Grupa IX - Miś Uszatek

 • Informacje grupowe

   

   

  Główną postacią w naszej grupie jest tytułowy Miś Uszatek. Postać ta znana była wcześniej z książek dla dzieci, powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.

  Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci Miś, którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. W 1962 powstał pierwszy indywidualny film, według scenariusza napisanego przez Czesława Janczarskiego pod tytułem Miś Uszatek. Prawdziwa eksplozja popularności misia nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Czesław Janczarski w tym czasie już nie żył i dlatego tematy do scenariuszy, czerpiąc pomysły z opowiadań Janczarskiego, wymyślał najczęściej Janusz Galewicz, występujący też pod pseudonimem Łukasz Czerwiec[1].

  Miś Uszatek był bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym – takim dzieciom łatwo się było identyfikować z Uszatkiem, bo z jednej strony przypominał on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, a z drugiej strony był poważnym partnerem, kolegą z przedszkola. Na dodatek okazał się bohaterem na wskroś współczesnym, nie tylko w zachowaniu czy języku, ale i w ubiorze, o co zawsze dbał projektant Zbigniew Rychlicki.

  W szybkim tempie powstawały filmy na wszystkie możliwe okazje i wszystkie pory roku. Popularność napędziła produkcję i w efekcie do 1987 roku powstały 104 odcinki serialu, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce w rankingu produkcji ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do Bolka i Lolka, którzy byli bohaterami 150 odcinków i dwóch filmów pełnometrażowych pod tym samym tytułem). 104 odcinki z Misiem Uszatkiem w roli głównej stanowiły materiał na pełne dwa lata cotygodniowej emisji dobranocek w TVP. Potem nadawany był także na innych stacjach, m.in. MiniMini+ i Kino Polska.

  Telewizja Polska, finansująca serial zdecydowała o zakończeniu realizacji I części serialu w 1979 r. W tym czasie w studio przygotowano produkcję czterech kolejnych odcinków. Zostały one ukończone w 1980 roku pod ogólnym tytułem Nowe przygody Misia Uszatka z przeznaczeniem do kin na seanse „porankowe” dla dzieci. W filmach tych Miś nie żegnał dzieci w piżamce i nie było końcowej, dobranockowej piosenki. Produkcja została sfinansowana z pieniędzy otrzymanych przez Studio z Ministerstwa Kultury. Później kontynuowano produkcję serialu telewizyjnego do roku 1987[2].
  Postacie z serialu

  Miś Uszatek – tytułowy bohater serialu. Pluszowy miś z oklapniętym lewym uszkiem. Zazwyczaj stateczny i odpowiedzialny, choć trafiają mu się też poczynania nieprzemyślane. Występuje każdorazowo w dwu rolach – narratora (na początku każdego odcinka, gdy podczas wieczornego układania się do snu wspomina jedną ze swych przygód i na końcu, gdy podsumowuje ją krótkim morałem) oraz bezpośredniego uczestnika akcji (środkowa część odcinka).

  Zajączek – najlepszy przyjaciel Uszatka. Druga co do ważności postać serialu, występuje w 97 na 104 odcinki pierwszej serii i wszystkich czterech drugiej. Roztrzepany, impulsywny i zapominalski, nieraz popada w kłopoty przez swe gapiostwo. Ciekawostka – pojawia się w kilku wersjach kolorystycznych (brązowy, szary, oliwkowy). W odcinku 2. jest co prawda podane, że Zajączek ma brata Szaraczka (w kilku innych odcinkach rzeczywiście występują dwa zajączki), ale przebieg akcji wskazuje, że bohaterem jest cały czas jeden i ten sam Zajączek.

  Prosiaczek – przyjaciel Uszatka i Zajączka; trochę łasuch, spokojny i przyjacielski, choć niekiedy przejawia cechy sobka, lekceważy uczucia i potrzeby innych. Często wtrąca ulubione powiedzonko ma się rozumieć, eee, co tam

  Króliczki – para bliźniaków, najmłodsi bohaterowie serialu. Dziecinne i kompletnie nieodpowiedzialne, co i rusz pakują się przez swe poczynania w kłopoty.

  Kot – szary kocur. Często doradza Uszatkowi, który go nie słucha i zawsze kończy się to źle. Jest przyjacielski i zawsze gotowy do pomocy. Jest mądry, choć też trochę leniwy. Mieszka z Uszatkiem i Kruczkiem. Po raz pierwszy pojawia się w odcinku Nauczka. Występuje tylko w serii 2. Pojawia się jeszcze w odcinkach: Deszczyk, Gniazdko, Ja czy nie ja…, Prosty sposób oraz po raz ostatni w odcinku Saneczki.

