też.
  Opowieści mnóstwo zna i rozśmiesza nimi mnie.
  Wciąż na twarzy uśmiech ma, bardzo dużo rzeczy wie.
  Ref.: Dziadku, Dziadku, Dziadku, mała wnuczka twa
  Życzeń moc najlepszych dziś dla Ciebie ma.
  Dziadku, Dziadku, Dziadku, mały wnuczek twój
  Serduszko Ci daje, Dziadku mój.
  2. Dziadek to jest taki pan, który zawsze humor ma.
  Gdy na spacer chce iść sam, szybkom proszę weź mnie też.
  Bo, gdy Dziadek idzie w dal wszystko kolorowe jest.
  Ptaszek śpiewa, wietrzyk gra, świat zaczarowany jest.

   

   

  Wiersz :

  Babciu, babciu, coś ci dam,
  Uśmiech w sercu, który mam.
  Kolorowe kwiatki trzy,
  żebyś miała miłe dni.
  Narysuję słonko Tobie
  I życzenia nim ozdobię.
  Przyjm laurkę dziś z kwiatkami
  Bądź szczęśliwa razem z nam

  Tematyka grudnia:

  1. Jak wyglądał świat przed milionami lat

  2. Idzie zima ze śniegiem

  3. Choinka w naszej sali

  4. Idą święta

  5. Skok w Nowy Rok

  Wiersz: „Dzień górnika”

  Nie poznasz dzisiaj głogowskiej ulicy,

  tak odświętna i kolorowa.

  Grają orkiestry, idą górnicy

  czapki z piórami mają na głowach.

  Błyszczą mundury

  tańczą na wietrze czerwone pióra.

  Wesołe marsze lecą w powietrze Dzisiaj Barbórka Głogowska Barbórka.

  Piosenka „Idzie górnik”

  Idzie górnik drogą,
  piórko mu się kiwa ,
  wali grajek w bęben,
  trąbka mu przygrywa.

  Ref.:
  Tra ta ta ta ta !
  Tra ta ta ta ta !
  Tra ta ta ta ta ta!

  Pióreczka mu z czapki
  pięknie powiewają
  złote na mundurze
  guziki błyskają

  Ref.:
  Tra ta ta ta ta !

  Grajże mi trębaczu,
  grajże mi kapelo,
  niechże dziś górnicy,
  wszyscy się weselą.

  Ref.:
  Tra ta ta ta ta !

  Pastorałka „Jezus malusieńki”

  1. Malusieńki Jezus
  w twardym żłóbku spał.
  głodny i zmarznięty,
  przez sen cicho łkał.

  Ref: Nie płacz Jezu,
  my Ci zaśpiewamy,
  nie płacz Jezu,
  pięknie Ci zagramy. /bis

  2. Jezus się obudził,
  bo usłyszał śpiew,
  gdy zobaczył dzieci,
  to uśmiechnął się.

  Ref: Nie płacz Jezu…

  Pastorałka „Kolęda domowa”

  Aniołek maleńki jak wróbelek.
  Przyfrunął do szopy do Betlejem
  Zapalił na niebie wielką gwiazdę
  Aż noc się zrobiła jak dzień jasna !

  Ref. Kolęda na niebie
  Kolęda na ziemi, kolęda.
  Kolęda na niebie
  Kolęda na ziemi dla Ciebie kolędujemy.

  Zaśpiewał głosikiem jak dzwoneczek
  Że w szopie na sianie leży dziecię
  Kto widział te cuda nad cudami
  Że Bóg choć maleńki będzie z nami

  Ref. Kolęda na niebie
  Kolęda na ziemi, kolęda.
  Kolęda na niebie
  Kolęda na ziemi dla Ciebie kolędujemy.

  Przybiegli pasterze i zwierzęta
  Królowie przynieśli już prezenty
  I Ciebie zaprasza do Betlejem
  Aniołek maleńki jak wróbelek

  Kolęda na niebie
  Kolęda na ziemi, kolęda.
  Kolęda na niebie
  Kolęda na ziemi dla Ciebie kolędujemy.

  Tematyka listopada

  1. Moja rodzina

  2. Mój dom

  3. Moje prawa i obowiązki

  4, Moje zdrowie i bezpieczeństwo

  Wiersz „Barwy ojczyste”

  Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie

  a na tej fladze biel jest i czerwień.

  Czerwień – to miłość,

  biel – serce czyste.

  Piękne są nasze

  barwy ojczyste.