  Kruczek – piesek, przyjaciel Misia Uszatka, Zajączka i Prosiaczka. Wesoły, choć zwykle zachowujący się jeszcze bardziej odpowiedzialnie od Uszatka. Postać animowana niekonsekwentnie – w niektórych odcinkach porusza się, jak inni, na dwu nogach, a w niektórych na czterech łapach. W pierwszej połowie pierwszej serii występuje bardzo często i jest ważną dla akcji postacią, w drugiej stopniowo schodzi na dalszy plan i pojawia się coraz rzadziej.

  Ciocia Chrum-Chrum – ciocia i opiekunka Prosiaczka, jedna z nielicznych „dorosłych” postaci w serialu. Młodsi bohaterowie uwielbiają wypieki i dania serwowane przez ciocię. Występuje jako bohater drugoplanowy.

  Mama Królików – druga z „dorosłych” postaci w serialu. Postać drugoplanowa, zajmuje się bliźniakami – małymi króliczkami, które często przysparzają jej nie lada kłopoty.

  Alina, Róża, Kajtek – trójka lalek, mieszkających opodal Uszatka. Pojawiają się ok 15. odcinka, lecz pojawiają się dość rzadko; dobrze zaprzyjaźnione z Uszatkiem, Zajączkiem, Prosiaczkiem.

  Sroczka – trochę złośliwa, trochę plotkarka, niekiedy występuje w roli listonosza. Często dokucza bohaterom; lubi kiedy zdarza się im coś nieprzyjemnego. Zawsze wszystko wie pierwsza.

  Kotka – przedszkolanka, opiekuje się bohaterami, gdy przebywają w przedszkolu. Trzecia „dorosła” postać. Rozsądna i opiekuńcza, lecz konsekwentna opiekunka.

  Opiekuńczymi Kotkami w naszej grupie nadal będą Pani Regina Berkowicz
  i Aldona Dobrzańska, pomagać im będzie Pani Monika Kułakowska

  Informacje Grupowe
  Grupa IX

   

   

  CZERWEC

   

  01.06.2015 –  Dzieci z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie
  02.06.2015 – Udział w XX Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej
  03.06.2015 –  Obchody …Dnia Dziecka…gry, zabawy i konkursy…

   

  MAJ

   

              Matematyka powszechnie nazywana jest królową nauk, uczy myślenia, wnioskowania, wprowadza pewien ład i porządek. 

              Najintensywniejszy rozwój dziecka następuje w wieku przedszkolnym. Dlatego okres ten jest bardzo ważny i decyduje o dalszej edukacji małego człowieka. Następuje wówczas rozwój języka, dziecko nabywa wiele umiejętności oraz rozwija zainteresowania. 
  Tym czynnościom towarzyszą procesy myślenia, takie jak: analiza, synteza, porównywanie, uogólnianie czy wnioskowanie. Dzięki nim dziecko poznaje otaczający go świat.
       W okresie przedszkolnym rozwijają się i kształtują zdolności przydatne w dalszym życiu każdego człowieka. Wśród nich istotne są umiejętności matematyczne, które nie tylko związane są z intensywnym rozwojem myślenia, ale również kształtowaniem odporności emocjonalnej dziecka. W edukacji matematycznej przedszkolaków najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka, które są budulcem do tworzenia przez nie pojęć i umiejętności.

   

  Matematyka  –  Królowa Wiedzy,
  Potwierdzają to moi Koledzy.
  Każdy Przedszkolak chce ją zrozumieć!
  Pomoże w życiu każdej osobie:
  – Gdzie? Ile? …wydał –  ona podpowie.
  Ucz się jej pilnie dopóki możesz.
  Później dorosłym liczyć pomożesz!
  Matematykę bardzo lubię,
  Chociaż się nieraz w niej gubię.
  Bo jak chcesz zostać Informatykiem,
  To musisz być dobrym Matematykiem.

   

   

  29.05.2015 – Pierwsza Olimpiada Matematyczna w Publicznym Przedszkolu Nr 19
  w Głogowie „Bajka”

   

              Rywalizacja międzygrupowa, odbyła się w Przedszkolu. Do rywalizacji stanęły czteroosobowe zespoły Przedszkolaków –  w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą  grupę „Przyjaciele Misia Uszatka” reprezentowała drużyna w składzie: Zuzannna K., Wiktoria J., Krzysztof A., Maciej K. Zadania zostały przygotowane w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego. Uczestnicy otrzymali dyplomy.

                                                                                                                                                                 GRATULUJEMY!

   

  23.05.2015 – „Mały Art”

   

              Jednym z celów stojących przed Edukacją Przedszkolną jest budowanie publicznego zaufania do przedszkola. Proces ten, prowadzony przez naszą placówkę dla jej własnego wewnętrznego rozwoju, sprzyjać powinien demonstrowaniu i komunikowaniu przedszkolnych osiągnięć i sukcesów szerszej społeczności. Aby każdy mógł zrozumieć
  na czym polega praca w przedszkolu i wspierać placówkę w jej dalszym rozwoju.

  Nasi wychowankowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, dzielenia
  się wiedzą oraz prezentowania tańców   i piosenek. Dzieci z naszego przedszkola corocznie biorą udział w imprezach, konkursach, przeglądach, imprezach charytatywnych 
  i sportowych organizowanych na terenie naszego miasta. 23.05.2015 – Dzieci zaprezentowały program artystyczny na Dziecięcych Prezentacjach  Twórczych  –  „Mały Art.”,  czyli
  Mali Artyści na Wielkiej Scenie. Przyjaciele Misia Uszatka zaśpiewali piosenki:
  Tango dla Mamy, Dla Taty oraz zatańczyły Walcerek i Wisielak

   

   

  KWIECIEŃ 

   

  1.04.2015 – Udział w pokazie i szkoleniu z zakresu Udzielania Pierwszej Pomocy Medycznej przygotowanym przez Uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie.
  13.04.2015 – Teatrzyk pt. „Benek Brudasek”
  16.04.2015 – Koncert Muzyczny pt. „O Królewnie Zaklętej w Żabę”
  16.04.2015 – Wizyta w Szkole Podstawowej nr 10 w Głogowie.

   

   

  MARZEC

   

  03.03.2015 – Teatrzyk pt. „Leniwy Kiciuś”
  05.03.2015 – MOK w Głogowie- Baśń Muzyczna pt. „W Tajemniczej Krainie Krasnali”
  09.03.2015 – Dzień Dziewczynek
  10.03.2015 – Zwiedzanie Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie
  17.03.2015 –  Koncert Muzyczny pt. „Jak Szewczyk Dratewka pokonał Wawelskiego Smoka”
  23.03.2015 –  Powitanie Wiosny Kolorem Zielonym
  27.03.2015 – Świecenie Palm Wielkanocnych

   

   

  LUTY

  11.02/2015- teatrzyk pt. „Przygody Krasnala Pączka”
  12.02/2015- wycieczka do Muzeum w Głogowie
  16.02/2015- koncert muzyczny ” Z wizytą w kubańskiej wiosce”

   

  STYCZEŃ

  09.01.2015 – Bal Karnawałowy
  17.01.2015 – Jasełka
  17.01.2015 – Dzień Babci i Dziadka
  15.01.2015 – Teatrzyk

  GRUDZIEŃ

  17.12.2014 Koncert Muzyczny
  16.12.2014 Teatrzyk
  09.12.2014 Warsztaty Ceramiczne

  Glina jest materiałem bardzo plastycznym.
  Dzieci ćwiczą w niej ręce poprzez wyciskanie, wałkowanie, uderzanie, wyrabianie jej w najróżniejszy sposób.
  Jest to niewątpliwie aktywność wymagająca od dziecka pewnej fizycznej sprawności.
  Pierwszy kontakt z gliną, to poznawanie materiału, dotykanie, bawienie się nim.
  To bardzo ważny moment, ponieważ właśnie wtedy dziecko otwiera się na nowe doznania.
  Trzeba zaznaczyć, że lepienie w glinie to nie tylko ćwiczenie sprawności ruchowej czy manualnej.
  Zajęcia z ceramiki są dla dzieci również bodźcem do rozwoju intelektualnego,
  rozwoju postrzegania i wyobraźni.
  Prowadząca warsztaty Pani Katarzyna zaproponowała dyskusje na temat zajęć.
  Rozmowa ta miała charakter swobodny, jednak skupiła się na jednym temacie – zbliżających się świąt.
  Dzieci zabrały się do lepienia, chcą zrealizować swoje własne, przemyślane w domach, pomysły na prace.
  Jednak same zaznaczały swoje zaskoczenie, co do zachowania się gliny pod wpływem ugniatania,
  jak i jakie formy można z niej wykonać …
  W tej sytuacji jedynie umiejętne podjęcie tematu i wyjaśnienie przez prowadzącą warsztaty Artystkę Plastyczkę, nie wzbudzi u Małych Twórców napięcia wynikającego z oczekiwania na meritum zajęć.
  Mali Twórcy ogromnie byli zaangażowani podczas pracy…

  Dzieci, które rozpoczęły lepienie z zasugerowanym pomysłem, w czasie pracy zauważyły
  szereg form kojarzonych z konkretnymi przedmiotami i zmieniały koncepcję wiele razy.
  Jednym słowem, z małego domku powstaje renifer, renifer przekształca się w słonia,
  a słoń zmienia się w dinozaura… aż powstał Mikołaj … ostatecznie świecznik.