   

  „Z mamą w kuchni” B. Forma

  Mama piecze ciasto,
  my jej pomagamy.
  Z mąki, jajek, cukru
  ciasto ugniatamy.

  Ref.: Pomagamy mamie
  w domowych pracach,
  kiedy zmęczona
  do domu wraca

  Zupa razem z mamą
  dzisiaj gotujemy,
  jeszcze wymieszamy
  i ze smakiem zjemy.

  Ref.: Pomagamy…

  Kanapki z mamusią
  chcemy przygotować,
  z jajkiem i szczypiorkiem
  będą nam smakować
  Ref.: Pomagamy…

   
  Wiersz o higienie 
  Kasia co dzień z rana myje,
  zęby, ręce, uszy, szyję.
  Nie żałuje mydła, wody,
  bo dodają jej urody.
   
  Kasia dba o swoje ząbki,
  nie ma ani jednej plombki.
  Miga pasta i szczoteczka,
  buzia piękna jak laleczka.
   
  Siedzi Kasia, cicho czeka
  na pełniutki kubek mleka.
  Szybko znika ze stolika,
  serek i owoców kilka.
   
  Wśród zabawek Kasi ład,
  każdy byłby z tego rad.
  Wnet wymiecie śmieci,
  kurze i te w dole i te w górze.
   
  Kasia ma kolegów ma,
  bo jest grzeczna, tak jak ja.
  Zawsze miła i pogodna
  i w zabawie bardzo zgodna.
   
  Chcesz być zwinny tak jak Kasia,
  więc nie zwlekaj,
  Biegaj – hasaj!
  Kasia wszystkim wam podpowie,
  Gimnastyka – samo zdrowie.

   

  Tematyka października

  1. Idzie jesień przez ogród i sad

  2. Jesień idzie do zwierząt

  3. co z czego otrzymujemy

  4. Idzie jesień z deszczem

  Piosenka „Jesień w sadzie i ogrodzie”

  1. Już na drzewach w sadzie i grządkach w ogrodzie
  dojrzały przysmaki , które jemy co dzień.
  Ref. Bakłażany, patisony, marchew i pietruszka,
  złota dynia , jabłko, śliwka i dojrzała gruszka./ x2
  2. Pójdziemy z koszami, każdy coś przyniesie.
  Czy już wszyscy wiecie ,co nam dała jesień?
  Ref. Bakłażany, patisony, marchew i pietruszka,
  złota dynia , jabłko, śliwka i dojrzała gruszka./ x2

  Wiersz „Kolczaty jeżyk”

  To jest jeżyk.
  Mały jeżyk.
  Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.
  Z kolców płaszczyk,
  z kolców szalik,
  tylko nosek jak koralik.
  Patrzcie!
  Jeżyk wlazł pod krzaczek i kolczasty zdjął plecaczek.
  A z plecaczka
  raz, dwa, trzy – wyjął trzy kolczaste sny.

  Zagadki

  1. Ma puszysty ogon, w dziupli sobie mieszka

  ucieszy się bardzo gdy jej dasz orzeszka.

  2. Zimą w norce śpi

  i o wiośnie ciągle śni.

  Tematyka września

  1. Nasze wspomnienia z wakacji

  2. Mój kolega, moja koleżanka z grupy

  3. Moja droga do przedszkola

  4. Idzie jesień przez las i park

  Piosenka „W przedszkolu”

  1. Przedszkolaczek, zuch i chwat,

  jest z przedszkolem za pan brat.

  Pięknie tańczy, ładnie śpiewa,

  Na nikogo się nie gniewa.

  Ref. Z takim dzieckiem, jasna sprawa,

  zawsze miła jest zabawa.

  1. Grzeczne słowa dobrze zna,

  zawsze świetny humor ma.

  Chętnie uczy się wszystkiego

  i pomaga swym kolegom.

  Ref. Z takim dzieckiem, jasna sprawa,

  zawsze miła jest zabawa.

  Piosenka „Kolorowe liście”

  Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały,
  Kolorowe listki na wietrze szumiały.

  Ref. : Szu, szu, szu, szumiały wesoło
  Szu, szu, szu wirowały w koło
  II
  Kolorowe listki bardzo się zmęczyły,
  Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.

  Ref.: Hop, hop, hop, tak sobie skakały,
  Hop, hop, hop, wkoło wirowały.

  Kolorowe listki spadły już na trawę,
  Kolorowe listki skończyły zabawę.

  Ref.: Cicho, sza, listki zasypiają,
  Cicho, sza, oczka zamykają.