  To interesujące doświadczenie emocjonalne, zaangażowanie dzieci w proces twórczy
  gwarantuje pracę o wielkiej sile wyrazu…

  05.12.2014 Mikołajki
  05.12.2014 Planetarium „Bajkonur”

                                        Planetarium – Odkrywamy Tajemnice Ziemi i Kosmosu

  Przenośne Planetarium „Bajkonur”, to niezwykłe miejsce. Wyposażone w najnowocześniejszy
  w Polsce projektor dysponuje tak szerokimi możliwościami, że trudno je wszystkie wyliczyć.
  Pokaz prowadził Astronom (z wykształcenia i zamiłowania), Podróżnik i Zapalony Popularyzator Nauki,
  Człowiek z prawdziwą pasją i bogatą wiedzą, który odkrywał i wyjaśniał nam zagadki Kosmosu.
  Dzieci Pana Astronoma -to radosny seans muzyczno–słowny.
  Dużo tutaj piosenek i recytacji, kolorowych rysunków i ruchu. Razem z tytułowymi dziećmi
  Pana Astronoma — Teleskopką i Teleskopkiem — wędrowaliśmy po niebie i Ziemi
  odsłaniając tajemnice Wszechświata.
  Poznaliśmy gwiazdozbiory i legendy o nich. Oglądamy z bliska Księżyc oraz zmiany jego kształtu
  na niebie. Dowiadujemy się nieco o Układzie Słonecznym i obserwujemy gonitwę planet.
  Pokaz przygotowany na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej.

  Niezwykła Przygoda – zobaczyć nocne niebo takie, jakie trudno ujrzeć dzisiaj „na żywo”.

  04.12.2014 – Barbórka – Uroczysta Akademia z Okazji Dnia Górnika

  LISTOPAD

  27.11/2014 – Spotkanie z Psem o imieniu „BERG” oraz jego Opiekunem ze Schroniska dla Zwierząt
  25.11.2014 Dzień Pluszowego Misia
  25.11.2014 – Teatr Iluzji
  20.11.2014 Wizyta w Szkole Podstawowej nr 12 w Głogowie, Dzień Pluszowego Misia – Zajęcia Biblioteczne
  07.11/2014 – Udział w Akademii z okazji Dnia Niepodległości

   

  PAŹDZIERNIK
  22.10.2014 Wizyta w Klubie „Chrobry Głogów”

  Na Stadionie Piłkarskim w Głogowie, pojawiła się grupa Dzieci
  z Publicznego Przedszkola nr 19 w Głogowie „Bajka”.
  Przedszkolaki rozpoczęły zwiedzanie Stadionu, Budynku Głównego…
  Sześciolatki zobaczyły także sale ćwiczeń i siłownię zawodników,
  co wzbudziło w nich ogromne emocje, bo Dzieciom właśnie tam
  podobało się najbardziej.
  Na koniec wizyty Dzieci zawitały do Sali Konferencyjnej,
  gdzie przedstawiono Historię Klubu.
  W trakcie pobytu Dzieci mogły obejrzeć trofea Chrobry Głogów. Usłyszeć ich historię.
  Wzięły również udział w Konkursach przygotowanych przez Organizatorów,
  w których mogły wykazać się wiedzą na temat Klubu.
  „Jak przystało na prawdziwego Kibica, z drużyną jest na dobre i na złe.
  Oto Tygrysek, Klubowa Maskotka Chrobrego Głogów.
  Dlaczego Tygrysek? Przede wszystkim ze względu na bliskie Mu i Klubowi barwy:
  pomarańczowo-czarne.
  Ta sympatyczna postać jest z nami od 2010 roku. Zadebiutowała przy okazji
  prezentacji Chrobrego, 5 marca. To był zresztą huczny debiut, bo swoim wyjściem
  Tygrysek zapoczątkował występ klubowych drużyn, za co zebrał bardzo gorące
  brawa ze strony 2-tysięcznej publiki.
  Od tego momentu towarzyszy Chrobremu w lepszych i gorszych chwilach.
  Wspiera naszych piłkarzy, przed meczem symbolicznie przybijając z nimi „piątki”,
  a w jego trakcie kibicując z wysokości trybun.
  Sam zyskuje aprobatę ze strony najmłodszych.
  Bez wątpienia Tygrysek Chrobrego szybko stał się ulubieńcem dzieci.
  Te zawsze gromadzą się w sporej grupie wokół dużego pluszaka.
  Zagadują, przytulają się, pozują do pamiątkowych zdjęć, zbierają autografy
  a w zamian otrzymują drobne słodkości i szczery uśmiech”.
  Obecnie Tygrysek Chrobrego to już Gwiazda Klubu, którą znają wszyscy.
  Miejmy nadzieję, że będzie świecić jak najdłużej.

  DZIĘKUJEMY SERDECZNIE TATUSIOWI MAI A.
  ZA POMOC W ORGANIZACJI SPOTKANIA, JAK I OBECNOŚĆ.

  21.10.2014 Wystawa Plastyczna w Gimnazjum nr 5 w Głogowie

  Plastyka Świat Nasz Wzbogaca, bo Każda Stworzona Praca
  Artystę w Nas Odkrywa i Dziełem Sztuki Bywa.

  W nowym roku szkolnym 2014/2015 Galeria Gimnazjum nr 5,
  swą działalność rozpoczęła od prezentacji prac uczniów klasy I.
  Wystawę charakteryzuje wielotematyczność i różorodność
  zastosowanych technik.
  GRATULUJEMY!

  14.10.2014 Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień utworzenia Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy co roku,
  jako święto „Dnia Nauczyciela”.
  To właśnie w tym dniu składamy szczególne podziękowania
  Naszym Drogim Pedagogom.
  Dziękujemy im za to, że są z nami, za uśmiech, życzliwość, mądre słowa,
  troskę, cierpliwość, a nawet za wymagania, jakie są im stawiane.
  Również w tym dniu swoje święto obchodzą wszyscy pracownicy
  administracyjni naszego przedszkola.
  To właśnie w dniu 14 października Dzieci z oddziałów VII, VIII,IX,X,
  zorganizowały Uroczystą Akademię.
  Dzieci przedstawiły montaż słowno – muzyczny,
  recytowały wiersze okolicznościowe, zaśpiewały i zatańczyły.
  Na koniec uroczystości wszystkim pracownikom wręczono
  własnoręcznie wykonane przez Dzieci laurki.

  03.10.2014 Dolnośląski Festiwal Nauki

  O tym, że Nauka może być Pasjonująca, Zabawna i Pożyteczna…
  przekonały się Dzieci z PP 19 w Głogowie (Grupa VII, VIII, IX, X),
  uczestnicząc w wykładach i warsztatach przygotowanych przez Młodzież,
  pod czujnym okiem Nauczycieli z Gimnazjum nr 5 w Głogowie
  w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

  I. „Nie kupuj kota w worku” – Ucz się Języka Niemieckiego…
  (mgr Ewa Idzik , mgr Lucyna Rohde)

  W formie gier i zbaw dzieci poznają niemieckie nazwy podstawowych
  produktów spożywczych i zwroty dotyczące tematyki zakupów w sklepie spożywczym.
  Dzień Dobry – Guten Tag.
  Banany – Bananen
  Pomidory – Tomaten
  Marchewka – Karotte
  Jabłka – Äpfel
  Kapelusz – der Hut,
  Laska – der Stock
  Parasol – Regenschirm…

  II. „Wybierz słuszną drogę” – Happening, Pokaz, Gra…
  (mgr Sławomir Piech, mgr Damian Naskręt)

  Happening pokazujący w sposób bardzo wesoły a jednocześnie poważny,
  że sami mamy wpływ na to, co się dzieje w naszym życiu.
  To czy jesteśmy szczęśliwi, zdrowi i pełni energii zależy wyłącznie od nas samych.
  Wybory jakich dokonujemy w życiu tworzą naszą „drogę”, która może być:
  – prosta i piękna
  – lub wyboista.
  „Jak Sobie Pościelesz, Tak Się Wyśpisz – Wybór Należy Do Ciebie– Wybierz Sport”.

  01.10.2014 Wycieczka do Lasu – Zabornia.

  WRZESIEŃ

  30.09.2014 Dzień Chłopaka

  30.09.2014 – obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka – Przedszkolaka.

  Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.
  Z racji święta, Chłopcy pierwsi myli zęby i ustawiali się do wyjścia,
  a dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia i wręczyły korony laurki.
  Po licznych konkursach, zabawach i tańcach czekał na wszystkich słodki poczęstunek.
  Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach.

  28.09.2014 Spotkanie z Policjantem

  Od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu realizowana jest tematyka
  związana z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Bezpieczeństwem w przedszkolu,
  domu, na ulicy, w różnych sytuacjach z życia codziennego.
  Dążymy do tego, aby nasze Przedszkolaki świadome były czyhających wokół zagrożeń,
  ale przede wszystkim – wiedziały, jak ich unikać oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
  W tym celu w każdej grupie realizowane były różne pogadanki, pokazy, spacery…
  Jednak jest jedna osoba, która wie o bezpieczeństwie najwięcej… Policjant!
  Dlatego też 28.09.2014 w progi naszego przedszkola zaprosiliśmy
  Przedstawiciela Policji w Głogowie, który dopełnił wiedzę, jaką do tej pory posiadły
  nasze Przedszkolaki.
  Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego co mówi.
  Dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak powinniśmy podróżować
  samochodem, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych,
  a także dlaczego nie można ufać nieznajomym.
  Spotkanie, to było dla wielu z nas niezwykle emocjonujące i na pewno pozostanie
  w pamięci, a uzyskana wiedza będzie nam służyć przez długi czas.
  Dzieci podziękowały Panu Policjantowi za dobre rady.
  Po tym spotkaniu na pewno żaden Przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania
  z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.
  Serdecznie Dziękujemy Panu Policjantowi,
  że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.
  Zapraszamy częściej do Naszego Przedszkola!

  23.09.2014 – Wycieczka do Skansenu – Ruszowice

  Skansen w Ruszowicach pod Głogowem zgromadził w ramach Zagrody Chłopskiej
  liczne sprzęty, narzędzia i maszyny, które do niedawna były jeszcze w użyciu…
  Są to m.in. cepy, żarna, stępy, sierpy, piece chlebowe, dzieże oraz inne urządzenia
  używane w polu i w obejściu. Obok szerokiej ekspozycji licznych sprzętów,
  zgromadzono obiekty architektury drewnianej budynków wiejskich…

  „Płonie ognisko i szumią knieje…”

  „O wyższości kiełbasy pieczonej na ognisku – od pieczonej na grillu”

  W trakcie spotkania dzieci zbierały drzewo na ognisko, wspólnie piekły kiełbaski
  oraz czynnie uczestniczyli w zabawach.
  Zakończeniem spotkania był dłuuuugi spacer…w czasie,
  którego dzieci wykazali się dużym:
  zaangażowaniem, sprytem i poczuciem humoru.

  Zaczynamy spotkania z teatrem w przedszkolu.

  22.09.2014 Teatrzyk „Kalejdoskop Zagrożeń – Bezpieczeństwo”

  Aktorzy Teatru ,,Kanon z Krakowa przedstawili spektakl uwrażliwiający
  Dzieci na przepisy i zasady bezpieczeństwa.

  22.09.2014 gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Kanon z Krakowa
  ze spektaklem pt. „Kalejdoskop zagrożeń”
  Główni bohaterowie – Dorotka i Staś w bardzo przystępny sposób opowiedzieli
  dzieciom o zasadach bezpieczeństwa. Jak przechodzić przez ulicę, dlaczego nie
  należy rozmawiać z nieznajomymi, jak się zachować gdy atakuje pies oraz,
  że zawsze o wszystkim należy mówić rodzicom..
  Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu i podpowiadały
  prowadzącym aktorom – Dorotce i Stasiowi zasady bezpiecznego przejścia
  przez drogę, bezpiecznego poruszania się po chodnikach.
  Dzieci wiedziały, że nie należy zbliżać się do nieznanych zwierząt,
  jak się zachować gdy atakuje pies – utrwaliły pozycję „żółwia”.
  Bardzo pouczająca była scenka, która pokazała dzieciom, że nie można być ufnym
  wobec obcych osób, że zawsze o wszystkim należy mówić rodzicom.
  Przedstawienie to wyposażyło dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie
  szybkiego pokonywania niebezpieczeństw.

  To była dobra lekcja nauki, bogata o nowe doświadczenia.

  19.09.2014 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

  Dzień Przedszkolaka na Rynku Starego Miasta w Głogowie (Galerie Fotografii GPI).

  Święto to zostało ustanowione przez Sejm, by podkreślić wagę Edukacji Przedszkolnej
  w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji Wychowania Przedszkolnego.
  Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się w Łodzi 20 września 2010 r.
  Znalazła ona naśladowców w wielu innych miastach.

  Termin obchodów Dnia Przedszkolaka – 20 września –
  nie jest przypadkowy.
  Jak zaznaczają pomysłodawcy święta, druga połowa września to czas,
  gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny.
  Z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka
  wystąpił w czerwcu tego roku Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.
  Idee tę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Sejm,
  który w ubiegłym tygodniu przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 20 września
  Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.
  Cele Dnia Przedszkolaka
  – Propagowanie nowoczesnego Wychowania Przedszkolnego
  – Dostarczenie Dzieciom kolejnych okazji do świętowania,
  wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
  – Integracja Przedszkoli.
  – Integracja i współdziałanie wielu środowisk, osób oraz instytucji
  mających wpływ na wizerunek oraz jakość funkcjonowania Przedszkoli.

  02.09.2014 Zwiedzamy Budynek G5
  01.09.2014 Witajcie w Przedszkolu!

 • Uczymy się i bawimy

  Kwiecień

  TEMATYKA:

  Tydzień I -Wiosna na wsi

  Tydzień II – Polska – moja ojczyzna
  Tydzień III – Jestem Europejczykiem
  Tydzień IV– Dbamy o Ziemię

  Marzec

  TEMATYKA:
  Tydzień I – Czym odmierzać czas?
  Tydzień II – Wiosna tuż-tuż
  Tydzień III –Wiosna idzie przez świat
  Tydzień IV – Wielkanoc

  Luty

  TEMATYKA:
  Tydzień I – Jesteśmy samodzielni w kuchni
  Tydzień II – Ważymy i mierzymy
  Tydzień III – Dni aktywności
  Tydzień IV – Dni aktywności

  Styczeń

  TEMATYKA:
  Tydzień I – Co robią zwierzęta zimą?
  Tydzień II – Babcia i dziadek
  Tydzień III- Wesoły karnawał
  Tydzień IV – Zimo, baw się z nami!

   

   

  Grudzień

  Tydzień I Kiedy jest mi nudno.

  Tydzień II Nadchodzi zima.

  Tydzień III Nadchodzą święta

  Tydzień IV.  Co robią zwierzęta zimą?

  Listopad

  Tydzien1.Jesienne drzewa

  Tydzien II. Pada deszcz

  Tydzien III.Co robią zwierzęta jesienią?

   

   

  ,,Cebula bywa uszczypliwa”
  Muzyka: A. Markiewicz Słowa: M. Łochocka

  I.
  Spódniczek żółtych i fartuszków, cebula dużo ma na brzuszku.
  Siedem czy osiem albo dziewięć, tego dokładnie nie wiem.
  Refren:
  Gdy żółtą ma suknię cebula, jak kula wesoło się turla.
  A kiedy jest biała to bywa, zgryźliwa niby pokrzywa.
  II.
  Niech tylko rzuci swe spódnice, od razu zmienia się w złośnice.
  Kto ją przekroi, musi płakać, przez cebulowy zapach.
  Refren:
  Gdy żółtą ma suknię cebula, jak kula wesoło się turla.
  A kiedy jest biała to bywa, zgryźliwa niby pokrzywa.

  Październik

  Tydzień I – W sadzie i w ogrodzie
  Tydzień II – Co robią zwierzęta jesienią?
  Tydzień III – Wiem, z czego otrzymujemy niektóre produkty
  Tydzień IV– Kolorowe listy

  „W spiżarni” Maria Kownacka

  W spiżarni na półkach, zapasów bez liku.
  Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.
  I cebula w wianuszku i grzybki suszone
  są główki kapusty, ogórki kwaszone.
  A gdy będzie w zimie, tęgi mróz na dworze,
  zapachnie nam lato, gdy słoik otworzę.

  Relaksacja oparta na treningu autogennym w wersji A. Polender –
  dzieci wcielają się w postać Misia Uszatka

  Mamusia przygotowała Misiowi ciepłe i miękkie łóżeczko.
  Pomogła mu zdjąć ubranko i ułożyła do snu.
  W pokoju było cichutko, bo wszystkie zabawki już spały.
  Misiu ułożył się wygodnie, zamknął oczka, rozprostował nóżki i rozluźnił rączki.
  Teraz Uszatek oddycha równo i spokojnie. Jest mu dobrze, przyjemnie i miękko.
  Leży Mis Uszatek i tak sobie myśli:
  „Jest mi dobrze. Oddycham lekko, równo i spokojnie. Wszystkie zabawki teraz śpią.
  Za chwilę i ja zasnę. Czuję, jak moja prawa ręka staje się ciężka. Jest już bardzo ciężka.
  Jest już tak ciężka jak duży kamień na drodze. Jest już tak ciężka,
  że nie mogę jej podnieść.
  Czuję, jak moja lewa ręka staje się ciężka. Jest już bardzo ciężka.
  Jest już tak ciężka, jak duży kamień na drodze.
  Jest już tak ciężka, że nie mogę jej podnieść.
  Oddycham lekko, równo i spokojnie.
  Nóżki też są leniwe.
  Najpierw prawa nóżka staje się ciężka, coraz cięższa.
  Jest już tak ciężka, że nie chce mi się nią ruszać.
  Lewa nóżka staje się ciężka, coraz cięższa. Jest już tak ciężka,
  że nie chce mi się nią ruszać.
  Głowa leży spokojnie. Czuje się dobrze. Jest bardzo cicho i spokojnie.
  Oddycham lekko, równo i spokojnie.
  Oddycham lekko.
  Oddycham równo.
  Oddycham spokojnie.
  Czuję ciepło w rączkach i nóżkach. Coraz więcej ciepła.
  Ciepło jest w brzuszku, całe ciało jest ciepłe, jak w ciepłej kąpieli.
  Czuję się dobrze.
  Jest mi przyjemnie i dobrze.
  Sen zamyka mi oczka. Zasypiam, zasypiam”.

  Miś budzi się. Otwiera oczy.
  Podnosi do góry ręce, przeciąga się.
  Jest wypoczęty i radosny.
  Jest mu wesoło i bawi się radośnie z innymi dziećmi…

  Śląska pieśń ludowa.
  Pieśń jest hejnałem Gogolina.

  I.
  Poszła Karolinka do Gogolina }bis
  A Karliczek za nią, jak za młodą Panią
  Z flaszeczką wina. }bis

  II. Szła do Gogolina, przed sie patrzała, }bis
  Ani się na swego chłopca szykownego
  Nie obejrzała }bis

  III. Prowadźże mnie, dróżko, w ten, w szeroki świat }bis
  Znajdę tam innego syneczka miłego
  Co mi będzie rad }bis

  IV. Nie goń mnie Karliczku, czego do mnie chcesz? }bis
  Jam ci już pedziała, nie będa cię chciała,
  Sam to przeca wiesz }bis

  V. Wróć się, Karolinko, bo jadą goście! }bis
  Ja sie już nie wróca, ja sie już nie wróca,
  Bom jest na moście. }bis

  VI. Wróć się, Karolinko, czemu idziesz precz? }bis
  Nie odpowiem tobie, po swojemu zrobie
  To nie twoja rzecz }bis

  Gdy Pierwsza Gwiazdka Zjawi Się… – pastorałka

  Ucichł już uliczny gwar i słoneczko poszło spać,
  z nieba leci biały puch i ozdabia szyby mróz.
  Pierwsza gwiazdka wzeszła już,obudziła się ze snu,
  przez firanki wkrada się, jasny promyk Tobie śle.

  Gdy pierwsza gwiazdka zjawi się, na widok jej uśmiechasz się.
  Do domu spieszysz, bo tam już, czeka rodzinny, wielki stół…

  Jest taki dzień…
  Słowa: K. Dzikowski Muzyka:S. Krajewski

  Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
  Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
  Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
  Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

  Niebo ziemi, niebu ziemia,
  Wszyscy wszystkim ślą życzenia.
  Drzewa ptakom, ptaki drzewom,
  Tchnienie wiatru płatkom śniegu.

  Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku,
  Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
  Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem,
  Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

  Niebo ziemi, niebu ziemia,
  Wszyscy wszystkim ślą życzenia.
  A gdy wszyscy usną wreszcie,
  Noc igliwia zapach niesie.

  Świeć Gwiazdeczko Świeć słowa: Robert Friedrich

  1. Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
  zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
  zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2

  Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
  do Jezusa prowadź mnie x2

  2.Narodził się, Bóg stąpił na Ziemie
  Narodził się, by uratować mnie
  Narodził się i nie zostawił mnie x2

  Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
  do Jezusa prowadź mnie x2

  3. Czekaja tam, Józef i Maryja
  Śpiewają nam, śpiewają gloriia
  To gloriia, święta historiia x2

  Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
  do Jezusa prowadź mnie x2

  Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
  zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
  zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2

  Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
  do Jezusa prowadź mnie x2.

  Niegrzeczna Myszka

  muzyka: F. Leszczyńska
  słowa: A. Tarczyńska

  Pewna mała myszka biała, ciągle dzieciom przeszkadzała.
  Przeszkadzała przedrzeźniała, w wyliczanki z dziećmi grała.

  Mentlik Pętlik Rpciu Pypciu, Kuku Ryku Na Ręczniku,
  Eus Deus Kosmateus, Tere Fere Baks.

  Dzieci kota zawołał, mała myszkę mu podały.
  Myszka liczyć nie przestała i na kocich wąsa grała.

  Mentlik Pętlik Rypciu Pypciu, Kuku Ryku Na Ręczniku,
  Eus Deus Kosmateus,Tere fere baks.